fbpx

Çahet koalicioni, pas AKR-së edhe Nisma i jep goditjen Ramush Haradinajt e Kadri Veselit

  23 Dec 2017

Nisma për Kosovën nuk do ta mbështes iniciativën e sponsorizuar për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale nga Presidenti i vendit Hashim Thaçi dhe e përkrahur nga Kryeministri Ramush Haradinaj e Kryeparlamentari Kadri Veseli.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA-s, Jakup Krasniqi. Sipas tij, kur ishte interesi i Kosovës, “NISMA ishte kundër”.

Tutje ai ka shtuar se “interesa individësh nuk mbrojmë ne dem te Kosovës!”

Ky është reagimi i plotë i Krasniqit:

NE NUK MUN TË JEMI MIQ ME ASNJË TJETËR NËSE NUK JEMI E MIRA E VETËS Shqiptarëve dhe ndërkombëtarëve (sidomos atyre të zëshmeve të sotëm), në këto momente me duhet t’ua tregoj një urti të shqiptarëve të urtë, që pushtuesit i kishin lënë pa shkollë në gjuhën e mëmës, e cila thotë:“ Kush bie në shtrat me fëmijë, zgjohet i lagur”!Ne dhe ju miq, kemi kohë që jemi ne një shtrat me fëmijë. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe në rastin tonë!Kësaj radhe kaq për zhvillimet e pa pritshme të natës se sotshme!Po të dëgjonin me kohë, fëmijët e natës se sotme, JO-JA do bëhej me kohë!Dikush duhet të jep përgjegjësi, pse Jo-ja nuk u tha kur ishte koha!Atëherë do mbrohej Kosova! Sonte po mbrohet pak individë që i lidhë gjithçka tjetër, veç jo kurrë interesi kombëtar!Gjërat e pa matura shtatë herë, nuk besoj që dalin mirë! Kështu thotë i urti populli im!Unë e respektoj urtinë e popullit tim.Kur ishte interesi i Kosovës. NISMA ishte kundër!Interesa individësh nuk mbrojmë ne dem te Kosovës!

P.S.Qëndrimet e deputetëve të NISMES, në ketë situatë janë krejtësisht mbi bindjet individuale!Nisma në organet e veta nuk ka diskutuar për ketë çështje.