fbpx

Me këtë veprim në OKB, Serbia e konfirmon armiqësinë ndaj SHBA’së

  20 Dec 2017

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq tha se Serbia votoi në Asamblenë e Përgjithshme të OKB’së për të mbrojtur sovranitetin e saj dhe se nuk mund të vepronte ndryshe për shkak të marrëdhënieve të saj me Rusinë.

Për “Vecernje Novosti”, ai komentoi mbi procedurën e përfaqësuesve serbë mbi një rezolut që dënonte shkeljen e të drejtave të njeriut në Krime dhe pushtimin e përkohshëm të gadishullit nga Rusia, raporton “b92”, transmeton Periskopi.

“Ju kujtoj se amerikanët janë heshtur kohët e fundit në Këshillin e Sigurimit të OKB’së gjatë deklaratës së Jeruzalemit, por ata thanë se po mbronin sovranitetin e tyre, kështu që në votim kemi mbrojtur interesat tona”, tha Daçiq.Në rezolutën e OKB’së të paraqitur nga Ukraina, Rusia është thirrur të përmbushë 12 rekomandime për të “vendosur urgjentisht një pikë për të gjitha shkeljet e të drejtave të njeriut të banorëve të Krimesë”.70 vende votuan për miratimin e dokumentit, 26 kundër dhe 76 abstenime. Mes atyre që e mbështetën dokumentin ishte shumica e vendeve evropiane dhe Shteteve të Bashkuara.Kundër ishin Serbia, Rusia, Kina, India, Armenia, Koreja e Veriut, Bjellorusia, Kuba, Irani… Shumë vende të Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut, si dhe vendet e Amerikës Latinë kishin abstenuar.