fbpx
Amerikani thyen rekordin për zhytjen më të thellë në oqean – por çfarë kërkonte flamuri shqiptar në krahun e tij?

Amerikani thyen rekordin për zhytjen më të thellë në oqean – por çfarë kërkonte flamuri shqiptar në krahun e tij?

  15 May 2019

Një eksplorues amerikan ka gjetur mbeturina plastike në shtratin e detit duke thyer rekordin për zhytjen më të thellë.

Siç shkruan bbc, Viktor Vescovo zbriti rreth 11 km (shtatë milje) deri në vendin më të thellë në oqean – Kanali Mariana i Oqeanit Paqësor.

Ai kaloi katër orë duke eksploruar fundin, me pajisjen e tij, të ndërtuar për t’i bërë ballë presionit të madh të thellë.

Don Walsh  i cili u zhyt në fund të kanalit Mariana në vitin 1960, përgëzoi Viktor Vescovën.

Kosova sot
Kosova sot
Kosova sot
Kosova sot

Ai gjeti krijesa deti, por gjithashtu gjeti një qese plastike dhe mbështjellëse të ëmbëlsirave.

Një veprim i tillë po vlerësohet si i treti që njerëzit kanë arritur thellësitë ekstreme të oqeanit.

Zhytja e parë në fund të kanalit Mariana u zhvillua në vitin 1960 nga anëtari i Marinës amerikane Don Walsh dhe inxhinieri zviceran Jacques Piccard në një anije të quajtur batyskapesh Trieste.

Ndërkohë, regjisori i filmit James Cameron më pas bëri një zhytje gjysmë shekulli më vonë në vitin 2012.

Zhytja e fundit, e cila arriti shënon numri 10.927m nën valët, e bënë Viktor Vescovën mbajtësin e ri të rekordit.

Por, siç shkruan mediumi zviceran blick.ch, përcjell Telegrafi, gjatë ekspeditës së tij, Vescovo mbante pesë flamuj në krahun e tij: atë të Kombeve të Bashkuara, Shteteve të Bashkuara, stemën e Teksasit (vendit të tij të lindjes), ato të New York Explorer Club, si dhe shqiponjën dykrenore shqiptare.

Mediumi zviceran shkruan se siç shpjegohet në faqen e Five Deeps Expedition, flamuri shqiptar është vendosur në nderim të një partneri të vjetër të Vescovos, i cili është nga Shqipëria.

Sipas faqes së internetit, thuhet tutje, flamuri “Kuq e Zi” është një vlerësim për këmbënguljen e popullit të madh shqiptar dhe “sidomos një gruaje shqiptare”, e cila gjithmonë mbështet aktivisht ekspeditën. 

(Kosova Sot Online)