fbpx

Videoja e papublikuar e Florenc Beqirajt, detajet që tregojnë se mund të shpëtonte

  27 Dec 2017

Rasti i Florenc Beqirajt preku çdo zemër shqiptari dhe solli reagimin e tyre, për vet shpresën se 23-vjeçari shkodran mund të shpëtonte. Por sot, i riu që i kishte kthyer sytë e të ardhmes së tij drejt Francës, nuk jeton më.

Pas një jave në koma ai ndërroi jetë në një spital në Marsejë, aty ku policët e kishin ndaluar për probleme me dokumentacionin. Florencit pas rreth 2 vitesh qëndrimi në Francë i ishte refuzuar kërkesa për azil ekonomik, ashtu sikundër shumë shqiptarë zgjedhin. Ai kishte vendosur të mos këmbëngulte më dhe për festat e fundvitit të kthehej pranë familjes së tij, që së fundi ishte shpërngulur nga Shkodra për në Mal të Zi, aty ku kishin siguruar një anesë nga të afërm të tyre, pa pagesë. 23-vjeçari rreth dy javë më parë u gjet thuajse i pajetë në qelinë e paraburgimit ku e kishin shoqëruar policët, dhe nga spitali ku u dërgua u tha se kishte kaluar në vdekje klinike.

Nga autoritetet franceze thuhet se Florenci ka tentuar vetëvrasjen pasi rreth qafës së tij është një shenjë teli. Por familja thotë se i biri është torturuar në qeli pasi ai kishte edhe shenja të dukshme në duar. Për zbardhjen e të vërtetës, autoritetet franceze kanë nisur një hetim ndërsa pritet të dalin edhe rezultatet e autopsisë.

Por ajo që ra më shumë në sy ishte reagimi i shtetit shqiptar. Atëherë kur familjes Beqiraj i duhej ndihmë në një shtet të huaj, pa ditur gjuhën, dhe pa ditur asgjë rreth fatit të djalit të tyre, shteti i kthehu shpinën. Djalit ju hoq oksigjeni, aparatura që e mbante gjallë, dhe familja thotë se spitali e ka bërë këtë pa aprovimin e tyre duke hedhur akuza se i kanë kërkuar lekë (që ata nuk i kishin) për ta mbajtur në spital, gjallë.

Shokët e tij kanë sjellë video nga spitali, në momentin që Florenci ishte në koma, ku thonë se ai ka shenja jete, sic është një moment që i del gjak nga hunda dhe i lotojnë sytë. Për ta, 23-vjeçari ishte duke u përmirësuar nga dita në ditë.