fbpx
Vjosa Osmani me aksion kundër Listës serbe, fton partitë politike që ta përkrahin

Vjosa Osmani me aksion kundër Listës serbe, fton partitë politike që ta përkrahin

  08 Jul 2020

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani, ka kërkuar nga partitë politike që të mbështesin miratimin e një rezolute/deklarate në Kuvend, me të cilën kërkohet nga Qeveria e Kosovës t’i shkarkojë anëtarët e Listës serbe.

Osmani në një postim në Facebook, ka akuzuar anëtarët e Listës serbe se i janë bashkëngjitur presidentit serb Aleksandar Vuçiqit në fushatën politike e diplomatike kundër Kosovës, përcjell Bota sot.

Reagimi i Osmanit:

Edhe nëse e lëmë anash çështjen e masave anti Covid-19, thirrja e Listës Serbe (partnerit të koalicionit nga votat e të cilit varet Qeveria e Kosovës), që ta mbështesë pozicionin politik e diplomatik të Serbisë kundër Kosovës është thirrje kundër rregullimit kushtetues dhe sovranitetit të vendit tonë.

Ftoj të gjitha partitë politikе që ta mbështesin miratimin e një rezolute/deklarate në Kuvend me të cilën kërkohet nga Qeveria e Kosovës t’i shkarkojë anëtarët e saj, të cilët i janë bashkëngjitur Vuqiqit në fushatën politike e diplomatike kundër vendit tonë.