fbpx

Sulm në zemër? Ky medikament ndihmon parandalimin

  01 Nov 2017

Një ilaç i ri që shkrin “yndyrën” që ndërtohet brenda arterieve, po konsiderohet si një “zbulim i madh” në luftën kundër sëmundjeve të zemrës.

Medikamentet aktualisht po testohen për trajtimin e kancerit të gjirit dhe diabetit, por shkencëtarët në Universitetin Aberdeen zbuluan se mund të ndikojnë edhe në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular.

Vetëm në dozë e vetme e këtij medikamenti që u testua në minj “ndryshoi tërësist” atheroscelerosis, një sëmundje që shkakton më shumë sulme në zemër dhe goditjet.
Atherosclerosis shkakton yndyrat të quajtur pllak të cilat bllokojnë arteriet, transmeton Indeksonline.

Ky medikament i ri imiton efektet e ushtrimit dhe aktivizon nje enzimë mbrojtëse. Ajo gjithashtu pengon një enzimë tjetër që shkakton inflamacion të zgjatur dhe vështirëson arteriet.

ekspertët thonë se gjetja e këtij medikamenti ka mundësi për “uljen e ndjeshme të vdekjeve”.

sëmundja e zemrës është shkaku numër një i vdekjeve në nivel global, e cila vret 17.7 milionë njerëz në vit.