Turqia fillon sulmet ajrore në veri të Sirisë

Aeroplanët luftarak turq kanë nisur bombardimin në veri-lindje të Sirisë në fillimin e një sulmi i cili mund të çojë në konflikt me kurdët aleatë të SHBA-së.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha që operacioni ishte që të krijonte një “zonë të sigurt” të pastruar nga milicia kurde, e cila gjithashtu do të strehojë refugjatë sirianë, raporton BBC.

Disa lokacione u goditën dhe të paktën dy civilë vdiqën, thanë Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët.

Kjo Forcë u zotua t’i rezistojë çdo përparimi turk përtej kufirit.

Mes shqetësimeve humanitare në rritje, SDF i kërkoi koalicionit të udhëhequr nga SHBA kundër grupit xhihadist Shtetit Islamik (IS) të krijojë një zonë pa fluturime në zonë për të ndaluar “sulmet ndaj njerëzve të pafajshëm”.

Kurdët – aleatët kryesorë të SHBA-së për të mposhtur ISIS-in në Siri – ruajnë mijëra luftëtarë të ISIS dhe të afërmit e tyre në burgje dhe kampe në zona nën kontrollin e tyre dhe është e paqartë nëse ata do të vazhdojnë të arrestohen me siguri.

Ofensiva u nis vetëm disa ditë pasi Presidenti Donald Trump tërhoqi me forcë trupat amerikane nga zona kufitare, një vendim i njoftuar pas një telefonate me zotin Erdogan që u dënua gjerësisht brenda dhe jashtë vendit.

Në një deklaratë, zoti Trump – i cili kishte kërcënuar të “shkatërronte” ekonominë e Turqisë nëse shkonte “jashtë kufijve” në inkursion – tha që SHBA nuk e miratoi këtë sulm dhe i ka bërë të qartë Turqisë se ky operacion është një ide e keqe “.