fbpx

Prekëse ajo se çka publikoi tani ambasadorja Vlora Çitaku (Foto)

  21 Nov 2017

Ambasadorja e Kosovës në Nju Jork, Vlora Çitaku ka kujtuar disa momente lufte përmes një fotografie të publikuar në Facebook.

Ajo ka treguar se kjo foto është bërë në vitin 1998 në Drenicë, nga fotografi i AFP’së, Robert Macpherson, i cili edhe ia ka dhuruar këtë foto. Çitaku ka treguar edhe për takimin që e ka pasur me Robertin në OKB.

Ky është statusi i plotë i Çitakut:

Kete foto ma dha Robert Macpherson, i cili gjate luftes ka qene në Kosove me AFP. Si ma perkujtoi Roberti, fotografia eshte e pranveres 1998 ne Drenice, dhe une kisha shoqeruar Robertin i cili po bente nje shkrim për jeten e femijeve ne zonat e luftes.


Robertin e pashe pas dy dekadash javen e kaluar në Neë York, pas seances se Keshillit të Sigurimit. Tash, Roberti ishte ne OKB si keshilltar për media