Home HEALTH
Category:

HEALTH

Arra është një ndër frutat më të shëndetshme për shëndetin e njeriut. Mjekët e rekomandojnë atë pasi kanë zbuluar dobitë e saj. Ja 20 arsye pse duhet të konsumojmë arra çdo ditë

1. Ushqimi i trurit: Acidet yndyrore omega-3, që gjenden me shumicë tek arrat zhvillojnë trurin, përmirësojnë kujtesën dhe procese të tjera. Arrat luftojnë depresionin.

2. Tepër ushqyese: Arrat përmbajnë proteina, vitamina, acide yndyrore omega 3 lecitinë dhe yndyrna të shëndetshme.

3. Vitamina dhe Minerale: Arrat përmbajnë një sasi të lartë të vitaminës B6, shumë folate dhe thiamine. Gjtihashtu arrat përmbajnë dhe një sasi të konsiderueshme të vitaminës E, mangan, magnez, fosfor dhe hekur.

4. Omega-3: Omega 3 dhe Omega 6 janë dy acide yndyrore që i nevojiten trupit për rritjen e qelizave, për imunitetin, gjakun dhe parandalimin e sëmundjeve.

5. Luftojnë kolesterolin: Sëmundjet koronare të zemrës lidhen me nivelin e lartë të kolesterolit. Arrat, falë prezencës së acideve omega-3, ulin nivelin e kolesterolit të keq.

6. Ushqim për flokun: Vaji i arrave përmban biotinë (vitaminë B7), kalium, Omega 3, 6 dhe 9. Këto elemente forcojnë folikulin e flokut, evitojnë rënien dhe trajtojnë zbokthin. Arra ka dhe veti kundër mykut dhe mban larg infeksionet.

7. Ushqim për lëkurën: Vitaminat B së bashku me vitaminën E, një antioksidant natyror, ndihmon në luftimin e radikaleve të lira si pasojë e stresit, duke reduktuar rrudhat në fytyrë. Vaji i arrive ushqen lëkurën, zbardh rathët e zinj poshtë syve dhe relakson lëkurën.

8. Për pjellorinë: Arrat përmbajnë kompleks vitaminash B si folate, riboflavinë, thiamine etj. Këto vitamina janë tepër të rëndësishme për guan dhe fetusin. Arrat gjithashtu lehtësojnë shenjat e shtatzënisë dhe zhvillojnë trurin e bebes.

9. Parandalojnë kancerin: Arrat parandalojnë kancerin falë përbërësve si omega 3, antioksidantëve dhe fitosteroleve.

10. Luftojnë diabetin e tipit 2: Studimet e fundit kanë treguar se një grusht arra në ditë redukton me 30% prekjen nga diabeti i tipit 2 tek gratë.

11. Kundër shëndoshjes: Arrat përmbajnë proteina dhe fibra që ndihmojnë për një dietë të shëndetshme.

12. Përmirëson cilësinë e spermës: Arrat janë të pasura në acide linoleike, konsumi i 75g arrive në ditë përmirëson cilësinë e spermës etj.

13. Për shëndetin e kockave: Arrat i bëjnë mirë kockave falë përmbajtjes së acideve omega-3.

14. Për tretjen: Meqënëse arrat janë të pasura në fibra ato janë një ushqim i shkëlqyer për tretjen si dhe lufton problemet me të.

15. Përmirëson gjumin: Gjendra pineale në trup prodhon hormonin melatoninë që përgjigjet edhe për gjumin. Ky hormone gjendet tek arra, duke e kthyer këtë ushqim në një snack të përkryer për përmirësimin e gjumit.

16. Forcon imunitetin: Arrat mbrojnë kundër ekzemës, psoriazës, astmës, dhe artritit reumatoid. Por, ajo që është më e rëndësishme është se arrat përmbajnë acide të shëndetshme që mbështesin sistemin imunitar, duke parandaluar riprodhimin e qelizave kanceroze.

17. Shëndetin e enëve të gjakut: Acidet yndyrore Omega-3 parandalojnë çrregullimin e ritmit të të rrahurave të zemrës, reduktojnë mpiksjet e gjakut, dhe kanë shumë impakt në enët e gjakut. Aminoacidi kryesor arginina ndihmon në elasticitetin e enëve të gjakut, duke reduktuar rrezikun për sëmundje zemre.

18. Ushqimi i përditshëm me 75g. arra mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së spermës. Hulumtuesit kanë vërtetuar se njerëzit që kanë zbatuar këtë diete kanë patur përmirësim të vitalitetit të spermës, në lëvizshmërinë, dhe morfologjinë e saj. Pavarësisht se ka kaq shumë përfitime për shëndetit është mirë të bëjmë kujdes në sasinë dhe shpeshtësinë e konsumit të arrave, për shkak se përmban sasira të larta oksalatesh të cilat kontribuojnë në formimin e gurëve në veshka.

19. Vaji arrës ka veti të shkëlqyera si astringent, ndihmon për të mbajtur lëkurën të butë. Është përdorur me sukses si ilaç në terapinë tradicionale të lëkurës me masazh si dhe nga industria farmaceutike dhe atë kozmetike.

20. Fruti i arrës si ushqim, ka përmbajtje të larta kalorish dhe yndyrnash, prandaj ajo mund të konsiderohet si një ushqim super për njeriun, është e pasur në vitamina, duke përfshirë B1, B2, B3, B5, B6 dhe acid folik. Ajo gjithashtu është e pasur në hekur, magnez, kalium, zink, etj. Arra konsumohet si frut ose gjen përdorim në shume receta të kuzhinës për përgatitjen e ushqimeve të ndryshme.

 

August 22, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Është e rëndësishme të dini shenjat e kancerit të zorrëve që të mund ta kapni atë herët.

Kanceri i zorrëve është lloji i trete i kancerit më i zakonshëm në Britani, por shumica e njerëzve nuk i njohin simptomat.

Kanceri i zorres eshte nje semundje e cila eshte lehtesisht e trajtueshme nese kapet heret, por zgjedhjet e NHS thone qe mund te jete e veshtire per tu identifikuar, sepse simptomat mund te jene te paqarta dhe madje te padetyrueshme.

Megjithatë, faqja e internetit e NHS sugjeron që 90% e njerëzve me kancer të zorrëve përjetojnë këto simptoma:

Shkurtesa e frymëmarrjes

Kollë e vazhdueshme

Enjtje dhe zgjerim i gjinjve meshkuj

Ndjenja e hidhërimit në skrotumin tuaj

Dhimbje te herepashershme në testikuj

1. Një ndryshim i vazhdueshëm në zakonin e zorrëve

Nevoja për të shkuar në tualet më shpesh dhe ndonjëherë dhimbje barku

2. Rrjedhje gjaku pa shkak

Nëse keni rrjedhje gjaku pa asnjë arsye tjetër të qartë, kjo mund të jetë një shenjë e kancerit të zorrëve.

3. Dhimbje barku

Dhimbja, sikleti ose fryrja mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit të përbashkët.

4. Humbja e peshës

Humbja e pashpjegueshme e peshës ose humbja e peshës për shkak të mungesës së ushqimit të ngrënë për shkak të dhimbjes së stomakut mund të jetë një shenjë paralajmëruese.

5. Një gungë

Një gungë në barkun tuaj që nuk largohet mund të jetë gjithashtu një shenjë e kancerit të zorrëve dhe duhet të kontrollohet nga një mjek.

6. Pengesa ne zorre

Simptomat e pengesave të zorrëve mund të përfshijnë:

Dhimbje të vazhdueshme, dhe ndonjëherë të rënda, të barkut.

Ënjtje e vazhdueshme e barkut dhe dhimbje barku.

Vjellje

August 20, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Kur zemra nuk punon mirë, trupi heton simptomat e një sulmi të mundshëm.

Ato nuk njihen lehtë, pasi ndonjëherë janë të komplikuara dhe mund të jenë simptoma të sëmundjeve tjera.
Këto janë simptomat se ju mund të pësoni sulm në zemër:

-Keni presion dhe dhimbje në gjoks

-Dhimbje në krahun e majtë, dorën e majtë dhe në anën e majtë të qafës

-Mundim dhe mungesë të ajrit

-Humbje të shikimit

-Humbje e vetëdijes, kollë, djersitje

-Humbje apetiti dhe të vjella

Njëzet e pesë për qind të grave nuk hetojnë dhimbje, por vështirësi në gjinj. Simptomat nuk lajmërohen menjëherë dhe sapo t’i hetoni drejtohuni te mjeku.

Është me rëndësi të dihet se sulmet e zemrës zgjasin 4 deri 6 orë dhe dëmtimi më i madh krijohet në orën e parë të sulmit. Shkaktarë të sulmeve në zemër janë stresi, gjenetika, mos aktiviteti, ushqimi i dobët, pirja e duhanit.

Parandalimi bëhet përmes kontrolleve kardiovaskulare, analizat e kolesterolit dhe lipideve.

Ndryshe, duhet pasur parasysh se ekzistojnë edhe të ashtuquajtura sulme të heshtura në zemër që nuk kanë paraprakisht simptoma.

August 13, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Kjo mbretëreshë e pashmangshme e bart një tjetër “brez mbretëror”: është zgjedhja e parë tek kapsllëku.

Ajo është një përzgjedhje e pashmangshme e çdo amvise e cila e përgatit ushqimin për dimër, ndërsa përveçse që përdoret për përgatitjen e marmelatës dhe reçelit, sigurisht që është e këshillueshme për ta ngrënë edhe të freskët, sepse përmban vitamina C (5 deri 8 mg për 100g, në varësi të llojit), vitaminë B6, bakër, vitaminë B2, B3, vitaminë C, magnez, hekur, kalcium, madje dhe 240 mg kalium për 100g. Kumbulla është e pasur me fibra, 2g për 100g, dhe me gjithë këtë është një fryt me pak kalori.

Studimet e mëparshme kanë treguar se kumbulla i forcon eshtrat, e zvogëlon rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, dhe se konsumi i 12 kumbullave me madhësi mesatare në ditë për dy muaj e zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq LDL.

Dhe, edhe këtu nuk ndalojnë përparësitë e kësaj “mbretëreshe”.

Konsumimi i rreth 12 kumbullave në ditë, ose 100 gramëve për tre muaj do t’i rritë ndjeshëm markerët e gjakut të cilët tregojnë për rritje të densitetit të eshtrave, sipas një hulumtimi.

Isatin dihidroksi-fenil, është një nga komponentët për të cilat kumbulla, ndër të tjera, është fryti me efekt më të fortë laksativ.

Asaj i ndihmojnë edhe sorbitolet, fenolet dhe fijet dietetike.

Vetëm 25 gramë kumbulla të thara, që është e barabartë me një mesatare prej tre frutave, na japin 5% të sasisë së nevojshme ditore të fibrave.

August 12, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Kur bëhet fjalë për seksin, njerëzit mendojnë se të jesh në të njëzetat është bonus. Mirëpo ky nuk është rasti për gratë, veçanërisht nëse bëhet fjalë për orgazmën, shkruan revista britanike “The Sun”.

Sipas një studimi nga “Natyral Cycles”, ku tregohen sekretet e femrave në dhomën e gjumit, sa më e madhe në moshë të jesh, aq më shumë të fuqishme do të jenë orgazmat që do të përjetohen. Konkretisht, seksi perfekt përjetohet nga gratë mbi moshën 36 vjeç. Ato mbi moshën 30 vjeç në studim, shfaqeshin plot vetëbesim dhe të lumtura për format e tyre trupore dhe shpreheshin se tashmë e shijojnë seksin më shumë. Ndaj duket se të përqafosh të 30-at, nuk qenka edhe aq keq, si dhe mos harro: orgazma është një eksperiencë eksituese, një ndjenjë pushtuese që duhet provuar, shkruan living. Kënaqësia seksuale është një pjesë e rëndësishme e mirëqenies emocionale dhe fizike, e cila ndikon në përmirësimin e gjumit, uljen e stresit, forcimin e sistemit imunitar, etj.

Gjatë një orgazme zemra rreh më shumë, frymëmarrja dhe qarkullimi i gjakut rriten, ndërsa tensoni seksual çlirohet nëpërmjet kontaktimit të muskujve gjenitalë

August 12, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Deodorantët janë elemente bazë pa të cilët nuk do të mund të paramendonit jetesën. Mirëpo, deodorantët sikurse shumica e produkteve që i përdorim në përditshmëri, kanë kimikate që janë të dëmshme nëse përdoren pa kontroll. Deodorantët kanë aluminium që mund të bllokojë gjëndrrat e djersitjes.

Për këtë arsye disa femra vendosën që të jetojnë një javë të tërë pa deodorant, edhepse ju duket si një sfidë e vështirë të mbani erë të keqe dhe djersë nën sqetulla, por Meg Zulç vendosi ta bëjë këtë gjë.

Dita e parë: Ishte e vetëdijshme dhe kërkonte falje vazhdimisht për nënsqetullat e saja. Sidoqoftë, askush nuk vërejti diçka pasiqë nuk mbante ende aromë të keqe.

Dita e dytë: Fatkeqësisht, gjatditës së dytë, aroma e keqe ishte e fortë dhe ishte trulluese. Provoi një teknikë të thjeshtë të ngritjes së krahëve për të reduktuar kutërbimin, mirëpo pa sukses. Në vend se të ndjehej e turpëruar, ajo në fakt filloi të pëlqejë këtë jetesë pa deodorant, poret nën sqetullat e saja ndjeheshin se nuk ishin të bllokuara. Ironike, mirëpo gropat e saja filluan të ndjeheshin më të freskëta.

Dita e tretë: Ajo ndjehej më seksi dhe më shumë me vetëbesim kur ishte e vetëdijshme se sqetullat e saja kutërbojnë. Papritmas filloi të dyshojë se çfarë nuk ishte në rregull me të kundërmuarit me erën trupore e që në fakt duhet të na bëjë me vetëbesim e jo të turpërohemi.

Dita e katërt: Kur u zgjua në ditën e katërt pa deodorant, kutërbimi nën sqetulla nuk ishte edhe aq i fuqishëm. Ndoshta ajo filloi të mësohet me kutërbimin apo ndoshta aroma nuk ishte aq e mprehtë. Pasi bëri një shetitje nëpër qytet vërejti se nuk po djersitej aq përkundër kohës kur deodoranti ishte në përdorim.

Dita e pestë: Dita filloi pa kutërbimin nën sqetulla, gjë që e bëri të lumtur. Por kjo nuk zgjati shumë pasiqë temperatura jashtë ishte e lartë, dhe sqetullat e saja filluan të lëshojnë rrëke me djersë. Për këtë gjë e paralajmëroi edhe nëna e saj.

Dita e gjashtë: Ndjehej keq pas qortimit të së ëmës, iu desh shumë pak për të aplikuar deodorant. Sidoqoftë, nëna e saj i sugjeroi të përdorte vajëra esenciale ndërsa ajo gjeti një të tillë që kishte aromë oqeani. Ishte efektive dhe reduktoi kutërbimin e sqetullave.

Dita e shtatë: Kaloi një ditë nga përdorimi i vaji esencial, mirëpo sqetullat ende mbanin erë oqeani. Kjo ishte dita kur vendosi mos të përdorë më kurrë deodorant.

Për njerëzit që djersiten mesatarisht, është e pranueshme të çlirohen nga deodoranti. Sidoqoftë, ata që djersiten më shumë, alternativat natyrale sikurse deodorant kristali, mund të mbajnë kutërbimin larg dhe pa frikën e kimikateve të dëmshme.

August 11, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Ekspertët e Qendrës Shëndetësore të Universitetit në Connecticut kanë konstatuar se si pacientët të cilët kanë përjetuar sulm në zemër kanë nivel të rritur të fragmenteve të proteinave të quajtura Caspase-3 p17 në gjakun e tyre, dhe në këtë mënyrë kanë ofruar mënyrë të re të parashikimit të sulmit në zemër.

“Kemi zbuluar biomarkerë të rinj për sulmin në zemër. Aftësia e parashikimit të sulmit në zemër me kontroll të thjeshtë të gjakut dhe zhvillimi i terapive të reja për të bllokuar apoptozën do të na mundësojnë përparësi në mjekim dhe ruajtjen e muskujve dhe funksioneve të zemrës”, ka shpjeguar dr. Bruse Lian, drejtor i Qendrës Kardiologjike Pat and Jim Calhoun, njëkohësisht edhe udhëheqës i hulumtimit.

Nëse në mënyrë të suksesshme aplikohet në të ardhmen, ekspertët konsiderojnë se si zbulimi i tyre mund të ofrojë edhe një mënyrë të diagnozës së sulmit në zemër dhe të mundësohet mjekimi i ri.

Hulumtimi  është publikuar në revistën profesionale “Journal of the American College of Cardiology”. /Telegrafi/

August 10, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Do ju tregojmë një mënyrë se si të bini nga pesha në mënyrë të thjeshtë brenda 14 ditëve. Gjëja më pozitive e kësaj diete është se nuk do ju marrë uria në asnjë moment.

Me këtë sfidë 2 javore do të jeni në gjendje të humbni deri në nëntë kilogramë duke konsumuar lëng limoni, i cili do t’ju ndihmojë të digjni yndyrën shumë shpejt dhe do të shpëtoni nga të gjitha substancat helmuese të akumuluara në organizmin tuaj!

 

Kjo rutinë me lëngun e limonit duhet të pihet çdo mëngjes me barkun bosh dhe duhet të prisni 45 minuta për të ngrënë mëngjes.

 

Të kesh një figurë ideale nuk është kaq e lehtë, por ju duhet të ndiqni këto hapa!

Në ditën e 1: Pini lëng limoni të përzier me një gotë ujë të vakët!

Në ditën e 2-të: Pini lëngun e dy limonave në dy gota ujë. Mund t’i shtoni një lugë çaji mjaltë.

Në ditën e 3-të: Pini lëngun e tre limonave në tri gota uji.

Në ditën e 4-të: Pini lëngun e katër limonave në katër gota uji.

Në ditën e 5-të: Pini lëngun e pesë limonave në pesë gota ujë.

Në ditën e 6-të: Pini lëngun e gjashtë limonave në gjashtë gota ujë.

Në ditën e 7-të: Pini lëngun e shtatë limonave në shtatë gota ujë.

Në ditën e 8: Pini lëngun e gjashtë limonave në gjashtë gota ujë.

Në ditën e 9-të: Pini lëngun e pesë limonave në pesë gota ujë.

Në ditën e 10: Pini lëng prej katër limon në katër gota uji.

Në ditën e 11-të: Pini lëngun me tre limona në tre gota uji.

Në ditën e 12-të: Pini lëngun e dy limonave në dy gota uji.

Në ditën e 13-të: Pini lëng limoni në një gotë me ujë. Ëmbëlsojeni atë me një lugë çaji mjaltë.

Në ditën 14-të: Pini lëngun e tri limonave në dhjetë gota ujë.

August 10, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest

Dieta ketogjenike është e përqendruar në konsumimin e yndyrave të shëndetshme, proteinave dhe sasive të ulëta të karbohidrateve.

Zakonisht një dietë ketogjenike përbëhet prej 75% yndyrë, 20% proteinë dhe 5% karbohidrate, transmeton Telegrafi.

Por këto proporcione mund të ndryshojnë, varësisht nga rekomandimet e doktorit apo nutricionistit.

Qëllimi i dietës ketogjenike është minimizimi i konsumimit të sheqerit dhe karbohidrateve (të cilat konvertohen në sheqer) në mënyrë që trupi juaj të futet në një gjendje metabolike të quajtur ketozë.

Kur futet në këtë gjendje, trupi e shfrytëzon yndyrën për energji në vend të glukozës.

Përse pacientët me kancer janë duke e përdorur dietën ketogjenike?

Premisa e dietës ketogjenike është se qelizave kanceroze iu nevojitet glukoza për t’u rritur dhe mbijetuar.

Pasi që karbohidratet shndërrohen në glukozë, atëherë duke i zvogëluar nivelet e glukozës në gjak përmes kufizimit të karbohidrateve dhe sheqernave ju mund t’ua ndaloni qelizave kanceroze burimin e energjisë, gjë e cila i shpie ato të vdesin nga uria.

Dr. Otto Warburg, hulumtues gjerman i cili kishte fituar çmimin Nobel në vitin 1931 për zbulimet e tij mes dallimeve fundamentale mes qelizave kanceroze dhe atyre të shëndetshme, ka treguar se një nga trajtat e qelizave kanceroze është sasia e lartë e receptorëve të insulinës në sipërfaqen e tyre qelizore, e cila është dhjetëfish më e lartë sesa e qelizave të shëndetshme.

Kjo iu mundëson qelizave kanceroze të absorbojnë dhjetëfish më shumë sasi të glukozës, e që kjo është arsyeja se përse sheqeri është kaq i dëmshëm për çdo person që vuan nga kanceri.

Në fakt, sheqeri kontribuon edhe në sëmundje tjera kronike si sëmundjet kardiovaskulare dhe diabeti. Pasi që qelizat kanceroze shumëfishohen dhe rriten përmes sheqerit, një dietë e cila në mënyrë drastike e redukton sheqerin dhe format tjera të karbohidrateve mund të jetë efektive në parandalimin dhe luftimin e qelizave kanceroze.

Përfitimet tjera shëndetësore të dietës ketogjenike

Nëse veç e keni vendosur ta provoni dietën ketogjenike, atëherë duhet të keni parasysh se kjo dietë është e mahnitshme pasi që edhe ju ndihmon të humbni peshë.

Dieta ketogjenike gjithashtu e redukton inflamacionin dhe e përmirëson ndjeshmërinë e insulinës, është e mirë në menaxhimin e sulmeve epileptike, e rritë kolesterolin e mirë, etj.

Cilat ushqime përfshihen në dietën ketogjenike?

Proteinat:

– Peshku dhe ushqimet e detit
– Nga mishi që është ushqyer me bari, etj.

Butcher cutting meat

Yndyrat e shëndetshme:

– Vaji i kokosit
– Vaji i ullirit
– Avokado

Perimet me pak karbohidrate si

– Asparagusi
– Brokoli
– Lakra
– Spinaqi, etj. /Telegrafi/

August 9, 2018 0 comment
0 Facebook Twitter Google + Pinterest
  • 1
  • 2