Erdogan zotohet të përfundojë sulmet në Siri

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është zotuar të vazhdojë me një sulm në veri të Sirisë deri sa të përfundojë misioni i tij për të krijuar një “zonë të sigurt”.

Trupat turke dhe rebelët sirianë aleatë nisën një operacion për pastrimin e milicisë kurde nga një zonë kufitare javën e kaluar, pasi trupat amerikane u tërhoqën, shkruan BBC.

Qeveria turke e shikon milicinë si një grup terrorist.

Erdogan ka thënë gjithashtu se ai do të takohet me nënkryetarin e SHBA-së të enjten, pavarësisht se është dukur ta përjashtojë atë.

Presidenti turk i tha Sky News të mërkurën se Mike Pence dhe Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo do të “takonin vetëm homologët e tyre” në Ankara.

Pas komenteve, një zëdhënës i Pence tha që ai megjithatë do të udhëtojë për në Turqi.

Drejtori i komunikimeve të Erdoganit pastaj cicëroi një sqarim: “Ai planifikon të takojë delegacionin amerikan të udhëhequr nga @ VP nesër”.

Fahrettin Altun gjithashtu përfshiu një videoklip të presidentit duke u thënë reporterëve turq: “Për momentin, nuk po takoj njeri tjetër përveç Pence dhe Pompeo”.

Turqia nisi ofensivën në veri të Sirisë një javë më parë për të shtyrë prapa nga anëtarët e saj kufitar të një milicie Kurde Siriane të quajtur Njësitë e Mbrojtjes Popullore (YPG) dhe për të krijuar një “zonë të sigurt” të thellë 32 km (20 milje) përgjatë anës Siriane të kufiri ku mund të zhvendosen deri në dy milion refugjatë sirianë.