fbpx

Ja kush do ta zëvendësoi Mimoza Kusari-Lilën në postin e deputetes (Foto)

  07 Nov 2017

Mimoza Kusari momentalishtë mbanë postin e deputetes në Kuvendin e Kosovës dhe po ashtu po garon të mar edhe një mandate në komunën e Gjakovës si kryetare, shkruan Botapress.info

Në rast të marrjes së detyrës si kryetare e komunës në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale që do të mbahen me 19 nëntor, Kusari-Lila duhet të jap dorëheqeje nga posti i deputetes.

Vendin e saj është thënë se do ta zë Refiqe Tërnava-Beka por ajo së fundmi ka marrë një post në Ministrinë e Jashtme dhe nuk mund të bëhet deputete prandaj vendin e Mimoza Kusarit do të duhej ta zë një deputete që radhitet menjëherë pas Refiqe-Tërnavës e që është Labinot Demi-Murtezi.

Demi-Murtezi në zgjedhjet e 11 qershorit arriti të marrë 5306 vota dhe në rast të zgjedhjes së Mimoza Kusari-Lilës si kryetare e Gjakovës atëherë Labinot Demi do bëhet deputete.

Por për këtë ndryshim duhet të presim datën 19 nëntor atëherë kur do të vendoset gjithqka sa i përketë kryetarëve të komunave.