fbpx

Befason kandidati i LDK-së: Ja kënd do ta përkrahim në balotazh në Prizren

  23 Oct 2017

Lidhja Demokratike e Kosovës, ndonëse shënoi rritje në këto zgjedhje, në qytetin e Prizrenit nuk ka arritur që të shkojë në balotazh. Kandidati i LDK-së, Hatim Baxhaku në zgjedhjet e djeshme ka marrë rreth 20 përqind të votave të prizrenasve.

Ndërkaq, para tij kanë dalë Shaqir Totaj i PDK-së dhe Mytaher Haskuka nga VV.

Hatim Baxhaku ka shprehur publikisht dëshirën që në balotazh të përkrahin kandidatin e VV-së për Prizren, Mutaher Haskuka.

Por, sipas tij, për këtë gjë vendos dega e jo kandidati për kryetar.

“Strukturat vendosin kë ta përkrahin në balotazh, nuk mund të vendosi unë. Por, unë e kam shprehur haptazi se personalisht do e kisha preferuar Vetëvendosjen, por nuk vendosi unë por strukturat. Ende nuk kemi biseduar ende për këtë, por kryetari i degës së bashku me gjithë degën këto ditë ulën dhe vendosin si do veprojnë tutje”, u shpreh Baxhaku për indeksonline.

Kandidati i PDK-së në këto zgjedhje ka siguruar 29,68 përqind ndërsa kandidati i VV-së ka marrë 22,46 përqind të votave.