fbpx
Del Piero zbulon pse ai preferon Kloppin para Guardiolas

Del Piero zbulon pse ai preferon Kloppin para Guardiolas

  15 May 2019

Alessandro Del Piero kanë zbuluar pse ai mendon se Jurgen Klopp është një menaxher më i mirë se Pep Guardiola.Djelmoshat e Guardiolës arriti ta mposht Liverpoolin e Kloppit në titullin e Premierligës në ditën e fundit të sezonit, pasi u përplas me fitore në Brighton, shkruan GazetaBlic.Megjithatë – duke folur për ‘Sky Italia’, Del Piero vlerësoi të dy menaxherët por më pas shpjegoi pse Klopp është njeriu i tij.

“Klopp apo Guardiola? Le t’i marrim të dy në Itali. Guardiola ka mësuar shumë, ka frymëzuar kaq shumë lojtarë – Ne po flasim për dy menaxherë me personalitete të ndryshme, le të themi se Klopp është më shumë një trajner i së ardhmes.

“Qëndrimi i tij ndaj mediave në situata pak a shumë të vështira e dëshmon atë. Më kujtohet se si u përball me finalen pas Botërorit. Zakonisht njëri është gjithmonë i zemëruar pasi humbi një finale, por ai e trajtoi atë më ndryshe.“Duhet të them se ky qëndrim ka dhënë një freski të ndryshme dhe ekipi i tij e dëshmon atë. Ata kanë energji dhe entuziazëm.

“Me gjithë respektin ndaj Liverpoolit – nuk ka vetëm yje të mëdhenj, sigurisht mund të themi se Klopp ka përmirësuar shumë prej tyre, “përfundoi ai./GazetaBlic/