fbpx

“Tranohet” Vucic pas deklaratës se Ramush Haradinaj, ja çfarë bën

  07 Oct 2017

Me deklaratat e kryeministrit te ri shqiptar ne Prishtine Ramush Haradinaj dhene dite me pare agjencise se lajmeve “Presheva jonë” se “qytetaret e Lugines se Presheves e meritojne dhe se shpejti do te furnizohen me pasaporta kosovare..” ka shkaktuar reagime te shumta, madje te ashpra ne Serbi si ne nga analiste dhe personalitete, ashtu edhe nga mediat serbe ne Beograd. (“Albanci Kosovski premijer Ramuš Haradinaj obećao je Albancima s juga Srbije da će uskoro moći da dobiju državljanstvo i pasoše Kosova, objavila je preševska agencija na albanskom jeziku Preševa jonë.”)

 

Lidhur me deklaratat e fundit te z.Haradinajt eshte “preokupuar” sot edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Ai ka thënë sot ne Beograd duke pyetur se “nuk di une cfarë i vyejnë pasaportat e Kosoves shqiptareve te Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës ? te cilat ju paska premttuar Ramush Haradinaj.” citon Tanjug, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Vucic: Çfarë i vyejnë pasaportat e Kosoves shqiptareve të Preshevës? (Šta će Albancima s juga Srbije kosovski pasoši?)

“Me këtë pasaportë ata nuk do te shkojne aq larg..” tha ai, duke shtuar se “nuk ka nevojë për gënjeshtra dhe se në Serbi e dinë saktësisht se sa shqiptarë ka në Serbinë qendrore, dhe sa serbë ka në Kosovën qendrore.”

“Ata mund t’i tregojnë të gjitha këto për sa kohë që kanë mbrojtës të mëdhenj jashtë vendit, por ligji ndërkombëtar duhet të ekzistojë dhe duhet të respektohet”- tha Vuçiç.

Ai thekson se Serbia nuk ka mbrojtës të tillë dhe është nën presion nga të gjitha anët për shkak të ndërgjegjes së papastër të Shqipërisë.

Presidenti Aleksandar Vucic tha sot se ai nuk pret që Brukseli do të reagojë në letrën zyrtare të shpallur në Serbi për shkak të qëndrimit të BE-së në referendum katalanas ishte i paligjshëm, sepse Spanja është një anëtare e BE, por kjo është detyra jonë për të mbrojtur interesat e vendit të tij.

Ai është duke iu referuar shpjegimit të Komisionit Evropian, përsëriti se “nuk i ka dëgjuar” se e drejta ndërkombëtare “zbatueshëm për Shtetet Anëtare të BE-së dhe ‘jo’ ‘, as nuk ka ndonjë rezolutë e OKB-së që përmend mundësinë e shkëputjes.