fbpx

Ky është skenari i SHIK-ut për VV dhe LDK

  14 Dec 2017


Njohësi i çështjeve politike në vend, Haki Abazi ka akuzuar PDK-në se duke e shfrytëzuar “krahun e SHIK-ut” ka gjetur një skenar për të shkaktuar trazira në skenën politike në vend, konkretisht në partitë të cilat Abazi, vlerëson se kanë shënuar rritje, Vetëvendosje dhe LDK çështje kjo e cila sipas tij po e kërcënon ekzistencën e SHIK-ut.

Abazi, thotë se SHIK-u ka arritur që të shtrijë kontrollë brenda VV-së duke shantazhuar dhe duke bërë favore në disa raste për njerëz brenda partisë.

“Çështja e kontrollit të debatit dhe mugesës së demokracisë së mbrendshëm mund të jetë valide por ky nuk mund të jetë shaku i tentimit të eliminimit të lidershipit. Aq më tepër që derisa Dardan Molliqaj ishte sekretar nuk kishte tendenecë për të ekspozuar çfarëdo anomalie të komunikimit apo vendimarrjes se mbrendshme. Jo pse ishte ndyrshe ose i mirë atëherë por ndjehej komod që si një virus i mbrendshëm të veprojë përmbrenda organizimit për të krijuar celulat e veta. Sabotimi dhe eliminimi i njerëzve pro Kurtit në terren dhe lansimi i gënjeshtrave dhe krijimi i paranojave politike duke krijuar kundërshtare politike kanë qenë veprime taktike dhe mjete të veprimit për strategjinë e Shpendit me Molliqaj. Kjo metodë e veprimit është parë gjitashtu në mënyrë të njëjtë në garën për Komunën e Prishtinës në zgjedhejt lokale. PDK dhe SHIK janë venë në veprim për fitoren e Shpendit për të mbajtur pozitën e fortë mbrenda partisë”, u shpreh Abazi përmes një postimi në rrjetin shoqëror “Facebook”.

 

Më poshtë mund të gjeni reagimin e tij:

Skenari i SHIK per skenen politike ne Kosove

Ngritja e VV ne skenen politike dhe kthimi i plote i LDK ka kercnuar SHIK dhe ekzistencen e tij dhe ne anen tjeter ka sjellur perfundimin e PDK. Por ky konfigurim natyror i skenes politike po kundershtohet me skenar te SHIK ne menyre perfide. Ata kane gjetur anen e dobet te individeve dhe ambicjeve te tyre per te ardhur ne pushtet edhe si marioneta te grupeve e klaneve qe kane kontrolluar procese ne Kosove nga nentoka e Kosoves. Ata nuk e kane te lehte te pranojne qe koha e tyre po perfundon dhe nje dite do te jene pergjegjes per ato qe kane bere duke demtuar shtetndertimin dhe duke qene perfitues te shitjes se pasurise dhe korrupcionit ne vend. Si nderlidhet kjo me ate cfare po ndodhe ne skenen politike ne vend? Ne anen e LDK ata besojne se kane kontrollin e majftueshem dhe njerez qe kane instaluar permbrenda partise ne nivele te ndryshme dhe kane po ashtu numer te mjaftueshem qe ju kane zene “bishtin me dere” dhe nuk kane asnje mundesi per te mos vepruar ashtu siq ju thuhet. Pra per ata LDK eshte mjaftueshem e kontrollueshme dhe meqe asnjehre nuk jane gjetur urdheruesit e vrasjeve te njerezve kyc ne LDK kjo projekton frige per kedo qe do te ballafaqohet kunder forces dhe te keqes qe SHIK dhe strukturat e lidhura me shikun e qe mund te jene paramilitare apo si quhen “te zinjet”.

Ne anen tjeter VV duke qene parti e majte dhe shume me e sofistikuar ne percaktimin e agjendes se majte politike dhe nje profilizim e organizim unik ne rajon edhe pertej po behet rrezik ekzistencial i krahut politik te SHIK-ut, pra PDK. Renja drastike deri ne humbjen e plote te popullaritetit, nuk e ka parandaluar nentoken e Kosoves te bej plane dhe te rekrutoj njerez nga VV per te filluar perqarjen qe po e shohim sot. Shpend Ahmeti dhe Dardan Molliqaj jane te shantazhuar por edhe me vullnet per te arritur ne majat e poltikes, jane vene ne sherbim te agjendes se ndarjes se partise ne rast se nuk arrijne ta marrin ate. Ky ka qene skenari per LDK gjithashtu, vrasje te fetyrave kyqe, shantazhim te atyre qe kane mundur dhe instalim te figurave per sabotim dhe marrje te “kalase nga brenda”.

