Dalin detaje të reja për Salan, ja kush ia kishte siguruar fluturimin sulmuesit

Aeroplani i rrëzuar i Sala që po fluturonte nga ish-klubi FC Nantes në Cardiff u organizua nga Willie McKay dhe djali i tij.Menaxheri i qytetit të Cardiff Neil Warnock ishte në bordin e dy fluturimeve të organizuara nga McKays gjatë fazës së negociatave, raporton ‘Daily Stars’, përcjell GazetaBlic.Raportet e fundit nga mediat botërore flasins se McKay se ka rregulluar fluturimin përfundimtare për Salan për t’u kthyer në Francë që t’i jep lamtumirën ish shokëve të tij para se të fluturonte në Cardiff.

Dokumentet e shikuara nga ‘Sky News’ thuhet se sugjerojnë se Cardiff City e dinte se McKays i kishte organizuar fluturimet e fundit.Dokumentet përfshijnë një afat kohor të ngjarjeve që shtrihen deri në dhjetor, nga kur bosët e Cardiff City ishin në kërkmi të lojtarëve të rinjë.Sulmuesi argjentinas dhe piloti David Ibbotson u rrëzuan pasi avioni i tyre i lehtë ra në kanalin anglez më 21 janar.