fbpx

“RASTIN E KUMANOVËS” E MONTOI QEVERIA GRUEVSKI!, JA KUSH E THOTË

  05 Dec 2017

Kryetari i Shoqatës së të Burgosurve Politik Shqiptar në Maqedoni, Shpëtim Pollozhani ka komentuar sërish rastin e Kumanovës, duke theksuar se dihen tani organizatorët e këtij skenari dhe se implikimi i tyre ka qenë kyç në këtë rast që ndodhi në Kumanovë. Ai ka theksuar se rasti pastër është montuar nga ish-qeverisja e kaluar e udhëhequr nga Nikolla Gruevski.

Ja postimi i plotë që ka bërë Pollozhani në facebook.

“ ‘Rastin e Kumanoves” e montoi Qeveria Gruevski!”, këte e deklaroi kryeministri Z. Zaev ne daten 04.12.2017 ne Komunen Qender ne Lagjen Kapishtec ne nje takim me qyteteret.

E verteta duhet te dale ne shesh per arsye se:

-Opinioni nuk e din kush ishte organizatori i dhe udheheqesi i “rastit te Lagjes se Trimave”?.

-Cili ishte motivi i veprimit?.

– Nuk dihet cili nga tete policet e vrare me armen e cilit anetar te grupit eshte vrare (opinioni nuk e din a eshte bere balistika e armeve)?

-Pushteti i ka likuiduar dy anetare te grupit pasi ata jane dorezuar. ( kjo duket nga emrat e dy te likuiduarve, te cilet kane qene ne listen e te arestuarve, liste, te cilen MPJ e Maqedonise ia ka derguar MPJ te Kosoves)

-Si kualifikohet veprimi kur nje helikopter gjuan ne nje vendbanim ne caqe te pa selektuar.

– Qe te dale ne shesh e verteta, Keshilli i Familjareve te akuzuarve, i perkrahur nga Shoqata joqeveritare dhe qytetare, kerkon rikualifikim dhe rigjykim te ,,rastit”, deri atehere kerkojme solidarizim nga qytetaret gjate protestave, te cilat nuk do te ndalen deri ne zbardhjen e plote te ketij kostruksioni politik me pasoja tragjike”, ka shkruar Pollozhani.