Home Home
Category:

Home

MC Kresha me fjalë prekëse për aktorin e ndjerë mitrovicas, Blerim Pecin (Foto)

Sot (e shtunë) është ndarë nga jeta aktori Blerim Peci.

I njëjti ishte i njohur për publikun për rolet e tij në “Show Messelation” dhe “Vikendi”, por edhe në shumë shfaqje tjera humoristike.

Dhimbjen për humbjen e tij e kanë ndjerë shumë qytetarë, familjarë e kolegë të aktorit, por edhe shumë prej fytyrave publike.

Reperi MC Kresha është ai, i cili ka publikuar një fotografi të aktorit të ndjerë në llogarinë personale në Instagram, teksa në mbishkrimin e saj shkruan se ende nuk po mund të besojë për atë që ndodhi sot.

“Nuk po muj me i gjetë fjalët me përshkru dhimbjen qe po e përjetoj. Pusho i qetë miku jem” (sic.), ka shkruar MC Kresha.

I ndjeri Blerim Peci u përcoll sot për në banesën e fundit në Shipol të Mitrovicës, teksa disa orë para varrimit, u bën homazhe në nder të tij. /Telegrafi/

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

XH.T nga fshati Radishevë i Skenderajt është arrestuar si i dyshuar për vrasjen e bashkëshortes së tij dhe plagosjen e kunatës dhe baxhanakut.

Zyrtarisht ende nuk është mësuar motivi i kësaj vrasje dhe plagosjes së dy personave tjerë.

 

Mirëpo mediat marrin vesh nga burime brenda Policisë së Kosovës se arsyeja ishte një telefon që ia kishte dhënë motra e plagosur tashmë viktimës.

Sipas burimit fillimisht XH.T ia kishte marrë telefonin bashkëshortes së tij, që të mos komunikonte me askënd, duke i thënë se nuk do të guxonte të përdorte telefon. Por pas disa kohësh motra e plagosur ia kishte huazuar një telefon në fshehtësi për komunikim motrës tashmë të vrarë.

E kur XH.T e kishte hetuar fillimisht kishte shtënë mbi bashkëshorten e tij, që kishte vdekur në vend, dhe më pas kishte shkuar te shtëpia e baxhanakut dhe kishte plagosur atë dhe bashkëshorten e tij.

Sipas burimit Xh.T ka thënë se nuk është penduar për atë që ka bërë, dhe do ta bënte sërish.

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Teksa përplasjet brenda Lëvizjes Vetëvendosje kanë nisur të dalin në publik duke vënë në pah dallimet mes Dardan Molliqajt si ish-sekretar organizativ në parti dhe ish-liderit Albin Kurti për postin e të parit në parti, një intervistë e Ramush Haradinajt e dhënë korrikun e vitit të kaluar, shpalosë një detaj nga një ngjarje që pati quar në ndarjen e bllokut opozitar VV, AAK dhe NISMA.

Kryepresonazh në atë ngjarje që kishte ndodhur në fillim të vitit të kaluar është Dardan Molliqaj. Të tri partitë që për më shumë se gjysmë viti ishin bërë bashkë për të kundërshtuar themelimin e Asociacionit të Komuanave Serbe në Kosovë dhe marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.Liderët e tri partive së bashku me anëtarët më të lartë të tyre, ishin mbledhur në Gllogjan, në kullën e Ramush Haradinajt. Aty, sipas rrëfimeve të të dyja palëve ishte ndarë edhe blloku VV-AAK-NISMA.
Ramush Haradinaj, kryetar i AAK-së, tash kryeministër i vendit, në intervistën e dhënë për emisionin “Personale” në RTV Dukagjini, tregon sesi Dardan Molliqaj nuk i kishte lënë të fliste Albin Kurtin, Visar Ymerin e Shpend Ahmetin.

“Aty ishte kryetari i partisë Visar Ymeri, ishte ish-kryetari i partisë, unë e quaj si kryetar nderi sepse Albini ka influencë, aty ishte kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, pra ishin dikushi. Kurrnjani prej tyre nuk pat fjalë, e aty doli sekretari”, fillon rrëfimin Haradinaj teksa shpjegon takimin në kullën e Gllogjanit, që u pat bërë e njohur për tensionin që ka krijuar Vetëvendosje përmes Molliqajt.“Dardani e murr fjalën, e tha qa kish me thon…”, tregon Haradinaj, teksa pyetej nga autorja nëse “Molliqaj ishte treguar më kryetar se të tjerët”.“Jo ata meten tu shukatë.

Dhe tash cka bënë ashtu,qysh? Një marrëdhënie partneriteti në organizatë, ku secili prej tyre e ka detyrën e caktume, nuk egziston. Aty egzistojke veç ky”, përfundon Haradinaj.E rrëfimi i Molliqajt dhënë për RTK-në është krejtësisht tjetër. Kishte rrëfyer se prishja e LAN-it ishte bërë për shkak të prijësit të listës zgjedhore të LAN-it që sipas Molliqajt, Haradinaj insistonte të ishte ai. Në këtë intervistë Molliqaj thoshte se VV-ja insistonte që prijësi i listës të ishte dikush pa dosje ose dyshime për korrupsion, por së paku në këtë intervistë nuk e përmendte në mënyrë spëcifike Albin Kurtin

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Deputeti i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, edhe publikisht ishte renditur në krahun e Shpend Ahmetit. Në një tubim partiak, ai kishte thënë se Ahmeti e fitoi Prishtinën pa ndihmën e Albin Kurtit

I forti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj s’ia kishte lënë asnjë meritë Albin Kurtit për fitoren e Shpend Ahmetit në Prishtinë.

Molliqaj kishte thënë se fitorja e Ahmetit në Prishtinë kishte ndodhur edhe pa ndihmën e liderit shpirtëror të Vetëvendosjes, Albin Kurti.

“Isa Mustafa pati thënë le të bëhen krejt bashkë: Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj, Fatmir Limaj, Albin Kurti. Pati thënë krejt i muj. Në fakt, atë e mundi veç Shpendi, pa Ramushin, pa Albinin, pa Hashimin”, kishte thënë Molliqaj, në një tubim partiak.

Dallimet ndërmjet dy grupeve në Vetëvendosje kanë dalë në publik kur u publikua një komunikim i Aida Dërgutit me Dardan Molliqajn, e ku deputetja e VV’së i referohet Kurtit si “mut”.

Molliqaj para tri javësh kishte folur për ndarjet në Vetëvendosje. Atëkohë, kishte thënë se është me Albin Kurtin derisa të pajtohen.

 

Dërguti kërkoi falje derisa në përkrahje të saj dolën disa prej deputetëve të VV’së.

Në anën tjetër, përkrahësit e Kurtit në VV, lëshuan akuza në drejtim të grupit tjetër.

Xhelal Sveçla, deputet i VV’së, tha se dikush deshi ta eliminonte Kurtin nga gara për Kryetar të Partisë.

Ende nuk ka një qëndrim të Albin Kurtit, i cili po vazhdon të mbahet në paraburgim për shkak të seancave që po zhvillohen për gazin lotësjellës.

Sidoqoftë, përplasjet e para në VV kanë nisur kur ishte detyruar Dardan Molliqaj të jepte dorëheqje nga pozita e Sekretarit të VV’së.

Përkrahësit e Kurtit kishin dalë kundër Molliqajt edhe për shkak se ai bashkë me Shpend Ahmetin kishin bërë një grup në zgjedhjet nacionale, duke e lënë Kryetarin e partisë me më pak vota. E kishin shkelur me vota edhe njeriun tjetër besnik të Kurtit, Glauk Konjufca, i renditur pas Molliqajt e Ahmetit me vota.

Asnjë fjalë s’e ka thënë as Shpend Ahmeti, i cili në zgjedhjet nacionale, kishte shkelur me vota edhe Kryetarin e Vetëvendosjes, Visar Ymerin, duke marrë më shumë se 36 mijë vota se lideri.

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Arnold Gjergjaj mbrëmë iu rikthye ringut për më shumë se një vit.
Boksieri i lindur në Gjakovë, u mposhtë nga Sean Turner me KO në raundin e tetë, shkruan IndeksOnline.Fitore në mbrëmjen e kaluar arritën, Faton Vukshinaj që mposhti Mykola Vovk dhe Labinot Xhoxhaj që mposhti Davit Ribakonin.

Kujtojmë se dueli i parafundit të Arnold Gjergjaj ishte më 17 dhjetor 2016, ku kishte fituar me nokaut teknik kundër Jasmin Hasic.

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Pas skandalit të shpërthyer dje në Lëvizjen Vetëvendosje, ku mediat raportuan se Aida Dërguti e kishte quajtur Albin Kurtin me fjalën ofenduese ‘mut’, shumica e aktivistëve të këtij subjekti politikë i kanë dalë në përkrahje Albin Kurtit, me përjashtim të një pjesë të strukturës drejtuese, përfshirë edhe disa deputetë, raporton Veriu.info.

Në përkrahje të Albin Kurtit po dalin edhe aktivistët e VV-së nga Vushtrria, qytet në të cilin Aida Dërguti ësht kryetare e VV-së, e cila edhe pse i ka kërkuar familje Albin Kurtit, ka treguar se prej rreth një viti ka telashe brenda VV-së.

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Prostitucioni i formave të ndryshme po bëhet një fenomen mjaft i mprehtë për shoqërinë shqiptare.

