fbpx

Prezantohet vetura dizel më e shpejtë në botë (FOTO)

  21 Nov 2017

BMW ka prezantuar modelin Alpina D5 S në Frankfurt Motor Show 2017

Ata pretendojnë se kjo është vetura më e shpejtë me naftë në treg sot

Ky model vjen me motor 3.0-litër me gjashtë cilindra në vijë të drejtë dhe me turbo kompresorë të trefishtë i cili prodhon 388 PS dhe 800 Nm torkë.

 

Motori fuqinë e transmeton tek të gjitha rrotat përmes transmisionit automatik me 8 shpejtësi.

Përshpejtimin nga 0-100 km/h e arrin brenda 4.4 sekondave dhe shpejtësi maksimale prej 286 km/h.