NASA më në fund nis një satelit për të kuptuar më mirë motin në hapësirë

Pas vitesh vonesash, NASA ka planifikuar të nisë një satelit nga Florida të enjten natën e krijuar për të ndihmuar shkencëtarët të parashikojnë më mirë ngjarjet e motit në hapësirë, shumë lart mbi Tokë. Sateliti i shumwpritur nuk do tw niset me raketw nga toka, siç bwhet si zakonisht. Në vend të kësaj, ajo do… Continue reading NASA më në fund nis një satelit për të kuptuar më mirë motin në hapësirë

Google mund të nxjerr telefonin 5G Pixel 4 në ngjarjen e javës tjetër

Google duket se po punon në një version të telefonit 5G të Pixel 4 dhe është e mundur që telefoni të shfaqet qysh në javën tjetër. Versionet standarde të Pixel 4, i cili do të shpallet në një ngjarje të martën e ardhshme, do të mbështesin vetëm LTE. Por Nikkei thotë se Google ka filluar… Continue reading Google mund të nxjerr telefonin 5G Pixel 4 në ngjarjen e javës tjetër

Veturat me teknologji të lartë të sigurisë janë akoma keq në mos shkeljen e njerëzve

Për vite me radhë, prodhuesit e automjeteve kanë mbushur makinat e tyre me teknologji të përparuar me premtimin se të gjithë këta sensorë dhe softuer do të bëjnë për një përvojë më pak vdekjeprurëse të vozitjes. Hulumtimet e reja sugjerojnë që teknologjia e re nuk po bën sa duhet për t’i mbajtur këmbësorët të sigurt,… Continue reading Veturat me teknologji të lartë të sigurisë janë akoma keq në mos shkeljen e njerëzve

Published
Categorized as NEWS, TECH

Planetet dhe Big Bang fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Tre shkencëtarë kanë fituar çmimin Nobel në Fizikë për vitin 2019 për zbulimet thelbësore në lidhje me Universin. James Peebles, Michel Mayor dhe Didier Queloz u shpallën fituesit e këtij viti në një ceremoni në Stokholm. Peebles u nderua për punën në zhvillimin e Universit, ndërsa Mayor isë dhe Queloz fituan për zbulimin e tyre… Continue reading Planetet dhe Big Bang fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Published
Categorized as NEWS, TECH Tagged

Kitty Hawk zbuloi fluturaken e tretë elektrike

Kitty Hawk, fillimi i fluturimit elektrik i mbështetur nga bashkë-themeluesi i Google, Larry Page, zbuloi avionin e tretë të enjten. Heaviside, është aeroplani i tretë i kompanisë Kitty Hawk me të cilin duket se fluturimet e tilla në të ardhmen janë shumë afër. Fluturakja është afërsisht 100 herë më e qetë se një helikopter dhe… Continue reading Kitty Hawk zbuloi fluturaken e tretë elektrike

Piktura e artistit Banksy pritet të shitet me miliona

Piktura “Devolving Parliament” e artistit Banksy do të del në shtëpinë e ankandit më 3 tetor pritet të arrijë shitjen mbi dy milionë euro. Në shtëpinë e ankandit të njohur londinez, Sotheby’s pritet të del në shitje piktura e artistit ende të panjohur, Banksy deri në 2,2 milionë euro (2 mil funta), shkruan CNN. “Devolving… Continue reading Piktura e artistit Banksy pritet të shitet me miliona

Published
Categorized as NEWS, TECH

Elon Musk afër ëndrrës tjetër – synon të dërgoj raketë me pasagjerë në orbitë

Foto SPadre twitter

Drejtori i përgjithshëm i SpaceX, Elon Musk ka thënë se do të mundohet me ekipin që raketa Starship e tij të lansohet brenda gjashtë muajve në hapësirë. Elon Musk e ka bërë këtë të ditur në prezantimin e prototipit të raketës kozmike, Starship në Boca Chica, Teksas, 29 shtator. Starship ka për qëllim të fluturojë… Continue reading Elon Musk afër ëndrrës tjetër – synon të dërgoj raketë me pasagjerë në orbitë

Ku gjendet Tesla Roadster?

Po ku është ky automjet? Vendndodhja aktuale është 191,427,441 milje (308,072,699 km, 2.059 AU, 17.13 minuta dritë) nga Toka, duke u larguar nga Toka me një shpejtësi prej 10,125 mi/orë (16,294 km/orë, 4,53 km/s). Makina është 61,647,270 milje (99,211,695 km, 0.663 AU, 5.52 minuta dritë) nga Marsi, duke lëvizur larg nga planeti me një shpejtësi… Continue reading Ku gjendet Tesla Roadster?

Published
Categorized as NEWS, TECH

Kapet hakeri që punonte nga bunkeri gjerman

Ilustrim

Zyrtarët gjermanë kanë mbyllur një shërbim kriminal të internetit që po funksiononte nga një ish-bunker i NATO-s. Hetuesit gjermanë zbuluan një burrë holandez, i cili bleu bunkerin, me qendër në Gjermaninë perëndimore, në vitin 2013, sipas një raporti nga The Associated Press. Burri dyshohet se e kishte shndërruar bunkerin në një shërbim të ashtuquajtur “antiplumb”… Continue reading Kapet hakeri që punonte nga bunkeri gjerman

Published
Categorized as NEWS, TECH

Spider-Man kthehet në Marvel Cinematic Universe pasi që Sony dhe Disney bëjnë një marrëveshje të re

Foto Sony / Marvel

Shefi i Marvel Studios Kevin Feige e ka rikthyer ikonën e tij të fuqishme. Sony Pictures dhe Marvel Studios do të bëjnë një film të tretë Spider-Man së bashku. Sony dhe Disney kanë arritur një marrëveshje të re mbi Spider-Man, e cila do të linte që heroi i mprehtë të kthehej në Marvel Cinematic Universe,… Continue reading Spider-Man kthehet në Marvel Cinematic Universe pasi që Sony dhe Disney bëjnë një marrëveshje të re

Published
Categorized as TECH