fbpx
LAJMI FUNDIT: Shkarkohet Ilir Meta, ja kush vjen në vend të tij si President

LAJMI FUNDIT: Shkarkohet Ilir Meta, ja kush vjen në vend të tij si President

  09 Jun 2021

Ka përfundur proçesi i numërimit të votave për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, ku rezulton se 105 deputetë votuan pro shkarkimit, 7 kundër dhe 3 abstenuan.

Tani topi është në gjykatën Kushtetuese nëse do ta shkarkojë përfundimisht apo Meta do të qëndrojë në krye të Presidencës deri në fund të mandatit, 22 korrik 2022.

Procedurat për shkarkimin e Ilir Metës kanë nisur pas pretendimeve të pozitës dhe Qeverisë, se Meta si president ka shkelur disa prej neneve të Kushtetutës, përsfhirë këtu edhe marrjen e anës para zgjedhjeve të fundit në Shqipëri.

Sot fillimisht është miratuar një raport i Komisionit vlerësues, ku është konstatuar se Ilir Meta ka shkelur disa pika të Kushtetutës.

Deputetët që nuk morën pjesën në votim

Ambra Borova

Rudina Hajdari

Enada Kapllani

Korab Lita

Jetmira Raboshta

Olta Xhaçka

Fidel Ylli