Çeshtja e kontrollit te debatit dhe mugeses se demokracise se mbrendshem mund te jete valide por ky nuk mund te jete shaku i tentimit te eliminimit te lidershipit. Aq me teper qe derisa Dardan Molliqaj ishte sekretar nuk kishte tendenece per te ekspozuar cfaredo anomalie te komunikimit apo vendimarrjes se mbrendshme. Jo pse ishte ndyrshe ose i mire atehere por ndjehej komod qe si nje virus i mbrendshem te veproje permbrenda organizimit per te krijuar celulat e veta. Sabotimi dhe eliminimi i njerezve pro Kurtit ne terren dhe lansimi i genjeshtrave dhe krijimi i paranojave politike duke krijuar kundershtare politike kane qene veprime taktike dhe mjete te veprimit per strategjine e Shpendit me Molliqaj. Kjo metode e veprimit eshte pare gjitashtu ne menyre te njejte ne garen per komunen e Prishtines ne zgjedhejt lokale. PDK dhe SHIK jane vene ne veprim per fitoren e Shpendit per te mbajtur poziten e forte mbrenda partise. Duke e vene edhe Buzhalen si mekanizem per kudershti per te krijuar popullaritet per ta. Dhe jo rastesisht sot Buzhala eshte vene ne ndjekje dhe “demaskim” dhe perlloqje te Albinit dhe VV. Ne fakt kjo pozite e klanit Cocal Cola Zero nuk eshte as e qendrueshme e as forte, eshte nje shtepi prej letre. Asgje ne kete mes dhe ne kete ekosistem te veprimeve nuk eshte a parimore e as e drejte e as e ndershme por sidomos nuk eshte parimor fakti qe kane vendosur ta godasin Albinin dhe VV dhe te eskalojne me qellim situaten duke e bere viktime Aiden kur Albini gjendet ne burg. Kjo pandershmeri eshte po aq jo njerezore sa edhe “lotet e krokodillit” qe Shpendi e Molliqaj po i derdhnin per Astrit Deharin, keqperdrimin e familjes se tij dhe viktimat tjera. Turpesi e ngritjes ne politike nepermjet patetizmit dhe mbi gjakune e te tjereve. Kjo shihet nga qielli. Qetesia me te cilen po veprohet besoj ka nje skenar te dyte me shume alterantiva prej te cilave duhet ruajtur me kujdes aktivistet dhe vendimarresit.

Nga vendimi i gjyaktes supreme per rastin e rezultatit te zgjedhjeve ne Prishtine, eshte e qarte qe kjo gjyakte eshte nen kontrollin e Kadri Veselit ka pamundesuar rinumrimin dhe hapje kutive duke i bere favor Shpendit. Jam i bindur qe marreveshja ekziston qe Gjyakta Supreme e parandalon kerkesen e LDK por borgji eshte per te vepruar ne menyre te orkestruar per ta kthyer kur VV kapet apo kur ndahet. Pyetja eshte a ka bere marreveshjen Rrahim Pacolli apo emri i tij nuk tiglellon Frengjisht mjaftueshem dhe eshte dashur te intervenohet nga njerezit qe e qmontuan EULEX. E di po tingllon shume e sofistikuar per njerez qe ne i njohim e qe nuk kane kapacitet me i lidhe dy fjale por duhet shtruar pyetjen kush eshte pas tyre dhe si eshte e mundur qe keta analfabet kane kapur cdo cep te institucioneve te Kosoves. Keta nuk jane vet që nga Rambuje e tutje. Duhet pyetur Shpendin ne c’takim ka shkuar tre dite pasi qe eshte zgjedhur kryetar heren e pare dhe kush i ka thene qe ndarja nga VV eshte nje parakusht i pelqyer per te siguruar perkrahjen e e tyre. Kater vite pas ky skenar po realizohet pikerisht ne formen qe eshte perdorur skenari per shkatrrimine LDKs.

Tani parashikimet jane duale nga ketu ka mudesi qe sistemi gjyqesor i kapur do ta denoje Albinin me shume vjet burg per ta pamundesuar komunikimin efektiv te tij dhe per ta ktheyr masen perkrahesve ne klandestine politik qe nga hidherimi do te reagojne duke bere rremuje, qe i jep SHIK dhe nentokes Kosovare te veprojne kunder tyre dhe te realizojne tranzicionin e lidershipit ne nje marionete te frikesuar udhehqesish qe i kane duar e lidhura por qe do te jete vone pasi ta kene kuptuar, dhe ana tjeter e skenarit eshte qe ne menyre aktive te krijojne kriza nepermjet elementeve te “shitur” duke reduktuar mundesine e kthejelljes se VV.

Nuk ka ndonje zgjeidhje ideal nga ketu por ka nje proces konsistent. Ashtu siq LDK ka bere balle goditjeve duke ju falenderuar njerezve dhe votuesve dhe sot ka shanse shume me te mire te reformohet tutje duke konsoliduar edhe infrastrukturen e mbrendshme dhe oferten poltike dhe ate zhvillimore, VV gjitashtu duhet te mabje bashke nukleusin e votuesve duke qene konsistetnet ne projeksionin dhe oferten e saj antikrim dhe antikrrupcion. Ne kete proces hapsira per Shpendin Dardanin dhe paraziteve tjere politike shkon duke u demaskuar dhe duke u zvogluar deri ne masne neglizhente ashtu siq ka ndodhur me nejrez te ngashem qe kane qen si shoku ” Zylo”. Ngritaj e pandershme e ka nje renje shume te pandershme. Por nga ketu leksionet per Albinin dhe udhehqesve te tjere te sinqerte te VV duhet te jene ne funskion te hapjes dhe trasprences politike dhe angazhimit aktiv dhe demaskim publik e jo mshehje te veprimeve destruktive te nejrezve siq eshte lloji i Dardan Molliqaj. Veprimet e se cilit kane minuar penetrimin ne terren per shume vite dhe betejat e tij dhe kualifikimet e te tjereve si SHIK kane pase per qellim mshehjen e tij dhe perkatesise se veprimeve te tij dhe klanit Coca Cola Zero