fbpx

Atentat ndaj Erdogan ne Greqi!

  28 Nov 2017

Plan terrorist gjatë vizitës historike të presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan në Greqi.

Shërbimet greke të antiterrorit kanë arrestuar 9 persona me origjinë turke, pas bastisjeve të banesave në zonat Neo Kosmo dhe Kalithea në Athinë.

Dyshohet se ata po përgatisnin një akt terrorist gjatë vizitës së presidentit turk Erdogan që pritet të realizohet ditët e ardhshme.

Të ndaluarit janë 8 meshkuj dhe një femër që kanë lidhje me partinë kurde DHKP-C.

Data e saktë e vizitës së Erdoganit në Athinë nuk është zyrtarizuar ende, por kryeministri Çavuolu tha se “Presidenti do ta vizitojë Greqinë si një president i Republikës së Turqisë për herë të parë pas 65 vitesh” dhe se ajo do të shërbejë për të shkrirë akujt mes dy vendeve.