fbpx
Përsëri dhunë në futbollin kosovar

Përsëri dhunë në futbollin kosovar

  20 Oct 2017

Kanë përfunduar vetëm tri prej katër ndeshjeve të xhiros 11 të zhvilluara sot në Vala Superligë.

Sfida ndërmjet Flamurtarit dhe Vëllaznimit është ndërprerë në minutën 90 pran rezultatit 1:1, pasi tifozët vendas kanë hyrë në fushë dhe kanë sulmuar futbollistët mysafirë, shkruan Gazetasheshi.com.

Në derbi, Drita dhe Trepça ’89 kanë luajtur baras, teksa Liria ka demoluar Llapin 3:0.
Drenica dhe Feronikeli kanë luajtur pa gola në Skenderaj.

Drita – Trepça ’89 1:1

-Protesta të shumta në Gjilan. Futbollistë dhe drejtues te Drites kane rrethekuar gjyetaret e ndeshjes dhe po kerkojnë sqarime

Përfundon ndeshja

90+3 Bujar Shabani përjashtohet pas kartonit të dytë të verdhë

90+2′ Shabani gjuan nga ndërprerja, pak mbi portë

90′ Leutrim Rexhepi bën mrekullinë, pret penalltinë

89′ Penallti për Trepçën 89, Bujar Shabani luan me dorë në zonë

75′ E pabesueshme. Chibueze serish ka mundur te realizoj autogol, por kesaj radhe Hajdini pret

70′ Gooool… Kastriot Rexha ka gjuajtur me kokë, teksa Chibueze ka dërguar gabimisht topin në rrjetën e tij, 1:1

66′ Rast ideal për Otto John, i cili gjendet i vetëm me portierin Rexhepi, por dështon temtim parabola e sulmuesit afrikan

60′ Goool, por pozicion jashte loje. Chibuze realizon pas topit te devijuar te Rexhepit, por goli nuk vlen pas asisteni Berisha ka ngritur lartë flamurin

57′ Rast ideal për Dritën, por Rexha nuk realizon me kokë pas harkimit fantastik të Xhevdet Shabanit

54′ Limani gjuan për mrekulli me kokë pas harkimit të Krasniqit, por goditja nuk është në kornizë të portës

*Reagon kryetrajner i Dritës Milaim Zuzaku, derisa ka vendosur të inkuadrojë sulmuesin Kastriot Rexha në vend të Astrit Fazliut

Nis pjesa e dytë

Përfundon pjesa e parë

36′ Xhevdet Shabani provon goditjen nga largësia, në vend ishte Hajdini

34′ Fantastik Rron Broja me një veprim maestral në mesin e fushës avanson drejt portës së Rexhepit, i cili ishte me fat pasi goditja e fuqishme përfundoi pranë portës

30′ John i vetëm me Rexhepin gjuan drejt në duart e gardianit vendas duke shpërdoruar rast te 100%

21′ Gooool…. Florent Hasani kalon 89-shin në epërsi

18′ Oto John me mundësi ideale, pa sukses

10′ Dominim i lehtë i Dritës, por pa raste konkrete

Nis ndeshja

Formacionet zyrtare:

Drita:  Rexhepi, Musaj, Limani, Gërbeshi, Leci, B.Shabani, Krasniqi, Haliti, Xh.Shabani, Kryeziu, Fazliu

Trepça ’89: Hajdini, Islami, Potoku, Lladrovci, Izmaku, Idrizi, Broja, Maloku, Hasani, Chibuze, John

Gjyqtarë: G. Nuza, F. Berisha, B. Selimaj, B. Kosumi.

Liria – Llapi 3:0

Përfundon ndeshja

82′ Goool… Besart Islamaj i sapo hyrë në lojë realizon golin e tretë për Lirinë pas një super-aksioni

75′ Llapi proteston se topi ka kaluar vijën fatale pas gabimit të portierit Bakaj, por kështu nuk mendoi as asistenti Morina

55′ Përjashtohet ndihmëstrajneri i Llapit, Synaj Keçi pasi acaroi tifozët vendas

52′ Kushtrim Shabani provon gjuajtjen, Basriu e bllokon atë

Nis pjesa e dytë

Përfundon pjesa e parë

41′ Goool… Zenel Gavazaj realizon gol pas gabimit trashanik të portierit Ademi

36′ Leutrim Kadriu i mohon golin e dytë Lirisë, dëbon topin në korne

26′ Portieri Bakaj shpëton gol të sigurt, devijon topin në korne

24′ Tjetër rast i mirë për Lirinë, pret portieri Ademi

1′ Goool…. Eurogol i Lirisë. Ka realizuar Florent Avdyli pas 50 sekondave lojë

Nis ndeshja

Formacionet zyrtare:

Liria: Bakaj, Kocev, Avdyli, Rexhaj, Basriu, Gashi, Korenica, Domgjoni, Magani, Gashi, Gavazaj

Llapi: Ademi, Jashari, Sinani, Kadriu, Shabani, Mehmeti, Zeqiri, Zhdrella, Emini, Bërbatovci, Daku

Gjyqtarë: K. Vula, B. Morina, B. Këpuska, B. Batalli.

Drenica – Feronikeli 0:0

Përfundon ndeshja

75′ Drenica rrezikon me disa gjysmëraste, mirë po ia del Feronikeli

55′ Taulant Dajaku në rast ideal, pret Faton Maloku

54′ Nikli kërkon penallti, por gjyqtari hesht. Protesta nga mysafirët

Nis pjesa e dytë

Përfundon pjesa e parë

43′ Feronikeli po tenton me kundërsulme, por pa sukses

32′ Dominim i lehtë i Drenicës, mungojnë rastet konkrete

Nis ndeshja

Formacionet zyrtare:

Drenica: Neziri, Hamiti, Bejta, Lushtaku, Haxhaj, Gashi, Thaqi, Berisha, Dajaku, Tahiri, Geci

Feronikeli: Maloku, Shala, Thaqi, Prekazi, Haliti, Dabiqaj, Hoxha, Qorri, Lushtaku, Elshani, Milicaj

Gjyqtarë: G. Shala, V. Kelmendi, D. Preniqi, A. Shala.

 

Flamurtari – Vëllaznimi 1:1

Ndërpritet ndeshja në minutën 90

Skandaloze: Tifozët vendas kanë hyrë në fushë, kanë goditur futbollistët

90′ Goooool… E pabesueshme kush ka shënuar. Është portieri, Muhaxhiri që ka dal dhe ka shënuar nga rivënia këndore. Pas golit ka tensione

75′ Ismet Munishi po tenton me zëvendësime ta barazojë rezultatin, mirëpo nuk po ia del

60′ Gjakovarët duken më kërkues në pjesën e dytë, por vendasit nuk po lejojnë hapësira

Nis pjesa e dytë

Përfundon pjesa e parë

30′ Kryeqytetasit po administrojnë lojën pas epërsisë së hershme

11′ Goool… Flamurtari po avancon ndaj Vëllaznimit pas gabimit në mbrojtjen e gjakovarëve

Nis ndeshja

Formacionet zyrtare:

Flamurtari: Hallunaj, Kabashi, Hodaj, Shala, Ahmeti, Krasniqi, Boshnjaku, Hajdari, Baftiu, Hajdini, Jaupaj

Vëllaznimi: Muhaxhiri, Sahiti, Bardhoku, Syla, Rudi, Gashi, Morina, Osmanollaj, Ivan, Zeneli, De Deus

Gjyqtarë: F. Tahiri, A. Ejupi, I. Kabashi, T. Maloku.