fbpx

Ky është reagimi i Mogherinit lidhur me tendencën për shfuqizimin e ligjit të Gjykatës Speciale

  25 Dec 2017

Kosovo President Hashim Thaci, left, welcomes EU foreign policy chief Federica Mogherini, in capital Pristina, Kosovo on Saturday, March 4, 2017. Mogherini is on a tour of the Balkans trying to reassure the region that the EU remains open for enlargement despite crises in the 28-nation bloc. (AP Photo/Visar Kryeziu)

Maja Kocijancic, zëdhënëse e Frederica Mogherinit, ka thënë se qëndrimi i Bashkimit Europian për nismën e shfuqizimit e ligjit për Gjykatën Speciale, është i njëjtë me zyrën e BE’së në Kosovë.

Një reagim të ashpër të premten ndaj përpjekjeve për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale e ka bërë edhe shefja e zyrës së BE’së në Kosovë nataliya Apostolova duke thënë se iniciativa është tmerruese dhe ekstremisht e dëmshme për Kosovën.

Kosovo President Hashim Thaci, left, welcomes EU foreign policy chief Federica Mogherini, in capital Pristina, Kosovo on Saturday, March 4, 2017. Mogherini is on a tour of the Balkans trying to reassure the region that the EU remains open for enlargement despite crises in the 28-nation bloc. (AP Photo/Visar Kryeziu)

“Iniciativa e Kuvendit të Kosovës për ta shfuqizuar Ligjin për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar është tmerruese dhe ekstremisht e dëmshme” thuhet në reagimin e saj.

Gazeta Express të hënën ka kontakuar Zyrën e Përfaqësueses së Lartë Federica Mogherini për të marrë një qëndrim edhe nga ajo rreth ngjarjeve të së premtes në Kuvendin e Kosovës. Zëdhënësja Maja Kocijancic ka deklaruar për Gazetën Express se qëndrimi i shprehur në Prishtinë i diplomates bullgare reflekton qëndrimin e BE’së.

“Ju lutem shikojeni qëndrimin e Zonjës Apostolova, shpreh qëndrimin e BE’së” ka thënë Kocijancic.

Ndryshe BE konsideron se në rast se vazhdojnë përpjekje të tilla do të rrezikohet e gjithë puna që është bërrë viteve të fundit.

“Një veprim i tillë do të rrezikojë gjithë punën që është bërë viteve të fundit në sundimin e ligjit dhe drejtësisë dhe do të minojë të gjithë ata që janë ngritur për t’i dhënë fund mosndëshkueshmërisë”, ka thënë zyrtarja e BE’së.