fbpx
Ja çfarë ndodhë me trupin tonë nëse Agjëroni – Cilat janë të mirat shëndetësore që vinë nga agjërimi. Flet Dr. Yoshinori Ohsumi nga Japonia, fitues i Çmimit Nobel në Fiziologji

Ja çfarë ndodhë me trupin tonë nëse Agjëroni – Cilat janë të mirat shëndetësore që vinë nga agjërimi. Flet Dr. Yoshinori Ohsumi nga Japonia, fitues i Çmimit Nobel në Fiziologji

  08 May 2019

Qelizat e trupave tanë shpërbëhen dhe pastaj riciklojnë pjesët e tyre vazhdimisht. Në vitin 2016, Dr. Yoshinori Ohsumi, nga Japonia, mori Çmimin Nobel në Fiziologji ose Mjekësi për zbulimin e mekanizmave që qëndrojnë pas këtij procesi të njohur si autofagia.

Shumica e indeve në trupin tonë zëvendësojnë qelizat e tyre me të reja në baza të rregullta. Çdo organ ka nevojë për kohën e vet për t’u ripërtërirë plotësisht. Megjithatë, indet e tjera kurrë nuk i zëvendësojnë qelizat e tyre.

Ne jemi të mahnitur nga zbulimi i Dr. Ohsumi dhe tani do t’ju tregojmë se si ta vendosni këtë në praktikë.

Një hetim me një rezultat zbulues

© Kyodo / East News

Dr. Ohsumi, një biolog Japonez i qelizave, kaloi vite duke studiuar se si qelizat njerëzore riciklojnë mbetjet e tyre. Ky proces është i njohur shkencërisht si autophagy. 

Ai përbëhet nga fjalët greke, “auto”, që do të thotë “vetë” dhe “fagë”,që mund të përkthehet si “ngrënie”. Me ndihmën e lizosomave (organeve përgjegjëse për degradimin e materialit ndërqelizor), trupi juaj mund të prishë strukturat e ndryshme të proteinave dhe t’i transformojë ato në aminoacide.

Më vonë, trupi e përdor këtë për të krijuar më shumë qeliza.

Trupi ynë mund të përdorë furnizimin e vet me proteina të ruajtura në formën e qelizave dhe baktereve të dëmtuara. Personi mesatar konsumon përafërsisht 70 g proteina ditore që nuk janë të mjaftueshme për të krijuar qeliza të reja.

Kur përdorni “mbetjet e proteinave”, trupi juaj ushqehet me sasinë e nevojshme. Kur mekanizmi natyral i riciklimit nuk funksionon, qelizat e dëmtuara dhe komponentët e tyre fillojnë të grumbullohen në trup.

Kështu, nuk është e mundur që të neutralizohen qelizat e kancerit dhe qelizat e infektuara me baktere dhe viruse të rrezikshme. Kjo është arsyeja pse ju mund të prekeni nga shumë sëmundje serioze.

Si të nxitet autofagia

© AP / East News

Në të gjitha studimet e tij, Dr Ohsumi përdorte agjërimin për të stimuluar trupin për të shkatërruar qelizat toksike dhe për të hequr qafe të gjitha mbetjet.

Kur agjëroni, qelizat tuaja jetojnë më gjatë dhe prodhojnë më shumë energji. Trupi juaj ka inflamacion më të vogël.

Agjërimi jo i vazhdueshëm, i cili konsiston në alternimin e periudhave të ushqimit dhe agjërimit, mund të ndihmojë trupin të pastrohet vetë. Përveç kësaj, ndihmon për të humbur peshë dhe për të përshpejtuar metabolizmin.

Ka shumë lloje agjërimi, kështu që ju mund të zgjidhni strategjinë që ju pëlqen apo që i përshtatet më mirë stilit tuaj të jetesës.

Agjërimi 24-orësh

© ViktoriaSapata / depositphotos © ViktoriaSapata / depositphotos

Nëse jeni të ndjeshëm ndaj kësaj metode, ju duhet të zgjidhni një ditë të javës kur nuk hani. Nga ana tjetër, është gjithashtu e mundur të hani mëngjes në orën 8 të hënën dhe të mos hani deri në orën 8 të së martës.

Agjërimi i vazhdueshëm

© designer491 / depositphotos © designer491 / depositphotos

Nëse e keni zgjedhur këtë opsion, ju duhet të hani siç bëni zakonisht për një ditë dhe të agjëroni ditën tjetër. Kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të hani fare në ditët e agjërimit.

Nëse konsumoni 2,000 kalori në një ditë të rregullt, duhet të ulni numrin në 500 kalori në një ditë agjërimi.

Shmangni vaktet

© simply / depositphotos

Nëse jeni të rinj në botën e agjërimit dhe duket pak frikësuese, filloni duke lënë mënjanë ushqimet tuaja.

Në përgjithësi, thjesht shmangni një vakt në ditë për të rritur metabolizmin tuaj dhe për të aktivizuar proceset e pastrimit në trupin tuaj.

Mos harroni se nëse e keni kapërcyer një vakt, nuk duhet të stërngopeni gjatë një tjetri. 

Agjërimi i kufizuar

© AntonMatyukha / depositphotos © gosphotodesign / depositphotos

Agjërimi i kufizuar është një lloj agjërimi i përhershëm. Për ta ndjekur atë, ju duhet të hani vetëm për 8 orë në ditë, çdo ditë.

Një tjetër emër për këtë metodë është “agjërimi 16/8” sepse nuk ha gjatë 16 orëve të mbetura.

Nëse jeni të rinj në këtë metodë, provoni një skemë më pak të rreptë. Ju mund të hani mëngjes në orën 08:00 dhe të darkoni në orën 18:00. Kështu, ju do të kaloni vetëm 14 orë pa ushqim. Më pas, zvogëloni kohën që ju lejohet të hani. 
S

Agjërimi i ujit

© AlexLipa / depositphotos

Nëse vendosni të ndiqni këtë strategji, ju duhet të zgjidhni një ditë të javës dhe të pini vetëm ujë ose lëngje të freskëta pa sheqer. Koha më e mirë për këtë është pranvera, por gjithashtu mund ta ndiqni këtë dietë edhe gjatë gjithë vitit. /MekuliPress.com/ 

SHPERNDAJE!