fbpx

12 ushqimet që duhet të hani çdo ditë për të pastruar arteriet

  06 Nov 2017

Një nga rreziqet kryesore për zhvillimin e një sëmundjeje kardiovaskulare jane arteriet e bllokuara.

Arteriet janë enët e gjakut që mbajnë oksigjen dhe lëndë ushqyese nga zemra juaj në pjesën tjetër të trupit tuaj. Arteriet e shëndetshme janë fleksibël, të fortë, elastike dhe të lirë nga çdo depozitim.

Por kur yndyra, kolesteroli dhe substancat e tjera krijohen në arterie, ato mund te bllokohen ,te ngushtohen dhe te ngurtesohen. Kjo gjendje, e cila rezulton në zvogëlimin e rrjedhjes së gjakut nëpër arteriet, quhet ateroskleroza.

Arteriet e prishura nuk ndodhin brenda natës. Bllokimi zhvillohet me kalimin e kohës. Dietat dhe zgjedhjet e jetesës luajnë një rol kyç në zhvillimin e kësaj gjendjeje.

Lajm i mirë është se ushqimi i shëndetshëm mund të ndihmojë në parandalimin e arterieve të bllokuara dhe çështjeve të lidhura me shëndetin.

Këtu janë 12 ushqimet që ju duhet të hani çdo ditë për arterie te pastra

1. Hudher

Perdorimi i rregullt i hudhrës ul nivelin e kolesterolit në gjakun tuaj. Gjithashtu zgjeron enët e gjakut, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ndihmon në parandalimin e forcimit të arterieve.Hani 1 deri në 2 thelpinj hudhër të papërpunuar me stomakun bosh çdo mëngjes.

2. Shegë

Sheget ndihmojnë në zvogëlimin e depozitave yndyrore në arterie, duke ndihmuar kështu në parandalimin e problemeve serioze si arterioskleroza. Hani 1 deri 2 shegë të freskët çdo ditë. Ju gjithashtu mund të pini një gotë lëng shegë të freskët një herë në ditë.

3.Çaj jeshil
Pini një filxhan ose dy çaj jeshil çdo ditë për të përmirësuar nivelin tuaj të gjakut dhe për të ulur bllokimin arterial. Çaji jeshil gjithashtu ju ndihmon të humbisni peshë, duke rritur më tej shëndetin tuaj kardiovaskular.

4. Spinaqi
Kjo perime e gjelbër dhe e shijshme me gjethe ka shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë shëndetin e zemrës.

Përmbajtja e saj e lartë e vitaminave A dhe C ndihmon në parandalimin e kolesterolit të keq nga ngjitja në muret arteriale dhe kështu zvogëlon rrezikun e aterosklerozës.

Spinaqi është gjithashtu i lartë në kalium dhe acid folik, të cilat janë linjat kryesore të mbrojtjes kundër kolesterolit të lartë dhe presionit të gjakut.

Hani të paktën ½ filxhan spinaq çdo ditë. Ju mund të shijoni këtë perime të gjelbër në sallata, supa, lëng perimesh etj.

5. Shparguj

Shpargujt jane nje ushqim natyral i pastrimit të arterieve. Mund të ulin tensionin e gjakut dhe të parandalojnë mpiksjen e gjakut.

Vitaminat B, sidomos B6, në shparguj ndihmojnë në uljen e homocisteinës (një aminoacid i lidhur me sëmundjet e zemrës) dhe nivelet C-reaktive (një shënues i inflamacionit).

6. Avokado

Avokadot përmbajnë një sasi të mirë të yndyrave të shëndetshme dhe ushqyesve të tjerë të rëndësishëm që përmirësojnë kolesterolin në gjak.Ato permbajne vitamine E dhe kalium qe ndihmon ne uljen e presionit te gjakut.Eshte mire te perfshini ½ avokado çdo ditë në dietën tuaj. Mund ta përdorni edhe si zëvendësues të shëndetshëm për gjalpë ose krem për bukë.
7. Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë përmban një përbërje të njohur si kurkumin që ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese, të cilat ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zemrës.

Kurkumini ndihmon në mbrojtjen e sistemit kardiovaskular nga dëmtimi duke ulur dhe parandaluar bllokimet e arterieve. Plus ul nivelet e ‘kolesterolit’ të keq. Shto 1 lugë çaji pluhur shafran në një gotë qumësht të ngrohtë. Pini 1 ose 2 herë në ditë.

8. Brokoli

Brokoli është i ngarkuar me vitaminë K që ndihmon në parandalimin e forcimit të arterieve. Ushqimi i brokolit me vitaminë dhe antioksidantë mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e oksidimit të kolesterolit, gjë që mund të çojë në kushte të rënda të zemrës. Ajo ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut dhe zvogëlimin e stresit.

9. Molla

Një mollë në ditë është receta e fshehtë për arteriet e pastra.

Mollët përmbajnë një lloj të veçantë të fibrave të njohura si pektin, që redukton nivelet e kolesterolit të keq në gjak.

Gjithashtu, kaliumi dhe magneziumi në mollë ndihmojnë në mbajtjen e presionit të gjakut nën kontroll.

Hani 1 mollë të freskët çdo ditë. Hajeni bashke me lëkurë për të korrur përfitimet maksimale shëndetësore.

10. Farat Chia
Farat chia kanë një sërë përfitimesh shëndetësore. Është burimi më i pasur me bazë bimore i acideve yndyrore omega 3. Kombinimi i acideve yndyrore omega 3 dhe fibra e bëjnë faren Chia ushqimin më miqësor të zemrës. Mund të zvogëlojë kolesterolin e keq, të menaxhojë presionin e gjakut dhe të pastroje arteriet tuaja.

Ky ushqim i shijshëm mund të hahet në shumë mënyra.

Shtoni 1 lugë gjelle farë chia në 3 lugë ujë. Lerini për 30 minuta. Përdoreni këtë përzierje ne smoothie,ne kos,ose ne sallata.

11. Fara liri
Farat e lirit janë të njohura për aftësinë e tyre për të reduktuar presionin e gjakut dhe inflamacionin, duke ndihmuar për të mbajtur arteriet të pastra nga pengesat dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të zemrës.

12. Boronice e kuqe

Boronica e kuqe eshte nje ushqim i pasur me antioksidantë e cila mund të ndihmoje në përmirësimin e shëndetit kardiovaskular.