Shenjat që tregojnë se ju keni mungesë të këtyre vitaminave

Trupi ka mënyrat e veta që na tregon se çfarë na mungon dhe ajo që duhet të bëjmë ne është të dimë t’i dëgjojmë ato. Në këtë mënyrë, organizmi i trupit do të funksionojë siç duhet dhe ne do të dimë se cilat vitamina dhe lëndë ushqyese duhet të marrim. Mungesa e disa vitaminave mund… Continue reading Shenjat që tregojnë se ju keni mungesë të këtyre vitaminave

Published
Categorized as HEALTH

Të flesh mirë dhe qetë, 11 këshillat e ekspertit

Të kesh një gjumë të mirë garanton një cilësi më të mirë të jetës dhe shmang problemet të rënda, të tilla si pagjumësia, obeziteti dhe stresi. Këtu janë rregullat për një gjumë të mirë, me ose pa fëmijë. Tema “prindërit dhe gjumi”, ju e dini, mund të jetë shumë e komplikuar. Por, në përgjithësi, nuk… Continue reading Të flesh mirë dhe qetë, 11 këshillat e ekspertit

Published
Categorized as HEALTH

Nëse të dhemb ky dhëmb, ke probleme me këtë organ

A e dini se dhimbja më e vogël e dhëmbëve, mund të jetë shenjë e një problemi në trupin tuaj? Siç duket, ekziston një lidhje e fortë mes gjendjes së dhëmbëve dhe gjendjes së organeve të brendshme të trupit. Për shembull, dhëmbët e poshtme dhe të sipërme lidhen me veshkat, fshikëzën dhe veshët ndërsa dhëmbët… Continue reading Nëse të dhemb ky dhëmb, ke probleme me këtë organ

Published
Categorized as HEALTH

Ushqimet që s’duhet t’i konsumoni nëse keni probleme me veshkat

Shumë prej nesh vuajnë nga veshkat dhe dhimbja e tyre shpesh bëhet mjaft e sikletshme. Më poshtë lista e 6 ushqimeve të cilat duhet t’i shmangni për të mbrojtur veshkat. Nuk pini mjaftueshëm ujë Kur nuk pini ujë mjaftueshëm, kjo mund të jetë një nga faktorët më të rëndësishëm të dëmtimit të veshkave, sepse ndodh… Continue reading Ushqimet që s’duhet t’i konsumoni nëse keni probleme me veshkat

Published
Categorized as HEALTH

6 sëmundjet që kuron lëngu i panxharit

Nëse panxhari nuk është pjesë e regjimit tuaj ushqimor, duhet të jetë! Panxhari përmban phytonutrients të quajtur betalains, të cilat kanë efekte antioksiduese, antiinflamatore dhe detoksifikuese. Ky perim gjithashtu përmban vlera ushqyese të fuqishme që mbrojnë zemrën nga sëmundjet, fetusin nga defektet gjatë zhvillimit dhe disa lloje kanceresh! Për t’u bindur se lëngu panxharit është… Continue reading 6 sëmundjet që kuron lëngu i panxharit

Published
Categorized as HEALTH

Ndjeni dhimbje në këtë pjesë të trupit, kjo është arsyeja

Shumica e grave kanë dhimbje gjoksi dhe ky është fakt tashmë. Një ndër arsyet që e dimë të gjithë lidhet me periodat, të cilat sjellin enjtje dhe dhimbje për shkak të nivelit të hormoneve në organizëm. Gjithashtu mund të ndikojë edhe të stërviturit, që për fat të mirë është një dhimbje e përkohshme. Mirëpo një… Continue reading Ndjeni dhimbje në këtë pjesë të trupit, kjo është arsyeja

Published
Categorized as HEALTH

Lakra, super-ushqimi që trajton ulcerën në lukth, e detoksikon mëlçinë dhe e ndalon inflamacionin

Lakra përmban pak kalori, por ka sasi të madhe të fibrave, andaj është përforcues natyral i shëndetit që është përdorur me mijëra vite. Ky super-ushqim sjell shumë përfitime shëndetësore, por është posaçërisht fitimprurës për zorrën e trashë dhe eshtrat, transmeton Telegrafi. E pasur me vitaminë K, lakra e furnizon trupin me 85% të sasisë së… Continue reading Lakra, super-ushqimi që trajton ulcerën në lukth, e detoksikon mëlçinë dhe e ndalon inflamacionin

Published
Categorized as HEALTH, Home

A e parandalon gripin Vitamina C?

Një sërë studimesh kanë vërtetuar se, vitamina C lehtëson me rreth 23% intensitetin e simptomave të rrufës dhe gripit, si: dhimbjen e muskujve, hundët që rrjedhin dhe kollën. Vitamina C ka treguar që ul kohëzgjatjen e rrufës nga disa ditë deri në një javë. Por, nëse e parandalon rrufën dhe gripin, kjo është e vështirë… Continue reading A e parandalon gripin Vitamina C?

Published
Categorized as HEALTH, Home

Konsumi i pemëve dhe perimeve, përmirëson anën fizike dhe emocionale të njeriut

Nëse konsumoni 10 pemë dhe perime gjatë ditës ju do të përfitoni shumë, thonë dietologët, pasi që kjo përmirëson sidomos anën emocionale dhe atë fizike Një studim i ri tregon se konsumi i sa më shumë pemëve dhe perimeve përmirëson shëndetin e juaj, sidomos zemrën. Sipas këtij studimi, konsumi i mollëve, karotave dhe bananeve ndihmon… Continue reading Konsumi i pemëve dhe perimeve, përmirëson anën fizike dhe emocionale të njeriut

Published
Categorized as HEALTH, Home

​Pse jemi agresiv kur jemi të uritur?

A keni vërejtur ndonjëherë se bëheni agresiv kur jeni të uritur? Ky zemërim i papritur shpesh shkakton “hunger”, kombinim i urisë, dhe zemërimit dhe ekspertët thonë se kjo është e vërtetë. “Kur nuk hamë, bie sheqeri në gjak”, thotë Deena Adimoolam, asistente pranë spitalit Mount Sinai. “Kur bie sheqeri në gjak, lirohen hormonet kortizol dhe… Continue reading ​Pse jemi agresiv kur jemi të uritur?

Published
Categorized as HEALTH