fbpx

Al Jazeera: 10 parashikimet për vitin 2018

  26 Dec 2017

Angela Merkel është dukshëm më e dobët, dhe Jeremy Corbyn dukshëm më i rehatshëm, ka shkruar 12 muaj më parë analisti i “Al Jazeera”, Barnaby Philips. Dhe asnjëherë nuk u bë një përparim në bisedimet e paqes në Qipro.

10 parashikimet e përshkruara më poshtë nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht preferencat politike apo personale të Philipsit.

1) Kam kaluar shumicën e kohës duke raportuar në Britani këto ditë, kështu që nuk ka ndodhur akoma Brexiti. Unë besoj se May do të mbijetojë si kryeministre deri në vitin 2018, nëse vetëm për shkak se Partia e saj Konservatore nuk mund të gjejë dikë tjetër që të tubojë dhe të bashkohet me frikën e një humbjeje zgjedhore ndaj partisë së Punës së Korbinit, raporton “Al Jazeera”, transmeton Periskopi. Në vitin 2018, Britania dhe Bashkimi Europian do të flasin për “marrëdhënien e ardhshme” të tyre. Natyrisht, kjo detyrë do të ishte më e lehtë nëse May do të na jepte një ide më të qartë se si duhet të duket kjo marrëdhënie. Por kryeministrja ka vendosur, jo pakujdesshëm, se paqartësia konstruktive ndaj Brexit po e mban partinë e saj së bashku.

2) Ndoshta zgjedhja më e parashikueshme e vitit do të zhvillohet në Rusi. Rizgjedhja e Vladimir Putinit është një formalitet, që do të thotë se deri në vitin 2024, kur mandati i tij i ardhshëm (dhe teorikisht përfundimtar) do të përfundojë, ai do të ishte forca dominante në politikën ruse, si president ose kryeministër, pothuajse një çerek e një shekulli. Një nivel i lartë abstenimi do të sinjalizonte apatinë dhe zhgënjimin, por Putini mbetet i popullarizuar dhe ka një makinë të frikshme propaganduese në anën e tij.

3) Pluhuri që është shpërndarë në Lindjen e Mesme është e mundur që vitin që vjen do të jetë më e rrezikshme se zakonisht. Tensionet saudite-iraniane do të përshkallëzohen në një luftë të madhe rajonale? Unë nuk besoj, por do të jenë njerëz të zakonshëm në Jemen, Siri dhe Liban që do të paguajnë një çmim të tmerrshëm për rivalitetin e tyre. Cili do të jetë ndikimi i njohjes së Presidentit të SHBA’së Donald Trump Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit? Në kundërshtim me atë që presidenti amerikan mund të mendojë, kjo ka bërë që perspektiva e një zgjidhjeje të qëndrueshme midis Izraelit dhe palestinezëve të jetë më e vështirë për t’u përfytyruar. Presin shumë dëshpërim dhe zhgënjim në Gazan dhe Perëndimin e okupuar të Bregut Perëndimor dhe deklaratat e solidaritetit në të gjithë botën islamike, por pak ndryshim aktual për palestinezët.

4) Zgjedhjet afatmesme të Shteteve të Bashkuara në 2018 do të jenë një provë vendimtare e autoritetit të Trumpit. Ai është përpjekur të imponojë çdo lloj axhende legjislative dhe është grindur me krerët e partisë së tij republikane në Kongres. Megjithatë, presim që demokratët të fitojnë si në Dhomën e Përfaqësuesit ashtu edhe në Senatin dhe të marrin kontrollin e të paktën një prej tyre, edhe pse luftojnë për të prodhuar një kandidat bindës për ta sfiduar Trumpin në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

5) Trump gjithashtu do të luftoj me një numër të krizave të politikës së jashtme, duke përfshirë luftën në rritje me armë bërthamore të Koresë Veriore. Gradualisht, edhe nëse politika zyrtare nuk do të pranojë aq shumë, Shtetet e Bashkuara do të mësojnë të jetojnë me realitetin e frikshëm të një sulmi të mundshëm bërthamor nga Koreja e Veriut, duke u mbështetur në forcat e veta shumë superiore.

6) Rënia e Robert Mugabes ishte një nga më dramatikat, dhe për shumicën e zimbabvianëve ishte një ngjarje e gëzueshme e vitit 2017. Emmerson Mnangagëa me siguri do të provojë të jetë një menaxher më i aftë i ekonomisë së Zimbabvesë sesa Mugabe, por ka shumë arsye për t’u frikësuar se ai do të jetë po aq i pamëshirshëm dhe jodemokratik. Përzgjedhja e tij e parë e kabinetit nuk jep shumë arsye për gëzim. Testi i madh do të jenë zgjedhjet e vitit 2018. A mund të bashkohet opozita pas një kandidati të vetëm? Zimbabvët mund të llogariten së paku në vullnetin e mirë ndërkombëtar, ndërsa përpiqen të rindërtojnë vendin e tyre të bukur.

7) Ngjarjet në Zimbabve, dhe në Gambia më herët gjatë vitit, pa dyshim u përcollën ngushtë nga udhëheqësit e tjerë afatgjatë të Afrikës me kredencialet e dyshimta demokratike. Po, Paul Biya nga Kameruni, ku ka zgjedhje në 2018; Teodoro Nguema i Guinesë Ekuatoriale; dhe Yoëeri Museveni i Ugandës. Të tre do të jenë të përgatitur të përdorin forcën për të ruajtur kontrollin e tyre në pushtet. Një vend tjetër afrikan që do të mbaje zgjedhjet e përgjithshme do të jetë edhe Angola. Kur Joao Lourenco u zgjodh president në gusht të vitit 2017, dyshimi i përhapur ishte se ai do të ishte një kukull e paraardhësit të tij të gjatë, Jose Eduardo dos Santos. Por pastrimi i rojes së vjetër në fund të vitit 2017 sugjeroi se Lourenco është njeriu i tij, i vendosur të drejtojë Angolën në një drejtim të ri.

8) Një nga eksperimentet më interesante të vitit 2018 do të jetë ndalimi në Francë për smartfonët në shkollat fillore, që do të fillojë në shtator. Fëmijët do të ankohen, por Presidenti Emmanuel Macron do të këmbëngulë se po vepron në interesin e tyre më të mirë. Unë parashikoj se në vitet e ardhshme, vendet e tjera do të ndjekin shembullin e Francës, pasi që dëshmitë më alarmuese shfaqen në lidhje me efektin mbi trurin e fëmijëve dhe fuqitë e përqendrimit të shumë ekranit… (po, unë jam një prind i shqetësuar).

9) Kupa Botërore e Futbollit do të mbahet në Rusi. Në vend të kësaj, përkundër mungesës së Italisë dhe potencialit të Brazilit dhe Argjentinës, turneu do të dominohet nga fuqitë e tjera tradicionale të Evropës Perëndimore: Gjermania, Franca dhe Spanja. Mbajtësit, Gjermania, do të jenë mjaft e fortë për të mbajtur trofeun e tyre.

10) Të jeni të përgatitur për një shumëllojshmëri të madhe të mbulimit mediatik të një martese të caktuar në maj. Po, unë jam duke folur për martesën mes Meghan dhe Harry.