fbpx

Nuk ka formim të Ushtrisë pa Demarkacionin

  02 Dec 2017

Seremb Gjergji nga Partia Socialdemokrate ka marrë pjesë në Koferencën e Sigurisë së NATOS e cila po mbahet në Budva, shkruan Botapress.info

Ai pas kësaj konference ka bërë të ditur se nuk mund të ketë asnjë zhvilim të politikave pa aprovimin e Demakracionit.

Sipas tij nësë nuk demarkohet Demakracioni nuk mund të ketë as antarësim në NATO as themelim të Ushtrisë dhe as qasje në BE.

Këtë e ka bërë të ditur përmes një statusi në Facebook:

Nuk mund te kete asnje zhvillim te polotikave dhe perkrahjes nderkombetare pa aprovimin e demarkacionit. As anetarsim ne NATO, as themelim te Ushtrise e as qasje ne mekanizmat e BE-se.

Politika kosovare duhet te kthehet ne faktore serioz dhe partnetner i qendrueshem i komunitetit nderkombetar dhe i vet qytetarit te vendit. Duke llogaritur edhe lojen e fundit te Turqise, vendi yne eshte ne nje udhekryqr te madh vendimesh.

Politika kosovare ka refuzuar keshillat e Zv. Presidentit Baiden, Grupit te Kongresmenve, tash Zv. Presidentit Pence, te ndihmes-sekretarit Hoyt Yee. Por, keshilla dhe kercenimi per politiken e brendshme kosovare nga Laura Cooper duket se do te ze vend. Ndihmes sekretarja per çeshtje te sigurise dhe ushtrise ishte e shkurter dhe e prere.

Vendi yne ka arritur ne nje cep te perfundimit te perkrahjes amerikane per politiken e brendshme. Droj, shume droj!?

Lakmia, interesi personal, interesat politik po e qojne vendin drejt humneres, drejt dhimbjeve dhe vuajtjeve. Askush s’po investon ne Kosove ne mungese te stabilitetit. Ata qe ishin ketu – iken nga vendi shkuan ne Serbi e Maqedoni.

Me kete model te menaxhimit nuk mund te kete perspektive per askend. Madje as per vet kasten politike.

Nese edhe kesaj radhe politikanet deshtojne; mendoj se ka ardhe fundi i nje kaste te sterplakur me koncepte te vjetra. Vet tentimi per ta bere ushtrine me ligj, eshte nje tregues dhe nje presedant qe nuk ka ndodhur asnjehere me pare.

Andaj keshilla ime eshte, per te fundit here ta marrim seriozisht, shume seriozisht keshillen amerikane.

Ta shohim te marten sa seriozisht e kemi kuptu mesazhin?