Bandës shqiptare i kapen 700 kg drogë

Gazeta greke Kathimerini ka dhënë këtë të martë një sërë detajesh në lidhje me drogën e gjetur në portin e Pireut, i cili më pas do të transportohej drejt portit të Durrësit.

Sipas medias, një telefonatë anonime mbërritur tek autoritetet greke është bërë shkas që hetuesit anti-drogë të kontrollonin në disa prej kontenierëve të ardhur nga Ekuadori në portin e Pireut. Telefonata anonime e ka dhënë mesa duket të saktë informacionin se ku ndodhej droga dhe me të kontrolluar kontenierët, hetuesit grekë kanë nxjerrë prej atje 700 kg kokainë.

Sipas autoriteve greke dyshohet se pas drogës qëndron mafia shqiptare, ndërkohë që sasia mendohet se ishte porosi e dy grupeve me aktivitet të shtrirë në Elbasan dhe në Fier.

Droga në fjalë është pikërisht ajo e cila iu drejtua portit të Durrësit, por tashmë në formën e një “loje” nga hetuesit grekë dhe DEA amerikanë, të cilat vendosën në pako oriz në vend të kokainës.

Në pranga, aktualisht ndodhen oficeri i sigurisë së portit të Durrësit, dhe 35-vjeçari Altin Mislihaka, ndërsa është shpallur në kërkim 43-vjeçari Gentian Malindi. Dyshohet se ata kanë gisht dhe lidhje me trafikun e 137 kg kokaine nga Ekuadori në Shqipëri

Shkrimi i plotë i Kathimerinit

Informacioni fillestar që mbërriti në Autoritetin Portual të Selanikut natën e 2 gushtit, ishte fillimi i një hetimit të trafikut të drogës nga Ekuadori ne Greqi e më pas drejt portit të Durrësit.

Një person i panjohur i telefonoi Byrosë së Përmbarimit të Drogës dhe i tha oficerit që në ngrirjen e një enë të ngarkuar me banane nga Ekuadori kishte kokainë të fshehur. Pas kësaj, dhe siç ishte njoftuar tashmë Autoriteti Portual, u bë një kontroll i kontejnerëve brenda Stacionit të kontejnerëve të Selanikut (SEBO) dhe në motor frigorifer u gjetën 47 pako me 51 kg kokainë.

Ky ishte fillimi i një hetimi të vazhdueshëm që ka çuar më pas në sekuestrimin e më shumë se 700 kg kokainë të fshehur në frigoriferët e 12 kontejnerëve të bananeve të nisura nga Ekuadori, ngarkesa këto që kishin si destinacion Pireun, Selanikun dhe Portin e Durrësit në Shqipëri.

Që nga sekuestrimi i parë, më 3 gusht, hetimet sekrete janë zhvilluar në Pire dhe Selanik. Deri më tani, qindra kontejnerë janë kontrolluar nga Ekuadori me pajisje me rreze x, dhe mosmarrëveshjet midis Policisë, Autoritetit Portual, NSH dhe OST duket se kanë gjetur zgjidhje, ndërsa tre burra dhe një grua u arrestuan nga zyrtarët e Doganave në Pire, pasi ata nuk ishin në dijeni për kontrollin doganor që ishte ndërmarrë ndaj kontejnerë të ngarkuar me banane, brenda të cilëve ishin fshehur plot 100 kilogramë kokainë.

Media greke shkruan se midis të arrestuarve është edhe një importues i njohur i frutave, por dhe një drejtor ekzekutiv i një kompanie të njohur që tregton banane në të gjithë botën. “Kathimerini” që nga momenti i parë ndjek zhvillimet dhe sot zbulon prapaskenat e çështjes kinematografike.

Hetimi në Shqipëri

Zhvillimet më të fundit janë në 19 shtator 2019 por jo në Greqi, por në Shqipëri. Në një nga konteinerët që vinin nga Ekuadori, ishte fshehur droga, e cila pas kalimit në portin e Pireut do të kishte si destinacion portin e Durrësit. Më 19 shtator, ndërsa “kutia” po vëzhgohej për të tetën ditë radhazi nga policia shqiptare, një person hyri dhe hoqi një kuti. Më pas në një makinë private, bashkë me dy persona të tjerë, ata u larguan nga porti. 20 minuta më pas, pasi ata e kontrolluan dhe panë se kokaina ishte zëvendësuar me oriz, ata e hodhën nga makina pasi kuptuan se ishte një kurth.

Policia shqiptare arrestoi 2 persona të lidhur me biznesmenin e peshkut, i cili ia doli të arratiset në mënyrë misterioze. Policia shqiptare e kodoi operacionin “Kuito”, që i referohet kryeqytetit të Ekuadorit, nga ku nisi udhëtimi i drogës. Hetimet vazhdojnë në Shqipëri dhe Greqi, dhe hetuesit janë të bindur se pas këtij trafiku fshihet “Mafia Shqiptare”. Besohet se janë dy organizata kriminale pas drogës, të lokalizuara në Fier dhe Elbasan.

Droga nga Kolumbia

Kjo nuk është hera e parë që kokainë brenda bananeve kapet në Shqipëri. Në shkurt të 2017, policia kapi 613 kilogramë kokainë që vinte nga Kolumbia. Konteineri erdhi në Durrës nga Italia dhe Malta. Disa muaj më pas, në Maltë u gjet 90 kilogramë kokainë brenda një konteineri me banane në dhjetor të 2018. Sërish konteinerët ishin nisur nga Ekuadori, dhe kishin si destinacion Greqinë dhe Shqipërinë. Në prill, sërish në Maltë u gjetën 144 kilogramë kokainë brenda një konteineri me banane. Asokohe u përfol se droga kishte si destinacion një bar në Mal të Zi dhe portin e Durrësit.

24 orë pasi u kap sasia e parë e kokainës në 2 gusht 2019 në Selanik, një konteiner i dytë meb me të njëjtin itinerar erdhi në Selanik. Pas konsultimit me DEA-n, oficerët nuk e kontrolluan direkt konteinerin në sistemin e ftohjes, por vendosën që t’a linin nën vëzhgim për të parë kush do të shkonte për të marrë drogën.

Bananet u shkarkuan nën maskën e “agjentëve” sekret në depon e importuesit që ndodhej në portin e Selanikut dhe “konteineri” u transportua në një depo për t’u pastruar para se të ripërdorej. 24 orë më vonë, duke mos parë lëvizje të dyshimta dhe duke konfirmuar frikën se reklamimi do t’i ndalte trafikantët që të shkonin për drogën, atëherë kokaina u sekuestrua nga Autoriteti Portual.

Skanimi i 300 ngarkesave

Për rreth dy javë, në kontejnerët me banane në Portin e Selanikut, oficerët e antidrogës zbuluan kokainë të fshehur në sistemin e ftohjes. Shuma totale e sekuestruar vlerësohet të arrijë në 700 kg. Gjithsej 12 kontejnerë me makina me rreze X u zbuluan se kishin kokainë. Megjithëse janë testuar më shumë se 300 kontejnerë “të dyshimtë”, nuk janë gjetur sasi shtesë të drogave. Vlerësohet se rruga Ekuador – Greqi është zbuluar dhe se trafikantët përkohësisht do të kërkojnë rrugë të reja. Është çështje ditësh përfundimi i hetimit ndërkohe që ka mendime dhe sugjerime, drejtuesit e antidrogës të Rojes Bregdetare, te Anti-Krimit Ekonomik, te Policisë dhe Doganës se Pireut, do te dalin në deklarate te përbashkët për shtyp në 9 Tetor.