Home Home
Category:

Home

Më poshtë mund të lexoni pjesë të intervistës ku Ivkoviç flet për bisedat me Hotin, të cilin e konsideron njeri të amerikanëve, i cili do të bëhej President i Kosovës.

Pikërisht kjo është arsyeja që Hoti është vrarë nga “njerëzit e tij”, sipas Ivkoviçit.

“Hoti është planifikuar të jetë Kryetar i Kosovës nga amerikanët. Atë kohë ai ka qenë magjistër i mbrojtjes së përgjithshme popullore. Ka qenë i dënuar , të themi politikisht, ai ishte dënuar më herët, kur është dënuar disa herë edhe Izetbegovic, pastaj aty ishte Tuxhmani”, ka thënë Ivkoviç.

Më pas ai tregon detaje tjera të bisedës gjatë kohës së bombardimeve.

”Unë e pyeta atë…mirë Hoti… çka tash… e ai mua më thotë…drejtor brenda tre muajsh Kosova Republikë, ndërsa Slloba në burg ….Unë i thash, Hoti, tash duhet të flasim serbisht, s’ka më shqip … Kur të vijnë për vizitë vetëm serbisht , avokati vetëm serbisht …dhe e pyes prej nga i ke ti këto … Amerikanët, më thotë ai… Dhe e pyes Hotin …çka po ndodhë, çfarë do të bëhet? Dhe ai më thotë: për tre muaj Kosova Republikë, ndërsa Slloba në burg” ,ka thënë Ivkoviç.

“Këtë Hoti në burg ma ka thënë… Ai ka qenë intelektual… Me të ulesh dhe bisedon … ulesh ia porosit një kafe edhe ne pastaj bisedojmë”, ka theksuar ai.

Pyetje: Çfarë të ka thënë ai

Ivkoviç: Ai ka qenë i angazhuar politikisht ai nuk ka i ka përkrahur konfliktet ..kur ndodhi kjo ai e pa fundin e tij ai e ka ditur se nuk ia vlen…”

“Ai te ne e ka mbajtur një dënim korrekt edhe ne ishim korrekt … Edhe kur ka shkuar në Kosovë. Ai më ka thënë: drejtor unë mund t’ju falënderoj juve, ju jeni shumë profesionalë, korrekt, por thoshte se kur të më lironi mua më duhet të flas ndryshe … Unë i thash: veç fol ti …”

Pyetje: A ka folur se si e keni maltretuar

Ivkoviç: Jo nuk ka folur …Ai është liruar dhe pas 100 metrave e kanë vrarë

Pyetje: Ku?

Ivkoviç: Në Kosovë

Më pas Trivun Ivkoviç ka thënë se Hotin e kanë vrarë shqiptarët ….

“Atij dënimi i ka skaduar, është dërguar në Kosovë ka pasur urdhër që të gjithë shqiptarët të dërgohen në Kosovë …ai është liruar dhe më pas është vrarë nga njerëzit e tij . Pastaj kanë ardhur më kanë pyetur mua, ai ka dalë në mënyrë të rregullt me dokumente , nuk mund ta lirosh dikë ashtu…ai u ka penguar atyre ai është dashur të bëhet President i Kosovës dhe do të bëhej”,ka thekuar ai.

 

Në videon e mëposhtme, nga minuta e 18:00… mund të dëgjoni pjesë të intervistës, të vitit të kaluar, ku Ivkoviç flet për Ukshin Hotin.

Ukshin Hoti për herë të fundit nga autoritetet serbe është dënuar më 1995 ndërkohë që nga Burgu i Dubravës është liruar më 16 maj 1999. Që prej atëherë nuk dihet asgjë për fatin e Ukshinit

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Video e rrallë e Agim Ramadanit gjatë luftës: ”I hangrum krejt pa pjekë, forcat serbe”

Një video e rrallë që asnjëherë nuk është publikuar në media është videoja e mëposhtme e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë përballjes me forcat serbe.


Aty degjohet Agim Ramadani duke thënë: ”I hangrum krejt pa pjekë, forcat serbe”.

Për më shumë shikoni videon:

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Zhutat mbulohen me para, do të ‘çmendeni’ kur ta kuptoni se sa para moren vetëm për një natë

Të gjithë i njohim, madje të paktën ia kemi dëgjuar ndonjë këngë. Janë këta ‘Zhutat’ nga Gjakova. Ata kanë qenë të ftuar në një aheng familjar në Tetovë, ku janë mbuluar me para, shkruan Gazeta NewBorn.

Se sa para ata i moren shikojeni fotot:

 

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

I është dhënë lamtumira, 23 vjeçarit nga Baksi i Skenderajt, Alban Beqirit, i cili vdiq dy ditë më parë, pas një sëmundje të rëndë që kishte, shkruan Media Kosova

Albani, po vuante nga sëmundja e leukemisë akute, ku nuk arriti ti bëjë ballë dhimbjeve që kishte, raporton Media Kosova

Ai vdiq në Turqi, ku ishte shkuar për shërim.

Mijëra qytetarë mes lotëve ia kanë dhënë lamtumirën e fundit sot Albanit…

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

  1. Tre lidere ne nje foto

E patem nje bisede te gjate me Presidentin historik. Diskutuam thellesisht dhe gjeresisht per problemet ne vend. I treguam qe Ramushi eshte Kryeminister. Na pyeti a i ka be ende 100 dite? I tham qe JO. Na keshilloi qe ta ruajme deri ta kalon kete numer ters.
I treguam qe Presidenti Sejdiu ka pase sulm ne zemer, por qe tash eshte jashte rrezikut per jete.
“Si po i shkon LDK’ja Fatmirit”, na pyeti. Cila LDK? Cilit Fatmir? Nuk kish degju qe tash Isa e ka marre partine.

“Cilen LDK? Cili Ise?”, shprehu habine Presidenti historik.
“Qysh cili Ise President? Isa, Kryetari i Gjermanise”, i tham ne me te qeshur. Na qortoi qe te mos benim lojera fjalesh.
Ne fund biseduam pak edhe per kandidatet per Prishtine. “A eshte Ismet Beqiri Kryetar i Prishtines”, pyeti ai.

“President na fal, por nuk qenke ne rrjedhe”, i tham ne, duke i treguar qe Ismeti tash nuk eshte as kandidat per kryetar.
Pse, tha, a ka vdeke a? Jo, i tham ne, eshte gjalle, por vetem fizikisht.

Kish degju dicka edhe per Milaimin e Frasherin, ama na i tham qe kane ba hajgare.
Ne fund biseduam pak edhe per estrade. Na pyeti per vlerat artistike te Kallashit.

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest


Promo e emisionit n’Kosovë Show, mysafiri Ramiz Lladrovci e ‘kallë’ krejt atmosferën (VIDEO)

Këtë të diele mysafir në emsionin e dytë për këtë sezon 2017/18 i ftuar është kandidati për komunen e Drenasit z.Ramiz Lladrovci dhe shoqata Qameria .

Na ndiqni prej ores  20:30 këtë të diel me poshtë ndiqeni promon e emisionit .

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Zyrtarë të Beogradit po deklarohen çdo ditë për gjoja mbrojtje të sovranitetit të Spanjës. Arsyeja është e qartë: Ky solidarizim i Beogradit me Madridin kundër Katalonjës, është përpjekje për shpagim borxhi ndaj Spanjës e cila ende s’e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Një faqe kroate në Facebook, “Croatiaball”, ka ironizuar me këtë qasje të Beogradit dhe për efekt humori parullën shoviniste serbe “Kosova- zemër e Serbisë” e ka zëvendësuar me “Katalonja – zemër e Serbisë”.

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli thotë në intervistë për DW, se Berlini zyrtar ka pasur një rol shumë konstruktiv dhe efektiv në formimin e qeverisë së Kosovës.

DW: Zoti ministër, ditë me parë keni qenë së bashku me Presidentin e Kosovës në SHBA, ku takuat shumë udhëheqës të vendeve të ndryshme të botës, nga këto takime a mund të presë Kosova ndonjë njohje të re të pavarësisë së saj?

Behxhet Pacolli: Takimet kanë qenë të shumta dhe takimet kanë pasur qëllimin e rihapjes së dyerve të Kosovës tek shtete të shumta të botës tek ato që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe për t}ua rikonfirmuar se Kosova është shtet partner i tyre dhe është i faktorizuar dhe Kosova është e interesuar të ketë marrëdhënie diplomatike dhe të rrafshit ekonomik me këto shtete. Kurse pjesa tjetër e takimeve karakterizohet me përpjekjet tona për njohje të reja dhe të kemi sa më tëpër miq.

Vazhdoni ta keni prioritet  arritjen e njohjeve për Kosovën, në të kaluarën disa herë jeni ankuar në mospunën sa duhet të  Ministrisë së Jashtme, por tash e udhëhiqni ju këtë dikaster?

