fbpx
Vetëvendosje i kundërpërgjigjet PDK-së së Kadri Veselit, japin emrin se cili nga deputetët e PDK-së i ka kushtuar Postës 50 mijë euro

Vetëvendosje i kundërpërgjigjet PDK-së së Kadri Veselit, japin emrin se cili nga deputetët e PDK-së i ka kushtuar Postës 50 mijë euro

  17 Jul 2020

Partia Demokratike e Kosovës, përmes Sejdi Hoxhës ka kërkuar hetim të prokurorisë për aferat në Telekom, derisa edhe ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se nuk ka bërë asgjë në këtë aspekt gjatë kohës sa ishte në pushtet, pavarësisht se kishin njoftuar për bllokim fondesh.

E, lidhur me këtë, ka reaguar zëdhënësi i VV-së, Përparim Kryeziu.

Ai përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë se pikërisht ky deputet që po ja don “të mirën” Telekomit e po e sulmon LVV-në, ka përfituar mijëra euro duke qenë në krye të Postës e cila operonte me humbje milionëshe nën drejtimin e tij.

Kryeziu zbulon se Hoxha i ka kushtuar Postës 50 mijë e 309 euro, respektivisht 40 mijë e 438 euro (paga, bonuse, mëditje, shpenzime të telefonit, derivateve dhe reprezentacionit).

Ja reagimi i tij:

Sejdi Hoxha, deputet i PDK-së dhe deri para një viti Kryeshef Ekzekutiv i Postës së Kosovës, e cila deri në vitin 2011 ishte një me Telekomin, paska sulmuar Lëvizjen VETËVENDOSJE! përmes një konference për shtyp për gjendjen e krijuar në Telekom.

Pra, ai që duke qenë PDK u bë Kryeshef në një ndërmarrje publike nga viti 2012-2019 vetëm për t’u rikthyer më pas sërish në origjinë si deputet i PDK-së, qenka shqetësuar tash për Telekomin.

Ky deputet që po ja don “të mirën” Telekomit e po e sulmon LVV-në, ka përfituar mijëra euro duke qenë në krye të Postës e cila operonte me humbje milionëshe nën drejtimin e tij, përderisa LVV organizonte tryeza, interpelanca, e seanca të jashtëzakonshme në kundërshtim të shkatërrimit të Postës dhe Telekomit.

Në vitin 2017 dhe 2018, z.Hoxha i ka kushtuar Postës 50 mijë e 309 euro, respektivisht 40 mijë e 438 euro (paga, bonuse, mëditje, shpenzime të telefonit, derivateve dhe reprezentacionit). Pra, rreth 4 mijë euro në muaj. Teksa, sipas raportit të auditorit të vitit 2018 Posta e Kosovës vazhdonte të operonte me humbje milionëshe, dhe për çdo vit kërkonte mbështetje financiare për pagat e punëtorëve, kryeshefi i kësaj kompanie, z.Hoxha, vetëm për shpenzime telefoni në vitin 2017 kishte harxhuar plot 8 mijë e 143 euro.

Këta persona që kanë vjelur ndërmarrjet publike e që jo rastësisht vijnë nga partia e cila është përgjegjësja më e madhe e shkatërrimit ekonomik e dëmtimit të ndërmarrjeve publike, po na shfaqen kinse të shqetësuar për to. Duket që z.Hoxha sot paska vendosur të hedhë mjegull, por shifrat janë të qarta.