Përveç atij klasik, sëfundmi ka shpërthyer një formë e re e prostitucionit ku vajza nga ato që rëndom thuhet ” që as që ta merr mendja”, ofrojnë shërbime të tilla kryesisht në vend të largëta me Shqipërinë. Si funksionon?

Ato nuk deklarohen si prostituta. Përkundrazi, në rrjetet sociale shfaqin jetën e tyre plot shkëlqim dhe luks duke hedhur foto nga vendet më të lakmuara për pushime, me makina, celular, veshje dhe bizhuteri luksi, të cilat nuk ia ka blerë as babai, as vëllai, as i fejuari dhe aq më pak t’i kenë blerë vetë…sepse, janë papunë.(Kliko mbi reklamë dhe shiko pamjen e plotë ???)

Në fakt, e bëjnë një punë, për hir të së vërtetës…

Fillon si një ekspozim i “aseteve” kryesisht në Instagram dhe më pas vjen ftesa për një xhiro me “5 yje”, e cila nuk është gjë tjetër veç se një formë e sofistikuar prostitucioni, ku vajza merr valixhet dhe arratiset nga Shqipëria për disa ditë duke shkuar pranë klientit.

Në aeroportin e destinacionit e pret “porositësi”, i cili nuk është një klient i rëndomtë, por person me të ardhura të mira financiare, aq sa mund të përballojë shpenzime të mëdha për udhëtimin, shopping, shëtitje, si edhe pagesa cash ndaj vajzës.

Por, kjo është vetëm një formë.

Nisja e fotove nudo apo striptizmi online është një tjetër formë e përhapur në vend, për të cilën pagesat bëhen kryesisht online.

Vetëm dy muaj më parë, policia e kryeqytetit shkatërroi një rrjet prostitutash online, të cilat ofronin shërbime të tilla përmes internetit.

Punonjësi i një banke të nivelit të dytë, i konfirmoi Albeu.com se shpesh, tek kliente të caktuara hasin në transferta parash nga vende të “çuditshme”, me të cilat Shqipërinë nuk e lidhin raporte familjare apo biznesi.

Të tilla janë edhe vende të Lindjes së Mesme apo të gjirit, si Kuvajti, Arabia Saudite apo Emiratet e Bashkuara Arabe.

Krahas vendit të origjinës, cilësohen dhe si transferta të çuditshme edhe për faktin se marrësi, në rastin konkret marrësja është e një moshe shumë të re, ç’ka e bën të pamundur një raport pune aq larg dhe në atë moshë, duke të bërë të dyshosh për qëllimin e pagesës.

Një tjetër mënyrë është edhe ajo e rekrutimit të vajzave shqiptare si stjuardesa në Doha dhe Katar. Vajzat rekrutohen si stjuardesa për të kënaqur më pas epshet e sheikëve

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Policia e Kosovës ka bërë të ditur për Gazetën Insajderi se pas aksidentit që ka ndodhur në magjistralen Prizren-Gjakovë, ku humbën jetën dy persona, ata kanë dalë në vendin e ngjarjes.

Pas kontrollimit të automjetit të viktimave, policia thotë se aty u gjet një pistoletë.
“Policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe pas këqyrjes në automjetin e viktimës, policia ka gjetur një pistoletë. Lidhur me këtë njësitet e tjera janë duke e hetuar rastin”, ka thënë për Gazetën Insajderi zëdhënësi i policisë për rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi.

Për më tepër, të dy viktimat, njëri i lindur më 1980 dhe tjetri i lindur në vitin 1982, humbën jetën në orët e hershme të mëngjesit në magjistralen Prizren-Gjakovë, gjegjësisht në fshatin Krushë e Vogël.

Deri te aksidenti ka ardhur për shkak se kamioni i kompanisë “Bechtel – Enka”, i cili ka qenë duke qarkulluar në drejtim të Xërxës, merr harkun për t’u kthyer në udhëkryqin që shpie në fshat, dhe vetura e viktimave e godet atë nga pamundësia për t’u ndalur.

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Gazetari Mefail Bajqinovci, ka shkruar në profilin e tij në Facebook, rreth asaj se sa do të ketë jetë qeveria Haradinaj, transmeton Gazeta Blic.

Bajqinovci, ka thënë se qeveria Haradinaj do të vazhdojë deri në vitin 2019, ndërsa ka shtuar se buxheti Kosovës do të votohet sot dhe nuk do të ketë asnjë problem.

Shkrimi i plotë:

Është shumë interesant qysh në Kosovë asnjë Qeveri nuk është më e shkurtë se dy vite në mandat.
A e keni vërejt. A thua pse???
Më duket që statusi i deputetit njihet vetëm nëse e prek kufirin e dy viteve të mandatit.
Sot këtë buxhet e votojnë ata që e dinë këtë punë.
Kjo është arsyeja që kjo qeveri të vazhdojë së paku deri në qershor 2019.
Buxheti sot votohet pa kurrfarë problemi

December 10, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest