fbpx
Vuçiq nga Tirana flet për takimin me Mogherini-n dhe deklaratën e Ramës e Thaçit për bashkim kombëtar

Vuçiq nga Tirana flet për takimin me Mogherini-n dhe deklaratën e Ramës e Thaçit për bashkim kombëtar

  09 May 2019

Shqiptarët kanë pasur sukses me përsëritjen ditore të çështjes së bashkimit të tyre kombëtare, kjo të bëhet normale dhe askush mos të reagoj në atë, ka thnë Aleksandar Vuçiq shkruan “B92”.

“Ata flasin gjëra të pamundura dhe kanë mësuar në to të gjithë Evropën “, ka thënë Vuçiq pas takimit me shefen e diplomacisë evropiane Federika Mogerini në Tiranë.

Ai Mogerinit ia ka shprehur pakënaqësinë si ka thënë të ngjarjeve të çuditshme ndërmjet Prishtinës dhe Tiranës, çfarë tregimi është ky për bashkimin kombëtar i kryeministrit shqiptar dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi.

“Nuk ka rrezik të menjëhershëm nga kjo, ata këtë e bëjnë për çështje të brendshme, por nga ajo krijojnë realitet të ri, që ajo mos të jetë e tmerrshme, ndërsa e tmerrshme është që unë kam thënë se nuk do ta njoh Kosovën“, nënvizoi Vuçiq që përkujtoi se politika jonë ishte dhe mbetet dhe kjo nuk është hera e parë rruga e vetme.

Nëse ai do fliste për bashkimin kombëtar serb do reagonin 14 shërbime të BE dhe së paku 15 ministra të jashtëm u shpreh ai.

Në konstatimin e Ramës dhe Thaçit për bashkim kombëtar dhe bashkëngjitjen e tri komunave të Serbisë jugore me Kosovën, Vuçiq me ironi u përgjigj “vetëm tri?”.

Ai tha se nga ajo nuk ka asgjë, por rreth kësaj shqiptarët përsëritin tregime të këtilla “vendosin realitet të ri “.

Askush nuk reagoi në këtë, as që pati fjalë me Mogerinin. “Nuk është Federika për atë, por askush nuk tha asgjë“, tha Vuçiq.

“Ata flasin gjëra të pamundura dhe kanë mësuar në atë gjithë Evropën” ndërsa Serbia këtë do ta ketë në mendje, por më e rëndësishmja, që të sillet me përgjegjësi dhe përkushtim dhe ashtu llogarit në kuptim më të mirë.

Lexo edhe: Haradinaj: Pusho i qetë, President, ushtarët e tu dhe të Adem Jasharit janë në rresht me ushtritë e paqes
Tregimi për “mini Shengen” ndërmjet Prishtinës dhe Tiranës është e pamundur dhe e zmadhuar, por kur një populli i dyti në Ballkan pas popullit serb i lejohet të flitet për bashkim kombëtar atëherë kjo nuk është vetëm hapje e kutisë së Pandorës por edhe ma e rrezikshme.

Kur flasin për “mini Shengen”, thotë presidenti vupiq, shqiptarët thirren në Evropë që e përdorin si mbulim ndërsa rregull e tillë nuk ekziston, nuk është e mundur sepse kjo nuk mbështetet nga askush në Evropë.

E gjithë kjo sipas tij tregon se shqiptarët nga samiti i Sofjes nuk kanë mbështetje të forcave evropiane si përpara, para së gjitha rezervës së francezëve për zgjerim të BE-së, gjë që te shqiptarët përbën nervozë, ndërsa ne tjerëve problem.

“Kjo nuk është pozitë dhe situatë e lehtë” tha Vuçiq.