fbpx
Gjithçka gati, ja kush vjen nesër në Kosovë

Gjithçka gati, ja kush vjen nesër në Kosovë

  10 Mar 2019

Edhe java që po hyjmë pritet të përfshihet me porosi të bashkësisë ndërkombëtare sa i përket dialogut me Serbinë.

Për nesër, në Kosovë është paralajmëruar një vizitë e dy këshilltarëve të kancelares Merkel, Matthias Luettenberg dhe Jan Hecker.

Në Kosovë dje solli mesazhe edhe zyrtari i lartë amerikan, David Hale, i cili ftoi liderët e Kosovës që të flasin me një zë, në mënyrë që të fuqizohet roli i Kosovës në dialog.

Hale po ashtu theksoi se përkrahja e SHBA’së është e palëkundshme. Duke folur për marrëveshjen gjithëpërfshirëse me Serbinë, Hale tha se në bosht të saj duhet të jetë njohja e ndërsjellë.

Edhe pse ditët e fundit ka pasur presion për heqjen e taksës për t’i hapur rrugë dialogut me Serbinë, presidenti serb, Vuçiq, sot ka vënë në pikëpyetje vazhdimin e dialogut edhe nëse hiqet taksa.

Po sot, Lista Serbe, përmes zëdhënësit Igor Simiq, u ka thënë LDK’së dhe Vetëvendosjes, se do t’iu bashkohet në rrëzimin e Qeverisë Haradinaj nëse i sigurojnë 51 vota.