Njohjet e Kosovës ngecen paksa dhe në mandatin e kaluar kanë ardhur vetëm dy njohje të Kosovës. Ne agjendën time kryesore e kam thellimin e marrëdhënieve diplomatike me të gjitha kontinentet dhe me shtetet që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Njohjet e Kosovës janë shumë me rëndësi dhe asnjehërë nuk do të ndalemi.

Z. Pacoli, është një çështje mjaft aktuale, referendumi për pavarësinë e Katalonjës, shumë vende që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës po bëjnë krahasim të refendumit të Katalonjës me rastin e Kosoves, cili është qëndrimi i Kosovës në këtë rast?

Unë nuk shoh ndonjë ndërlidhje ndërmjet Katalonjës dhe Kosovës. Katalonja synon të ndahet prej një shteti të konsoliduar, një shteti demokratik, prej një shteti që ka investuar shumë në Katatonjë dhe standardi jetësor në këtë rajon ka qenë shumë më i lartë sesa në pjesët e tjera të Spanjës. Që mos të hy në problematikën e Spanjës me Katalonjën, Kosova ka pasur një pozitë krejtësisht tjetër, Kosova ka qenë praktikisht e okupuar nga Serbia, kështu që rasti i Kosovës nuk mund të krahasohet me atë të Katalonjës.

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Rrahja mes deputetëve të BDI-së dhe PDSH-së shpërtheu dje në Parlament, pasi që nga foltorja e deputetëve, Orhan Ibrahimi i PDSH-së, gjatë fjalimit të tij akuzoi BDI-në se është fajtorja kryesore, që edhe pse Likova ndodhet pranë liqenit të Likovës nuk ka ujë të pijshëm, raporton Almakos.

Për këtë, nga ulëset e Parlamentit deputeti i BDI-së, Reaxhail Ismaili ka komentuar duke i thënë Orhan Ibrahimit ‘mos fol gjëra të pavërteta’.

Me ç’rast për këtë koment ka qenë i menjëhershëm reagimi i Ibrahimit, i cili Rexhail Ismailin e ka quajtur me fjalën ‘majmun’, kurse më pas siç thonë disa deputetë, Ibrahimi e ka gjuajtur me stilolaps Ismailin. Kështu, Ibrahimi ka lëshuar foltoren dhe është drejtuar për te ulëset e deputetëve në drejtim të Ismailit.

Në këtë moment ka filluar grushtimi i tyre, ku janë përfshirë edhe disa deputetë të tjerë të BDI-së dhe PDSH-së.

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Analisti politik, Bleron Baraliu përmes një shënimi në Facebook është rebeluar me veprimin e deputetit të VV-së, Frashër Krasniqi, i cili e sulmoi live në emisionin deputetin e Nismës, Milaim Zeka.

Baraliu ka thënë se ai ka mbështetur shumë VV-në, mirëpo veprimi i sotëm i Krasniqit, ia ka gërditur shkronjën V,

Marrezi pa kufi Sot kam turp ti them vehtes kosovar! Sot Frasheri ma ka gerdit shkronjen V, dhe gjithe perkrahjen qe i kam dhane VVse mbi 10 vjet! Sot enderrat me te keqija per shtegun nga po shkon VV jane ofruar nje hap me afer mengjesit. Politiksiht, sot VV ka humb me shume se ka fituar me 11 Qershor, se pari nga autogoli i Frasherit, se dyti nga injoranca dhe reagimi/mosreagimi i VV-se. Populli nuk do njerez te dhunes, gjykates qe vendosin me koke te vet se kush duhet goditur e kush duhet ngrere ‘zhag’. Kjo eshte pika me e ulet ne historine e VVse. Kane filluar te behen shume: asnje grua kandidate, Korenica, shamia, Frasheri… – trend jo i deshiruar VV! Qe te jem i qarte, Milaimi dhe debati kishin 100 te meta ne ato pak sekonda qe i pashe, por per mua nuk ka dyshim ketu se Frasheri ishte ai i cili eskaloi situaten pertej kufirit te lejuar, dhe si i tille mbetet fajtor qe duhet ndeshkuar, denuar, dhe shfrytezuar si shembull per te gjithe ate qe mendojne se mund te uzurpojne demokracine kosovare – sado e brishte dhe me te meta qofte ajo! #turpFrasher

 

October 5, 2017 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest