20 ushqime që do të pastrojnë arteriet tuaja në mënyrë natyrale dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër

Është e vërtetë se sëmundja kardiovaskulare është një vrasës i madh.
Një nga shkaqet kryesore për sulme koronare dhe goditje janë arteriet e bllokuara të cilat mund të ndërpresin qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Ka shumë faktorë që mund të përmirësojnë kërcënimin e një sulmi koronar duke përfshirë aktivitetin e pamjaftueshëm, stresin dhe dietën e dëmshme. Megjithatë, disa ndryshime të thjeshta në atë që hani mund të ju mundësojnë të mbroni veten dhe të ulni rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Pra, ju paraqesim disa pije dhe ushqime të cilat mund t’ju lejojnë të mbani arteriet të lira nga bllokimi:

1. Salmoni

2. Lëng portokalli

3. Kafe

4. Arra

5. Hurma

6. Shafran i Indisë

7. Çaji i gjelbër

8. Djathi

9. Shalqiri

10. Misri

11. Boronica

12. Leshterikët

13. Kanella

14. Shega

15. Spinaqi

16. Brokoli

17. Vaj ulliri

18. Asparagus

19. Boronica

20. Avokado.