Si ta shpëtoni telefonin e rënë në ujë?

Nëse keni cilindo telefon, pos iPhone dhe Android, mund ta shpëtoni telefonin pasi t’ju ketë rënë në ujë duke bërë këto veprime. Gjithnjë e më shumë njerëz i shfrytëzojnë telefonat mobilë në situata të ndryshme – në det, në pishinë, në banjë. Dhe, ndodh që telefoni rastësisht të bjerë në ujë! Mos u pikëlloni nëse… Continue reading Si ta shpëtoni telefonin e rënë në ujë?

Published
Categorized as TECH

Sony mund të kufizojë shitjet e PS5 duke i ngritur çmimet

Sony thuhet se po zvogëlon prodhimin e PlayStation 5. Sony po planifikon të kufizojë shitjet e PS5, dhe për ta bërë këtë, kjo kompani pritet ta rris çmimin. Sidoqoftë, kriza aktuale e COVID-19 nuk është përgjegjëse për prodhimin e zvogëluar, sipas Bloomberg. Sipas kësaj, 5 deri në 6 milionë PS5 do të prodhohen në vitin… Continue reading Sony mund të kufizojë shitjet e PS5 duke i ngritur çmimet

Published
Categorized as TECH

Hyundai planifikon të nisë shërbimin falas me taksi robot

Prodhuesi i automjeteve, Hyundai do të eksperimentojë me veturat që do të jenë elektrike, autonome në vozitje, dhe që e tëra funksionon online. Hyundai do të nisë një shërbim falas të taksive robot me një flotë makinash autonome elektrike në Irvine, California, duke filluar nga 4 nëntori. Lajmi vjen pasi prodhuesi nga Koreja e Jugut… Continue reading Hyundai planifikon të nisë shërbimin falas me taksi robot

Volvo zbulon veturën e parë elektrike

Kompania suedeze Volvo zbuloi veturën e parë të saj e tëra elektrike. Volvo XC40 Recharge, e tëra me sistem elektrik, u zbulua në një ngjarje të shkëlqyeshme në Los Angeles me një mori karakteristikash futuristike, duke përfshirë një sistem infotainment të ndërtuar në softwarin e Google-it, Android Automotiv. Makina duket e ngjashme me motorin me… Continue reading Volvo zbulon veturën e parë elektrike

Published
Categorized as TECH Tagged

Veturat fluturuese priten të ndërtohen nga Porsche dhe Boeing

Porsche dhe Boeing bëhen bashkë për të ndërtuar veturat fluturese për njerëzit e pasur. Porsche dhe Boeing po bashkohen për të ndërtuar aeroplanet luksoz, me ngritje vertikale dhe ulje vertikale (VTOL) për njerëzit e pasur për të fluturuar mbi qytete të bllokuara nga trafiku, shkruan The Verge, transmeton Media Kosova. Ato janë kompanitë më të… Continue reading Veturat fluturuese priten të ndërtohen nga Porsche dhe Boeing