Mënyra më e mirë për shërimin e nervit shiatik

Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga dhimbjet e shkaktuara nga nervi shiatik, ishijasi, e dini se kjo nuk është aspak e këndshme. Kjo dhimbje ju ndalon nga kryerja e obligimeve të përditshme dhe ju parandalon të funksiononi në mënyrë normale. Dhimbja depërton nga pjesa e poshtme e shpinës, e mund të shfaqet edhe pa ndonjë shkas… Continue reading Mënyra më e mirë për shërimin e nervit shiatik

Published
Categorized as HEALTH

Si ndikon stresi në shëndetin e stomakut, çfarë duhet të bëni

Stomaku është një organ shumë i ndjeshëm ndaj stresit. Nëse përpiqeni ta ‘hani stresin me bukë’ ushqyesit e produkteve në pjatën tuaj nuk do të përputhen siç duhet. Stresi kronik mund të ndryshojë lëngjet gastrike që prodhohen në stomak, qarkullimin e gjakut, lëvizshmërinë e zorrëve, përshkrueshmërinë e mukozës në stomak dhe ndjeshmërinë e tij. Stresi… Continue reading Si ndikon stresi në shëndetin e stomakut, çfarë duhet të bëni

Published
Categorized as HEALTH

Ja si duhet hequr qafe pesticidet nga pemët dhe perimet

Pemët dhe perimet që i blejmë shpeshherë dinë të jenë të trajtuara me pesticide dhe me kemikate të tjera për t’u mbrojtur nga dëmtimet. Për fat të keq, askund nuk ekziston ndonjë deklaratë që në mënyrë të qartë tregon në çfarë mënyre janë trajtuar pemët apo perimet. Për t’u siguruar se ë përgjithësi janë të… Continue reading Ja si duhet hequr qafe pesticidet nga pemët dhe perimet

Published
Categorized as HEALTH

Ja çfarë ndodh po të konsumoni 12 kumbulla në ditë

Kjo mbretëreshë e marmelatës është edhe zgjedhja e duhur kundër kapsllëkut. Kumbulla është e pasur me vitamina C (5 deri 8 mg në 100 gr), vitamina B6, bakër, vitamina B2, vitamina B3, vitamina K, magnez, hekur, kalcium dhe kalium. Është e pasur edhe me fibra si dhe është pemë me pak kalori. Hulumtimet paraprake kanë… Continue reading Ja çfarë ndodh po të konsumoni 12 kumbulla në ditë

Published
Categorized as HEALTH

Nga zemra deri tek kollitja e thjeshtë, 5 sëmundjet që i largon kjo përzierje pa pasur nevojë për mjek

Shumë prej jush nuk e doni aromën e hudhrës apo shijen e qumështit, por duhet ta provoni këtë kombinim paska të çuditshëm por është e vlefshme ta provoni e shihni edhe vetë ju se pse. Një numër i madh i frutave, perimeve dhe erëza të kuzhinës mund të ndihmojnë në trajtimin e shumë gjendjeve shëndetësore,… Continue reading Nga zemra deri tek kollitja e thjeshtë, 5 sëmundjet që i largon kjo përzierje pa pasur nevojë për mjek

Published
Categorized as HEALTH

Kirurgu më i njohur i zemrës tregon se çfarë e shkakton sëmundjen e zemrës në të vërtetë

Ai pohon se ata ishin gabuar kur besonin se sëmundja e zemrës ishte shkaktuar nga kolesteroli i lartë i gjakut. Ai thotë se trajtimi i zakonshëm përfshin medikamente për të ulur kolesterolin dhe një dietë pa yndyrna, por është joefektive. Ai thotë se trajtimi i sëmundjeve të zemrës duhet të ndryshojë pas zbulimit se sëmundja… Continue reading Kirurgu më i njohur i zemrës tregon se çfarë e shkakton sëmundjen e zemrës në të vërtetë

Published
Categorized as HEALTH

Një gotë nga kjo do të pastroj mëlçine tuaj, largoj kapsllëkun dhe ruan stomakun!

E dini që kombinimi i mollës, karotave dhe panxharit mund të bëjë “mrekulli të vogla” për trupin tuaj? Gjithçka nevojitet është një shtrydhëse frutash, mollë, karota dhe panxhar. Ato lahen me kujdes dhe hidhen në shtrydhëse pa u qëruar, ndërsa lëngu i përftuar duhet konsumuar menjëherë, pasi nëse ruhet në frigorifer, humbet vlerat. Specialistët thonë… Continue reading Një gotë nga kjo do të pastroj mëlçine tuaj, largoj kapsllëkun dhe ruan stomakun!

Published
Categorized as HEALTH

Dieta me kastravec dhe vezë po përdoret në të gjithë botën: ju mund të humbni 4 Kg për një 1 javë

Në fund të dimrit, shumë prej nesh kanë marrim kile. Falë kësaj diete me kastravec dhe vezë, hiqni qafe kilogramët shtesë d. Kjo dietë mund t’ju lejojë të humbni deri në 4 kg në shtatë ditë. Stili i jetesës i ulur dhe dietika jo adekuate mund të na bëjnë të fitojmë peshë pa e kuptuar… Continue reading Dieta me kastravec dhe vezë po përdoret në të gjithë botën: ju mund të humbni 4 Kg për një 1 javë

Published
Categorized as HEALTH