fbpx
Arsyet përse duhet të pini uthull molle përpara se të bini në gjumë

Arsyet përse duhet të pini uthull molle përpara se të bini në gjumë

  09 May 2019

Duke folur për shëndetin tonë, asnjë produkt nuk ka ofruar mbrojtje më të madhe se uthulla e mollës.
E njohur për aromën e tij specifike dhe përfitimet e mëdha, uthulla e mollës bën pjesë në dietën tonë të përditshme, transmeton lajmi.net.

Por, përveç mjekësisë alternative, mjekësia standarde gjithashtu e cilëson këtë lloj uthulle si një nga mbrojtësit më të fortë të shëndetit tonë.

Të shohim më poshtë sesi uthulla e mollës ndikon pozitivisht në trupin tuaj.

Lufton kancerin

Uthulla e mollës është e mahnitshme për vrasjen e qelizave kanceroze. Në hulumtime të gjera, shkencëtarët treguan se kjo uthull është efektive në ndalimin e rritjes së qelizave të reja të kancerit në trup.

Eliminon bakteret

Uthulla e mollës ka qenë prej kohësh e njohur për shërim plagësh. Në të njëjtën kohë, ky produkt i madh eliminon bakteret e tjera, si E. coli dhe S. aureus.

Rregullon kolesterolin dhe mbron zemrën

Uthulla e mollës është e mahnitshme në reduktimin e kolesterolit të keq nga trupi. Përveç kësaj, pastron enët e gjakut dhe forcon strukturën e tyre.

Menaxhon diabetin

Uthulla e mollës është shumë e rëndësishme për pacientët që vuajnë nga sheqeri i lartë i gjakut dhe diabeti. Një studim nga Universiteti i Arizonës shpjegon se një përzierje prej 20 gram vaj uthulle, 49 gram ujë dhe 1 lugë çaji sakarinë mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit me 35%. /Lajmi.net/