fbpx
Presidenti tregon se për kë do të votojë në balotazhin për kryetar të Prishtinës

Presidenti tregon se për kë do të votojë në balotazhin për kryetar të Prishtinës

  26 Oct 2017

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përmbyllur intervistën e tij në Klan Kosova, duke folur për zgjedhjet lokale që janë mbajtur me 22 tetor në të gjitha komunat e Kosovës. Por është ndalur tek balotazhi në Prishtinë, aty ku ai voton.

Pa përmendur as emrin e kandidatit të LDK-së, Arban Abrashi dhe atij të VV-së, Shpend Ahmeti që është edhe kryetar aktual i Prishtinës, Thaçi ka lënë të nënkuptohet se vota e tij tashmë është vendosur.

“Unë jam qytetar i Prishtinës. Do të votojë për një Prishtinë të re, evropianë, më moderne, më e zhvilluar më e pasur”, ka thënë Thaçi, raporton Insajderi.

E kjo ka ngjallur interesimin e autorit të “Zona e Debatit”, Baton Haxhiu, i cili e pyeti presidentin se çka nënkupton ky qëndrim i tijë.

“I bie që unë do të marrë pjesë edhe si qytetar, do ti kryej obligimet  e mija të votimit. Unë jam për një Prishtinë më të mirë, ma evropiane më moderne, më e zhvilluar, më e pastër, më pak kaos dhe më shumë urbanizëm”, ka thënë presidenti.

Në fakt, këtë gjë e premtojnë edhe Abrashi edhe Ahmeti, veçse kundërkandidati i Ahmetit ka akuzuar qeverisjen e tij gati për të gjitha gjërat që presidenti i sheh si probleme të Prishtinës.