fbpx

“Imperialistët e nuhasin naftën më egër se peshkaqenët gjakun”, thotë Erdogan

  25 Dec 2017

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka goditur ashpër sjelljet dhe synimet e imperialistëve të superfuqive botërore, duke cituar një proveb të dramaturgut irlandez George Bernard Shaw.

“Imerialistët që nuhasin naftën, janë më të rrezikshëm se peshkaqenët që nuhasin gjakun”, tha ai gjatë një fjalimi në Universitetin e Khartoumit, ku edhe u nderua me doktoratë nderi, shkruan “Daily Sabah”, transmeton portali arbresh.info

Gjatë vizitës në Sudan, Erdogan ka theksuar se “vëllezërit sudanezë kanë vuajtur nga sanksionet e padrejta”.

“Nuk ka asnjë vlerë morale që imperialistët nuk do të shkelin për shkak të naftës dhe Afrika është kontinenti që e njeh më së miri këtë gjë”, shtoi ai.

“E ardhmja i takon Afrikës, prandaj duhet të qëndrojmë të fortë, sikurse bëmë me Jerusalemin”, tha ai, nxitur një valë duartrokitjeje nga audience.

Erdogan gjatë fjalimit ka goditur edhe njëherë Presidentin amerikan, Donald Trump, për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit