Home Home
Category:

Home

Edmond Bejtjaj, Inxhinieri i naftës nga Shqipëria, përmes një postimi ka treguar arsyet pse do ta mbronte monstrën e Selenicës, i cili vrau 8 persona ditë më parë në Vlorë.

“Madje këtij plakut nuk i thanë asgjë as akuzat që viktimat e tjera të familjes së tij i bënin rregullisht të mjerit që u kthye në monstër, duke i kërkuar pulat që mungonin në qymeze, derisa e bënë të shfrynte: Boll se do ju bëj hatanë! Kështu që unë do ta mbroja këtë vrasësin, pa ditur se kë të akuzoja më parë për gjakun që u derdh, ngaqë mendoj se aty ka shumë fajtore, po shumë fare”, shkruan Bejtjaj, përcjellë “Bota sot”

Pse do e mbroja monstrën e Selenicës, nëse do isha avokat

Image

Edmond Bejtjaj

E megjithatë, nëse do isha avokat, do ta merrja përsipër me dëshirë mbrojtjen e atij të mjerit që vrau gjysmën e fisit të tij. Sepse shoh që dalin mbi ujë ca detaje, të cilat e heqin nga shpina e tij një pjesë të peshës së gjëmës që shkaktoi: -Imagjinoni jetën e një individi në një humbëtirë si ajo atje, mes fisit, deleve e ndonjë parcele hashash, pa shkollë, libra, shoqëri, qytetërim, e ku rrjeti social është dalja e vetme nga humbëtira.

Ai djalë paska tentuar të vrasë veten ca kohë më parë, gjë që më bën të mendoj se nuk ishte krejt pa tru e pa shpirt, e megjithatë kjo nuk u tha asgjë atyre të mjerëve të tjerë që e rrethonin, përfshirë atë plakun e familjes që tani thotë “ma sillni ta vras me dorën time”.

Madje këtij plakut nuk i thanë asgjë as akuzat që viktimat e tjera të familjes së tij i bënin rregullisht të mjerit që u kthye në monstër, duke i kërkuar pulat që mungonin në qymeze, derisa e bënë të shfrynte: Boll se do ju bëj hatanë! Kështu që unë do ta mbroja këtë vrasësin, pa ditur se kë të akuzoja më parë për gjakun që u derdh, ngaqë mendoj se aty ka shumë fajtore, po shumë fare.

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Zaimina Vasjari lirisht mund të themi që është një nga nënat më seksi të estradës.

Këtë e dëshmojnë linjat e saj të paslindjes.

Madje këngëtarja as që vërehet se ka lindur.

Me linja fantastike ajo vazhdon të paraqitet në imazhe të ndryshme nëpër rrjete sociale.

Së fundmi vjen ne një palë bikini, ku në sy bie dekolteja e saj, e që duket e lagur nga uji./Indeksonline/

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tha sonte se nëse gjithçka do të jetë në rregull, më 9 shtator do të arrijë për vizitë në Kosovë.

“Nëse gjithçka është në rregull, më 9 shtator jam me serbët në Kosovë,” tha ai.

Vuçiq theksoi si objektiv të palës serbe ruajtjen e interesave shtetërore, mbrojtjen e pronës dhe të gjithë interesave të tjera të Serbisë. Ai tha se është e nevojshme të thuhet e vërteta dhe ruajtja e të drejtave të serbëve në Kosovë.

Presidenti serb theksoi se është e nevojshme të sigurohet siguria e njerëzve, të sigurohet që fëmijët të shkojnë në shkolla dhe kinema pa ndërprerje dhe të shoqërohen me kolegët e tyre.

Sipas tij, me të gjitha propozimet e mundshme ai do të shkojë te qytetarët serbë dhe do të thotë se çfarë është bërë. Ai shton se është i bindur se nëse arrihet marrëveshja, serbët do të kenë më shumë se sot.

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Imami i “Xhamisë së Tabakëve” në Tiranë, Elvis Naçi, ka aq shumë pëlqime në rrjetin social Facebook, sa lirisht mund të thuhet se ua kalon edhe liderëve politikë.

Naçi i cili tanimë ka rreth 380 mijë “ndjekës” në Facebook, por postimet e tij, ka shpeshherë raste kur merr më shumë se 20 mijë “like”, shkruan Gazeta NewBorn

E ky numer i madh i ndekesve kanë një arsye, sepse hoxha është një person qe shumë herë ka treguar diturinë e butësin, qe i buron nga Islami.

Gjatë një interviste e pyeten për madhështinë e Zotit, dhe përgjigja e Nacit ishte mbreslënëse dhe e shpjeguar me një dashuri të madhe. Që la pa fjalë edhe gazetarin./Gazeta NewBorn/

Për më shumë shikoni videon:

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq sot shkëmbeu pikëpamje me ambasadorin e SHBA-së në Beograd Kyle Scott lidhur me dialogun Beograd-Prishtinë dhe idetë për arritjen e një zgjidhjeje për çështjen e Kosovës.

Vuçiq edhe një herë theksoi nevojën për të arritur një kompromis të vërtetë, i cili do të garantonte stabilitet të qëndrueshëm dhe do të mundësonte përparim ekonomik.

 

Të dy bashkëbiseduesit u dakorduan se dialogu është një mënyrë për të përmirësuar situatën në Kosovë, nëse ajo do të trajtohet me përgjegjësi dhe do të shmangë konfrontimet.

Ambasadori Scott ka ftuar Beogradin dhe Prishtinën të tregojnë guxim, fleksibilitet dhe kreativitet në arritjen e një zgjidhjeje që do të kontribuonte në stabilitetin rajonal.

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Njohësi i çështjeve politike në vend, AzemVllasi thotë se sa i përket fazës finale të dialogut është krijuar një mjegull dhe rrugë qorre, e që si rezultat i kësaj nuk duket fundi i arritjeve të marrëveshjeve finale.

“Prej zhvillime të fundit dhe topave që po hidhen për temën e dialogut, nuk po shihet fare që është faza finale. Përkundrazi është lindur një mjegull dhe një rrugë qorre. Në vend që të shkojë ka finalja dhe të definohet çështja për përmbajtjen e marrëveshjes finale, ka lindur krejtësisht një rrugë qorre që unë absolutisht nuk e shoh këtë çështje se është nga finalja. Është krejtësisht një mjegull sepse t’i bashkëngjitet Lugina e Preshevës Kosovës kjo do të thotë se ai duhet të jetë kufiri i ri me Serbinë.”, ka thënë Vllasi në një bisedë për Indeksonline.
Sipas tij, Për dialogun duhet të ketë konsensus të brendshëm në lidhje me Serbinë, dhe disa tema asesi të mos shtrohen në tavolinën e bisedimeve.
“Këtu janë tri tema që duhet t’iu bëhen me dije: E para: Nuk ka biseda për statusin e Kosovës se Kosova është shtet dhe kjo është definitive, e dyta, nuk ka biseda për kufi dhe territor sepse Kosova si shtet është shpall me këtë territor dhe brenda këtyre kufijve që i ka, e treta: Nuk duhet të bisedohet me Serbinë për strukturën e brendshme Kushtetuese të Kosovës, sepse secili shtet vetëvendosë për Kushtetutën e vet dhe ajo çështje nuk negociohet me shtetet tjera, a ta emëroj Kushtetutën e vet a jo dhe kjo do të thotë për këtë çështje nuk duhet të ketë biseda. E katërta: nuk ka biseda me Serbinë për resurset e brendshme të Kosovës, sic janë Trepça, Ujmani, Brezovicaetj, sepse ato janë resurse të brendshme të Kosovës që kanë qenë që nga koha e autonomisë së Jugosllavisë e këndej.”, vlerësoi Vllasi.

Vllasi konsideron se Lugina e Preshevës dhe pozita e shqiptarëve në Serbi është dashur të shtrohet në fillim të dialogut në aspektin e mbrojtjes të të drejtave qytetare dhe etnike të shqiptarëve.

Çdo temë e re për kufijtë, sipas tij do të rezultonte me konfliktë ose luftë të re.

“Në bazë të reciprocitetit, në kuptim që çka ju jep Kosova dhe ju garanton Kosova si shtet serbëve të Kosovës aq duhet shteti i Serbisë t’iu ofrojë dhe garantojë shqiptarëve në Luginën e Preshevës. Kjo duhet të ishte, që në këtë raport të shtrohet Lugina e Preshevës dhe shqiptarët që jetojnë atje dhe jo në aspektin territorial. Sepse në aspektin territorial dhe të kufijve kurdo që ta hapim këtë çështje me Serbinë kjo sjellë deri të konflikti i ri, deri te lufta e re dhe na largon krejtësisht nga marrëveshja finale që po përmendet.”

Më e drejtë sipas tij, është të bisedohet për normalizimin e marrëdhënieve politike dhe marrëdhënieve tregtare si me shtetet tjera fqinje. /Indeksonline/

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Khle Kardashian së bashku me të dashurin e saj, Tristan kanë filluar pushimet e tyre të para pas lindjes së vajzës, True.

E në këtë pushime kemi pas rastin të shohim edhe format bombastike trupore të Khloe, të cilat nuk i ka kursyer aspak.

Beauty: Khloé flaunted her ample cleavage in a scooped red one-piece bathing suit

Së fundi, ajo është fotografuar nga paparacit ku shihet e veshur me bikini të kuqe në shoqërinë e të dashurit.

Loved up: Tristan Thompson only had eyes for baby mama Khloé Kardashian during their Mexican vacation on Wednesday

Ndryshe, Khloe ka humbur peshë drastikisht pas lindjes./Indeksonline/

Only eyes for his love! Khloé Kardashian and Tristan Thompson went on a romantic snorkeling date in Mexico on Wednesday, while the NBA star was spotted watching her adjust her suitFixing it up: The high-rise cut appeared to be riding up her toned derriere at one point leading to her need to readjust its placement

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Në Shtetet e Bashkuara do të ketë mungesë të afro 50 mijë kamionëve deri në fund të këtij viti, sipas një raporti të ri nga Shoqatat Amerikane të Kamioneve të Transportit (ATA). Kjo është nga një mungesë e 30,000 shoferëve vetëm dy vjet më parë, dhe 20,000 shoferë një dekadë më parë.

Bizneset amerikane kanë nevojë për shoferët e kamionëve për të lëvizur mallrat përreth. Dhe duke mos pasur mjaft shoferë, kjo ndikon në vonesat e dërgesave të përditshme, nga gjërat e domosdoshme si ushqimi dhe gazi në supermarkete dhe stacionet e gazit në Amazon (AMZN), deri të porositë e ndryshme të njerëzve.

 


 

Nuk është çudi që bizneset janë të gatshëm të paguajnë për këtë punë.

Kompensimi i kamionëve është rritur 8% në 12% në vit në vitet e fundit, sipas Bob Costello, krye ekonomist në ATA. Kjo është shumë më e lartë se sa pagat për pjesën tjetër të amerikanëve të cilët mezi po ia dalin, transmeton IndeksOnline.

Paga mesatare vjetore për një shofer kamioni që punon për një firmë private, si një shofer kamioni i punësuar nga Walmart apo Amazon, është 73,000 dollarë.

Departamenti i Punës mbështet pagën vjetore mesatare për të gjithë shoferët e kamionëve në rreth 40,000 dollarë.

Ka 1.6 milionë shoferë kamionësh në Amerikë. Prej tyre, rreth 750,000 janë kamionë “me qira”, që do të thotë se ata punojnë për një kompani kamionësh që është marrë me qira nga një kompani tjetër, si një zinxhir ushqimor, për të ofruar produktin e saj. “Këta kamionë janë ndonjëherë në rrugë për 10 ditë rresht pa u kthyer në shtëpi”, thotë Costello.

Në një kohë kur çështjet e bilancit të punës dhe jetës, si pushimi me pagesë dhe oraret fleksibël po fitojnë qendër të vëmendjes në ekonominë amerikane, kompanitë e kamionëve të transportit sfidohen për të rekrutuar dhe mbajtur punëtorët.

Shtojini kësaj një fuqi punëtore të moshuar dhe një mungesë interesi nga punëtorët e rinj, dhe ju keni një mungesë.

Mosha mesatare e shoferëve të kamionëve është 49, sipas ATA. Mosha mesatare për të gjithë punëtorët amerikanë është rreth 42, sipas Departamentit të Punës.

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Gjatë ditës se djeshme, ka dhënë dorëheqje nga pozita e prokurorit të prokurorisë speciale, Elez Blakaj, i cili ka thënë se ka marr shumë kërcënime. Blakaj, që ishte duke hetuar  dhe kishte ngritur aktakuzë për manipulimin e listave me veteranë pas dorëheqjes është zhvendosur në Amerikë.

E sot, profesor, doktor, Binak Maxharraj, përmes një postimi në facebook, ka bërë një propozim interesant.

Ai ka shkruar se në vend të tij të zgjidhet Naim Miftari, ish pjesëtar i UÇK-së dhe SHIK-ut, dhe njëri ndër kritikuesit më të mëdhenj i Hashim Thaçit e Kadri Veselit.
“Ky është një trim i madh që nuk i frikohet askujt, bile Hashim Thaçin nuk e banë hesap as për pesë parë le ma Kadri Veselin dhe Ramush Haradinaj që nuk bimë për ta që janë gjallë. Nuk mund ti delë përpara as Klani i Togerit, as Klani Printe, ell ma Xhavit Haliti nuk guxon as çik më i ba”, shkruan ndër tjerash Maxharraj, përcjellë “Bota sot”.

Image
Binak Maxharraj
Ky është postimi i plotë:

Nga tuta paska dhanë dorëheqje prokurori Elez Blakaj.

Në vend të tij unë publikisht e propozoi :
NAIM MIFTARIN.

Ky është një trim i madh që nuk i frikohet askujt, bile Hashim Thaçin nuk e banë hesap as për pesë parë le ma Kadri Veselin dhe Ramush Haradinaj që nuk bimë për ta që janë gjallë. Nuk mund ti delë përpara as Klani i Togerit, as Klani Pronto, ell ma Xhavit Haliti nuk guxon as çik më i ba.

Pra Naimi i plotëson të gjitha kushtet morale për tu zgjedhë prokuror në vend t Elez Balaj, sepse vetëm ky mundët më e kry detyrën pa u frikësu nga askush, dhe më garancion së do ti nxjerrë para gjyqit të gjithë ata që e kanë kapë shtetin për fyti dhe po donë më e plasë që e kanë vjedhë e plaçkitë dhe janë pasuri pa meritë.

August 16, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest