fbpx
Vuçiq: Kosova s’do të njihet në kufijtë e saj ekzistues

Vuçiq: Kosova s’do të njihet në kufijtë e saj ekzistues

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq në një intervistë për të përditshmen austriake ‘Der Standard’ , përjashtoi mundësinë se Beogradi mund ta njohë Kosovën brenda kufijve aktualë.

Vuçiqi, siç raporton kjo gazetë, deklaroi se s’ka mundësi që Beogradi ta njohë Kosovë, megjithëse, thotë të ketë dëgjuar nga SHBA-ja se BE-ja ka ndryshuar qëndrimin e saj dhe se mund të kërkojë njohje nga Beogradi.

I pyetur nëse Serbia do ta njohë ndonjëherë Kosovën si një anëtar të barabartë të bashkësisë ndërkombëtare, Vuçiqi u përgjigj ‘kjo është një pyetje e vështirë për serbët’, përcjellë Koha.net.

Megjithatë, shprehet ai, “duam të shohim çka thonë në Prishtinë”.

“Sigurisht duam të dëgjojmë edhe BE-në. Deri tash, BE-ja nuk ka vendosur asnjë parakusht për Serbinë. Por kemi dëgjuar nga amerikanët se kjo gjë mund të ketë ndryshuar”, tha Vuçiqi.

Ai theksoi se ekziston vetëm një kusht për rifillimin e dialogut. “Prishtina duhet ta heqë taksën dhe atëherë duhet t’i diskutojmë gjërat pa parakushte. Sidoqoftë, nëse para dialogut të mundshëm thuhet “ne nuk po flasim për territore, nuk po flasim për autonomi për veriun, atëherë për çfarë duhet të flasim”? Në këto kushte, nuk ka negociata”, u shpreh Vuçiqi.