fbpx
Sulm me armë në Gjermani:  Së paku dy të vrarë

Sulm me armë në Gjermani: Së paku dy të vrarë

  09 Oct 2019   ,

Të paktën dy njerëz janë vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur në sulmet me armë në qytetin gjerman të lindjes Halle.

Mendohet se një i dyshuar, i cili është arrestuar, vrau një burrë në një dyqan të shish kebabit dhe një grua pranë një sinagoge.

Dëshmitarët brenda sinagogës thanë se personi i armatosur u përpoq të dilte nga dera, ku dhjetëra ishin brenda duke vëzhguar ceremoninë të mërkurën.

Videot nga skena paraqesin të dyshuarit të veshur me veshje të llojit ushtarak dhe kanë përdorur disa armë në sulm.

Sulmuesi kishte vënë një kamerë dhe transmetonte sulmin në internet, sipas Site Intelligence grupit monitorues të ekstremizmit.

Një bllokim i zonës është hequr, pas frikës së hershme se të tjerët ishin përfshirë dhe kishin ikur.

Ministri i brendshëm gjerman Horst Seehofer e ka përshkruar sulmin si antisemitik.

“Sipas prokurorit federal ka indikacione të mjaftueshme për një motiv të mundshëm ekstremist të krahut të djathtë,” tha ai.