fbpx

Perjashtohet Molliqaj?!

  17 Dec 2017

Askush nga Lëvizja Vetëvendosje nuk e ka përmendur ish-Sekretarin Dardan Molliqaj, i cili po mungon në mbledhjen e Këshillit të Partisë.
Krahu i Molliqajt është duke mos marrë pjesë në mbledhje të Partisë. Aty nuk është as Kryetari Visar Ymeri.

Përplasjet ndërmjet udhëheqësve të Vetëvendosjes dolën kur u publikua një komunikim i deputetes Aida Dërguti, e cila e quan mut Albin Kurtin.

Sidoqoftë, Molliqaj, Fisnik Ismaili, Shqipe Pantina i kanë dalë në krah deputetes Aida Dërguti, e cila kërkoi falje pse Kurtin e quajti mut derisa tha se ka mospajtime të thella brenda Lëvizjes Vetëvendosje.

Pas kësaj, Xhelal Sveçla, njëri prej njerëzve të afet të Kurtit, foli për shantazhe ndaj Albin Kurtit për të mos lejuar kandidimin e tij për Kryetar Partie. Tha se s’mund ta ndalë askush rrugën e Kurtit drejt rikthimit në krye të Vetëvendosjes.

Shpend Ahmeti e Dardan Molliqaj në zgjedhjet e fundit kishin krijuar një grup duke lënë nën hije grupin e Albin Kurtit. Madje, Molliqaj e Ahmeti kishin arritur të shkelnin edhe Kryetarin e VV’së, Visar Ymerin, duke dalë para tij me vota. Grupi i Ahmetit dhe Molliqajt kishte shkelur edhe më shumë njeriun më të afet të Kurtit, Glauk Konjufcën, duke e lënë të shtatin me numër të votave.

Dardan Molliqaj dha dorëheqje nga pozita e Sekretarit organizativ të Vetëvendosjes pasi i ishte kërkuar një gjë e tillë nga grupi i Albin Kurtit. Prej atëherë, Molliqaj e Kurti kishin krijuar një distancë edhe në publik.