Dacic provokon Pacollin : Kosova nuk i ka votat per UNESCO

Pas presidentit serb, Aleksandar Vuçiq edhe ministri i jashtëm serb i është kundërpërgjigjur ministrit të jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli për UNESCO-n.
“Është gënjeshtër shumë e madhe deklarata e Pacollit që Kosova ka vota të mjaftueshme për anëtarësimin në UNESCO. Këtë temë unë dhe presidenti Vuçiq e kemi ngritur në të gjitha takimet tona”, ka thënë Ivica Daçiq.

Sipas tij, edhe nëse Kosova provon të aplikojë, do të dështojë sikurse para dy viteve, duke thënë se ato shtete që kishin abstenuar herën e fundit tani do të votojnë kundër.

Reagimet e zyrtarëve nga Beogradi vijnë pas deklaratës së Pacollit se Kosova i ka votat e mjaftueshme për t’u anëtarësuar në UNESCO.

Angela Martini, a je normal ?!

Angela Martini po vazhdon me fotot e saj provokative nëpër rrjetet sociale, por foto e saj e fundit ishte më ndryshe se jemi mësuar ta shohim atë

Bukuroshja shqiptare është paraqitur më sensuale dhe në veshje të brendshme të natës.

Angela ka theksuar në këtë foto këmbët e saj seksi, derisa në mënyrë provokative me njërën dorë e mbulon gjoksin.

Është kjo njëra prej fotove më sensuale të modeles shqiptare, e cila vazhdon të mos jetë në tregun e beqarëve, pasi që disa vite është në lidhje me një biznesmen rumun. 

Tsmoki-Prishtina , ky eshte rezultati perfundimtar

Prishtina ka pësuar humbje edhe si mysafirë ndaj Tsmoki Minsk me rezultat 89:74 dhe është eliminuar nga Liga e Kampionëve.

Prishtina në pjesën e parë ishte kundërshtare e denjë për skuadrën bjelloruse, por në pjesën e dytë pësoi rënie.

Berisha, Cole dhe Rugova kishin paraqitje të mirë në pjesën e parë.

Në pjesën e dytë kishte shumë gabime në gjuajtje çka i mundësoi vendasve që distancohen në rezultat.

Prishtina në këto dy ndeshje luajti me shuam lojtarë të huajë dhe niveli i shumicës prej tyre nuk ishte i duhur për këtë nivel .

 

Astrit Haraqija godet Isa Mustafen

Ish-ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Astrit Haraqija, e ka sulmuar ashpër përsëri kryetarin e LDK’së, Isa Mustafa.
Haraqija ka thënë se Mustafa sot nuk mundi ta mbushte as sallën “1 Tetori” në hapjen e fushatës zgjedhore për zgjedhjet lokale të 22 tetorit.

“O ik ik se na veç pa ty fitojmë, aman mos e prit 22 Tetorin”, ka shkruar Haraqija në Facebook.

Shkrimi i plotë i tij:

Eh more Shoku Ise…. a je ka e sheh veten se në qfar gjendje na ke pru,

As sallen 1Tetori nuk e mbushe me krejt Kosoven ne Prishtinë.

O,ik ik se na veç pa ty fitojme, aman mos e prit 22Tetorin!

Lidhja…

Lidhja jote është Riinvesti,

Lidhja jote është Pabesia.

Ndersa:

Lidhja Demokratike e Rugoves do e mbijetojë edhe këte sfid.

Voto 47

Lidhjen Demokratike te Ibrahim Rugoves.

 

Donald Lu: Shqiptarë faleminderit që e doni Amerikën por ju nuk e doni vendin tuaj!

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu, ka falënderuar shqiptarët për vlerësimin e Amerikës. Por, ai në shkrimin e tij, ka thënë se shqiptarët nuk po tregojnë se e duan vendin e tyre, përcjell Bota sot.Ju drejtohem juve, për t’ju falenderuar për pjesëmarrjen masive në lotarinë amerikane. Kjo tregoi vlerësimin e lartë që keni ju për vendin tim, pavarësisht se kjo do të thotë që nuk keni aspak konsideratë për vendin tuaj.

Kishte kohë që Evropa nuk kishte parë dëshirë të tillë të qytetarëve të një vendi që të iknin nga vendlindja. Ky ishte një sinjal që mori edhe BE, se pavarësisht se ju do të bëheni një ditë pjesë e saj, zemrën e keni në SHBA.

Unë kam pak kohë që rri në vendin tuaj. Në fillim më bëri përshtypje që çdo gjë që thonin ambasadorët, ju e merrnit për flori safi. Nuk kisha parë njerëz më të verbër në besimin ndaj të huajve.

Por pastaj, kur pashë se ata që ju drejtojnë apo merren me politikë tek ju, janë më të pashpirt se çdo i huaj dashakeq, ndaj jush, e kuptova pse na shikoni në dritë të syrit.

Ambasadori Arvizu më kishte treguar se jeni popull trim. E kishte parë këtë, kur u hodhët në erë në Gërdec dhe ju vranë në 21 Janar, e ju nuk nxorët gjysëm fjale. Po t’ia kishin bërë një populli tjetër, do të kishte reaguar.

 

Por ju me trimëri, nuk e keni hapur gojën.

Librat e historisë thonë për ju shqiptarët e mi të dashur se nuk ju trembet syri dhe e keni ndjesinë e drejtësisë. Por më ka bërë përshtypje që ndaj çdo padrejtësie, ju ia mbathni nga sytë këmbët. Në përgjithësi popujt e civilizuar nuk lejojnë që të manipulohen.Ju uroj vrapim të mbarë. Por herë pas here, mund të kujtoheni se nuk ju mungon asgjë që edhe vendin tuaj ta bëni të begatë.

Me dashuri , Donald Li

Casie Batchelor cmend Spanjen

Personaliteti televiziv, Casey Batchelor zbuloi edhe njëherë trupin e saj të mrekullueshëm.

 

Ajo shkëlqeu në bikine të kuqe teksa po relaksohej në një pishinë në Spanjë.

32 vjeçarja britanike së fundi kishte thënë për The Sun që ka dëgjuar shumë njerëz të thonë se gjinjtë e saj janë të rrejshëm, porse ajo pohon që gjinjtë e saj janë të vërtetë dhe se gjithmonë kanë qenë të tillë.

Prishtina e madhe po vjen

Mirel Josa është kryetrajneri i ri i FC Prishtinës, ku debutimin do ta shenoj të shtunen përballë Gjilanit.

Mirëpo 54 vjeçari që do drejtoj për herë të parë një klub kosovar, preferon të luaj me formacion 4-4-2.

 

Kurse skuadra e Prishtinës ndër vite luan me formacionin 4-3-3, ku edhe këtë edicion ka sjellur shumë futbollist cilësor për të luajtur me këtë formacion, mirëpo mbetët të shihet si do startoj ndaj Gjilanit, takniku Josa.

Rama takohet me nje burrshtetas te madh

Gjatë qëndrimit në New York, në kuadër të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, kryeministri  i Shqipërisë, Edi Rama ka zhvilluar një takim me presidentin turk Reccep Tayip Erdogan.

Lajmin për e bëjnë të ditur mediat turke, të cilat theksojnë se Rama dhe Erdogan kanë zhvilluar bisedime dypalëshe për rreth 30 minuta.

Një ditë më parë, kryeministri Rama u takua me presidentin amerikan Donald Trump dhe së bashku me të dhe bashkëshortet e tyre, Linda dhe Melania realizuan edhe një fotografi, që shefi i qeverisë shqiptare e postoi në faqen e tij në “Facebook” dhe e cilësoi foton e ditës.

 

Delawie premton mbeshtetje per Kosovaret

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka pritur në një takim njoftues, ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie.

Delawie, uroi ministrin Reçica për detyrën dhe e siguroi se mbështetja e SHBA-ve nuk do të mungojë në të gjitha projektet që ngritin kualitetin dhe përmirësojnë mirëqenien e qytetarëve të Kosovës.

Reçica falënderoi ambasadorin Delawie për vizitën dhe në veçanti për mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-ve dhënë Kosovës në rrugën e saj të shtetndërtimit.

 

FFK nuk fal, denon lojtaret e Prishtines dhe Ferronikelit.

Komisioni Disiplinor i shkallës së parë në mbledhjen e mbajtur  me datë 20.09.2017  – ditë e  mërkurë ora 14,00, shqyrtoi procedurat e inicuara disiplinore nga ana e Komisioneve të Garave pas përfundimit të ndeshjeve të zhvilluara në javën e fundit datë  15-16.09.2017 dhe për të njëjtat duke iu referuar raporteve të zyrtarëve konform Dispozitave të Rregullores Disiplinore nxjerri këtë vendim:

Lorik Maxhuni – Lojtar i klubit të futbollit “PRISHTINA“ nga Prishtina me numër të fanelës  22 dhe licencuar në Federatën e Futbollit të Kosovës me numër të ID kartelës; 000570M92, në procedure  për ndëshkim me karton të kuq (goditje me bërrylë lojtarit kundërshtar në ndeshjen e javës së V-të (pestë) të Vala Superligës së Kosovës në futboll për kategorinë e seniorëve; PRISHTINA – VLLAZNIA, e zhvilluar në stadiumin “Rexhep Rexhepi“ në Drenas (raportet e zyrtarëve dhe deklarata plotësuese e lojtarit të përjashtuar).

Dënohet: Me ndalesë loje për; 2 (dy) ndeshje  zyrtare sipas radhës të organizuara nga ana e Federatës së Futbollit të Kosovës në bazë të Rregullores Disiplinore neni 42 paragrafi 1 pika 1.

Richard Asare – Lojtar i klubit  të futbollit  “TREPÇA ’89“ nga Mitrovica  me numër të fanelës  29 dhe licencuar në Federatën e Futbollit të Kosovës me  numër të  ID kartelës ; 000993M95 në procedure të inicuar disiplinore nga ana e komisionit të garave  për goditje  të qëllimët  me bërryl  lojtarin kundërshtar në ndeshjen e javës së ; V-të  ( pestë ) të Valasuperligës së Kosovës në futboll për kategorinë e seniorëve ; TREPÇA ’89 – GJILANI  e zhvilluar në stadiumin “ Rizah Lushta “ në Mitrovicë  ( raportet nga inqizimet televizive neni 93 paragrafi 1 pika F.) Në mungesë të  deklaratës  vetanake;

Pezullohet – Pa të drejtë loje deri në vendimin përfundimtar të Komisionit Disiplinor (kompletimin e lëndës) për ndeshjet vijuese  të organizuar nga ana e Federatës së Futbollit të Kosovës. Kërkohet deklarata plotësuese nga lojtari pezulluar, Richard Asare, afati datë 25.09.2017 ( Rregullorja disiplinore neni 32 paragrafi 1).