fbpx

Lajmi fundit: Kadri Veseli sapo dha lajmin e mirë për Kosovën

  27 Oct 2017

Hungaria e mbështet fuqishëm Kosovën dhe integrimin e saj euroatlantik, thotë kryeparlamentari Kadri Veseli.

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, gjatë qëndrimit në Budapest, ku mori pjesë në Konferencën e tetë ndërkombëtare të kryetarëve të Parlamenteve të shteteve të Ballkanit Perëndimor ka takuar homologun hungarez Laszlo Kover.

“Hungaria është shteti më avokat do të thoja për integrimin e vendeve të Ballkanit perëndimor . Në të njëjtën kohë Hungaria është përkrahëse e fuqishme e Kosovës në rrugëtimin euroatlantik. Takimet kishin fokusin se Kosova ka perspektivë europiane dhe në të njëjtën kohë do të ketë përkrahjen e fuqishme të shteti hungarez. Për këtë jam i sigurt’, tha Veseli”, tha Vesli për televizionin publik.