fbpx

Presidenti Thaçi, zbulon diçka tronditëse për Gjykatën Speciale, shokon ata që do të akuzohen nga ajo

  09 Oct 2017


Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar sot se raporti i senatorit zviceran Dik Marty ka qenë i motivuar politikisht dhe jo aksidental.

Ai madje ka thënë se ky raport u botua një ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2010 në Kosovë, madje, sipas tij, votimi në Këshillin e Evropës i këtij raporti ndodhi në kohën kur po zhvilloheshin negociatat për formimin e qeverisë së re.

Thaçi gjatë këtij fjalimi madje ka kritikuar Gjykatën Speciale, duke thënë se kjo e fundit ka bashkëpunim maksimal dhe reciprok me Serbinë, ndërsa bashkëpunimi i saj me Kosovën është minimal, përkatësisht nuk ka bashkëpunim fare, shkruan portali Zeri.info.

Ai madje u ka bërë me dije të pranishmëve në konferencën e organizuar se rreth 50 për qind e kosovarëve janë të gatshëm të protestojnë kundër Gjykatës Speciale, pasi që kjo do të merret vetëm me krimet e supozuara të UÇK-së.