Pesë sekretet mbretërore të zbuluara nga rrobaqepësja e Mbretëreshës, Angela Kelly

Sekretet e shërbimit të Mbretëreshës Elisabeth janë zbuluar në një libër të ri nga njëra nga ndihmëset më të afërta të saj.

Angela Kelly ka shkruar një histori prapa skenave të viteve të saj si rrobaqepëse dhe mikja zyrtare e Mbretëreshës, raporton BBC.

Në mënyrë të pazakontë, “Ana tjetër e Monedhës: Mbretëresha, Veshja dhe Veshjet” është libri i autorizuar nga Mbretëria.

Njoftimi për këtë thotë: “Mbretëresha personalisht i ka dhënë Anxhelës bekimin e saj për të ndarë lidhjen e tyre të pashembullt me botën”.

Tituj interesantë nga libri janë serializuar këtë javë në revistën e famshëm Hello. Atëherë, çfarë kemi mësuar?

1. Mbretëresha ka dikë që të mbathë këpucët e saj

Në librin e saj, Kelly, e cila e ka veshur Mbretëreshën që nga viti 2002, konfirmon raportet që Mbretëresha punëson një asistent mbretëror për t’i mbathur këpucët e saj të reja nëse janë të sakta – dhe se ajo është “e dobët” për t’a bërë atë.

Kelly shkruan: “Mbretëresha ka shumë pak kohë për veten e saj dhe jo kohë për t’ë provuar këpucët e saj të reja, dhe gjersa ne ndajmë të njëjtën madhësi të këpucëve, kjo ka kuptim më mirë kështu”.

2. Mbretëresha kërkoi fjali në filmin James Bond

Kelly thotë se oferta për madhështinë e saj për tu paraqitur në një skelë së bashku me James Bond, me rol të Daniel Craig ishte konsideruar nga Mbretëresha vetëm “pesë minuta” para se ajo të pranonte.

“Ajo u argëtua shumë me idenë dhe u pajtua menjëherë. Unë e pyeta nëse dëshiron një pjesë ku mund të flisni. Pa hezituar, Madhëria e saj u përgjigj:” Sigurisht që duhet të them diçka. Në fund të fundit, ai po vjen për të më shpëtuar “,” Kelly kujton.

“Unë e pyeta nëse ajo do të donte të thoshte: ‘Mirëmbrëma, Xhejms,’ ose: ‘Mirëmbrëma, Z. Bond,’ dhe ajo zgjodhi këtë të fundit, duke njohur filmat Bond. Brenda pak minutash, unë … dërgova lajmin e mirë te regjisori Danny Boyle. Mendoj se ai pothuajse ra nga karriga e tij kur thashë që përcaktimi i vetëm i Mbretëreshës ishte që ajo të mund të jepte atë linjë portreti: ‘Mirëmbrëma, zoti Bond.”

3. Paraqitja e Mbretëreshës në Royal Ascot nuk ka të bëjë vetëm me kuajt

Paraqitja vjetore e Mbretëreshës në Royal Ascot është një çështje shumë e shikuar. Dhe nuk janë vetëm kuajt që turmat marrin vëmendje – njerëzit vendosin baste mbi ngjyrën e kapelës së Mbretëreshës.

Pasi mësoi se një bast i tillë ishte vendosur para një viti, Kelly thotë se Mbretëresha ra dakord me shefin e bastores për kohën e mbylljes së basteve, dhe madje vendosi kapele zbukurimi në pallat për të shmangur identifikimin e hershëm të ngjyrës së vërtetë.

Kelly shkroi: “Kam pasur një takim me pronarin e Paddy Poëer në të cilën u pajtuam që bastet mbi ngjyrën e kapelës së Mbretëreshës do të mbylleshin në një kohë të caktuar për të shmangur çdo mashtrim, por duke lejuar njerëzit që të vazhdojnë me hamendësimin e ngjyrës së kapelës së Mbretëreshës dhe mbase edhe të fitojnë pak para ”.

4. Përshëndetja e Michelle Obama me një përqafim ishte ‘instinkt natyror’

Raportet që Mbretëresha “braktisi” protokollin mbretëror kur ajo u kthye në përqafimin e ish Zonjës së Parë Michelle Obama në 2009 nuk ishte i saktë, thotë zonja Kelly.

“Në realitet, ishte një instinkt natyror që Mbretëresha tregoi dashuri dhe respekt për një grua tjetër të shkëlqyeshme, dhe me të vërtetë nuk ka asnjë protokoll që duhet t’i përmbahet”, ka shkruar ajo.

“Kur ndjehet përkëdhelja ose pritësi i një vizite shtetërore shkon për të udhëhequr Madhështinë e saj disa hapa, me të vërtetë ka të bëjë me mirësinë njerëzore, dhe kjo është diçka që Mbretëresha gjithmonë do ta mirëpresë ngrohtësisht. Kushdo që është afër Madhështisë së saj nuk është një kërcënim dhe sigurisht i besohet “.

Zonja Obama shkruajti në kujtimin e saj, se erdhi momenti kur dyshja u pajtuan një ditë të gjatë, të veshura me take, i kishte lënë me këmbë të dhimbshme.

Ne ishim thjesht “dy zonja të lodhura të shtypura nga këpucët”, shtoi ajo.

5. Ka një sekret të pazakontë prapa fustanit të Krishtëlindjes mbretërore

Zonja Kelly zbulon sesi çaji “i fortë” i Yorkshire ndihmoi të rikrijojë një kopje të fustanit mbretëror për Krishtlindje, e i cili u përdor për herë të parë për pagëzimin e James, Viscount Severn, në 2008.

“Për t’u siguruar që të dukej autentike, ne e ngjyrosëm atë në çajin e Yorkshire (më i fortë, siç e dimë të gjithë),” shkroi zonja Kelly për copën.

“Ne vendosëm secilën pjesë të dantellave në një tas të vogël, nga kuzhina e Rrobave, mbushur me ujë të ftohtë dhe një qese çaji dhe e lamë atë për rreth pesë minuta, duke kontrolluar rregullisht derisa ngjyra të ishte e përsosur”.