fbpx
Personat e vdekur në kamionin në Essex ishin shtetas kinezë

Personat e vdekur në kamionin në Essex ishin shtetas kinezë

  24 Oct 2019   ,

39 personat e gjetur të vdekur në një rimorkio frigorifer në Essex ishin shtetas kinezë.

Policisë iu është dhënë një 24 orë shtesë për të marrë në pyetje shoferin e kamionit Mo Robinson, 25 vjeç, nën dyshimin për vrasjen e tetë grave dhe 31 burrave, raporton BBC.

Tri prona në Irlandën Veriore janë bastisur dhe Agjencia Kombëtare e Krimit po punon për të vendosur nëse ishin të përfshirë “grupet e krimit të organizuar”.

Kamioni mbërriti në Purfleet në lumin Thames nga Zeebrugge në Belgjikë.

Stafi i ambulancës zbuloi kufomat në kamion në Parkun Industrial në Ëaterglade të Grays të mërkurën. Kamioni dhe rimorkio u larguan nga porti.

Policia tha që pjesa e përparme e kamionit hyri në vend përmes Holyhead në Uells të dielën, pasi kishte udhëtuar nga Dublini.

Zëvendës shefi i policisë, Pippa Mills tha se përparësia e saj është “ruajtja e dinjitetit të 39 personave që kanë vdekur dhe duke siguruar që të kemi përgjigje për të dashurit e tyre”.

Këshilltari Paul Berry tha se fshati Laurelvale në Qarkun Armagh, ku jeton familja Robinson, ishte në “tronditje të plotë”.

Ai tha se kishte pasur kontakte me babanë e Robinson, i cili kishte mësuar për arrestimin e djalit të tij të mërkurën përmes mediave sociale.

“Komuniteti lokal po shpreson që ai [Mo Robinson] është kapur në mënyrë të pafajshme në këtë çështje, por kjo është në dorën e Policisë Essex, dhe ne do ta lëmë atë në duart e tyre profesionale të përpiqen të kapin autorët e kësaj,” tha ai .

Kamioni është zhvendosur në një vend të sigurt në Tilbury Docks në mënyrë që hetimet të mund të “kryheshin të qeta” dhe t’u jepnin “dinjitetin maksimal atyre që ishin brenda rimorkios”.

Policia e Essex tha që ishte hetimi më i madh i vrasjeve në historinë e forcës dhe viktimat “besohet se ishin shtetas kinezë”.

Ai tha që identifikimi zyrtar i 39 personave, njëra prej të cilave është një grua e re e rritur, “mund të jetë një proces i gjatë”.

Ambasadori i Kinës në Mbretërinë e Bashkuar Liu Xiaoming ka shkruar në Tëitter se ambasada kishte lexuar raportet e vdekjeve “me zemër të thyer” dhe ishte në kontakt të ngushtë me policinë britanike.