fbpx
Ja cfarë i ndodh trupit nëse flemë më shumë seç duhet

Ja cfarë i ndodh trupit nëse flemë më shumë seç duhet

  14 Mar 2019

Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin tonë dhe këtë gjë e kuptojmë vetëm pas një dite të lodhshme e me shumë aktivitete, transmeton Gazeta NewBorn.

Ai ju ndihmon të relaksoheni, të fokusoheni dhe të qëndroni të vëmendshëm gjatë ditës, si dhe i jep trupit mundësi të rigjenerojë funksionet e tij. Gjithashtu, gjumi lufton obezitetin, diabetin dhe sëmundjet e zemrës.

Por kjo nuk do të thotë se mund të kaloni orë të tëra duke fjetur. Gjumi është thelbësor për shëndetin, por nëse e teproni mund të ndikojë për keq.

Ja disa nga gjërat e këqija që mund të ndodhin kur flini shumë:
1. Mund të shkaktojë probleme me zemrën.
2. Çon në shtim të peshës e deri në obezitet.
3. Rrit rrezikun e diabetit.
4. Shkakton stres.
5. Dëmton trurin.
6. Shkakton vdekje të parakohshme.
7. Shkakton dhimbje koke.
8. Shkakton dhimbje të mesit dhe shtyllës kurrizore.