Godet Dhurata Hoxha: Albin “baba”, partia jote po çon drejt vetëvrasjeve

Pavarësisht zhurmës së krijuar, Dhurata Hoxha e ka mbajtur fjalimin ku ka akuzuar Vetëvendosjen për përfshirjen në vdekjen e Astrit Deharit.

“Jeni shëndrruar një ekspert të forenzikës, ekspert të çështjeve mjekoligjore. Si minsitre kam marrë gjitha veprimet e nevojshme për këtë rast. Jeni në gjendje të përdori çdo mjet për të arritur qëllimin desutriktiv. Nëse ishit pyetur ju Kosova nuk duhej të nënshkruante marrëveshjen e Rambujesë. Për qëllime politike po e keqpërdorin vdekjen e një të riu.

Albin Kurti po përdorë kauzë personale për të mbuluar skandalet që i dolën nga partia e tij.

Dy vëllezër aktivistë të partisë suaj kanë bërë vetëvrasje. Tregoni qa i keni thënë atij që ka shtyer atë drejt vetëvrasjes. Pa pikë turpi, e keni keqpërdorë dhe vazhdoni ta keqpërdorni emrin e Astritit, familjen e tij. Ju nuk më keni lejuar as ta vizitoi familjen e tij. Albin Kurti po të quajnë baba, sepse partia juaj po qon njerzë drejt vetëvrasjes. Ju po tentoni ta kapni shtetin, lëni organet e drejtësisë ta thotë fjalën e vetë, mos e pengoni të vërtetën” ka thënë Dhurata Hoxha.

Ja cilat janë 6 shenjat e atakut kardiak që asnjë femër s’duhet të injorojë

Goditjet në zemër, njohur ndryshe edhe si ataku kardiak, janë një prej shkaktarëve kryesorë të vdekshmërisë në vende të ndryshme. Kjo sëmundje ka përparuar ndjeshëm vitet e fundit duke ngritur alarmin në shumicën e shoqërive moderne.

Jo më pak i rrezikuar mbetet edhe vendi ynë, ku dhjetëvjeçarin e fundit janë shumëfishuar rastet e prekjes nga ataku kardiak, ku krahas meshkujve një targetgrup shumë i rrezikuar janë femrat. Në këtë artikull do të njiheni me 6 simptomat e atakut kardiak që asnjë femër nuk duhet të injorojë në të përditshmen e saj :

1.Dhimbje në shpinë, qafë, nofulla dhe nëkrahë: Në përgjithësi simptomat e para të atakut kardiak janë shtrëngimet në kraharor ose në krahun e majtë, por jo më pak të rëndësishme janë dhimbjet në shpinë, nofulla dhe qafë. Dhimbja mund t’ju shfaqet papritur dhe bëhet gjithmonë e më e fortë. Në qoftë se zgjoheni në mes të natës me dhimbje të tilla është mirë të lajmëroni menjëherë mjekun ose të paraqiteni në spital.

2.Dhimbje e fortë në stomak: Dhimbja therëse në zonën abdominale, përreth stomakut, nuk është vetëm simptomë e helmimit apo ndonjë ftohjeje të mundshme. Kur dhimbja bëhët më e fortë se zakonisht, aq sa ju duket sikur ju lë pa frymë, duhet të tregoheni të kujdesshme dhe të mos e neglizhoni pasi mund të jeni duke kaluar një goditje në zemër.

3.Djersë të ftohta: Sipas mjekëve, djerësët e ftohta që ju përsëriten brenda intervaleve të shpeshta kohore janë një simptomë e fshehtë e atakut kardiak tek femrat.

4.Gulçim gjatë frymëmarrjes dhe marramendje: Marramendja, e shoqëruar me vështirësi në frymëmarrje të cilat ngjasojnë me gulçimin pas një maratone, janë një tjetër simptomë e atakut kardiak që nuk duhet injoruar.

5.Lodhje e vazhdueshme: Lodhja e vazhdueshme, pamundësia për të qëndruar në këmbë ose për të lëvizur nga një cep i dhomës në tjetrin mund të paralajmërojë probleme serioze të shëndetit kardiovaskular.

6.Shtrëngim në kraharor: Në qoftë se ndjeni shtrëngim në krahahor, therje të bezdisshme në gjoks apo rritje të temperaturës trupore që ngjan me djegien duhet të ndërhyni menjëherë pasi mund të pësoni atak kardiak.

Albani tradhton sërish Çiljetën, publikohet video me një vajzë me reçipeta

Kapiteni i të kuqve të kryeqytetit, Partizanit, Alban Hoxha, është përfshirë sërish në një skandal rozë.

Partneri i këngëtares së njohur Çiljeta Xhilaga, është filmuar teksa puth një tjetër vajzë në jetën e natës. Hoxha shfaqet në video krah një vajze të panjohur, shumë ekstravagante, të veshur me reçipeta, duke e kafshuar.

Në adresën e “Express” kanë mbërritur disa mesazhe përmes të cilave bëhet me dije se Hoxha i është bashkuar tavolinës ku ndodhej vajza dhe ka shkëmbyer disa puthje me të. Pas pak kohësh ai është rikthyer dhe ka debatuar me vajzën për shkak të videos së shpërndarë edhe drejt Çiljetës.

Kjo nuk është hera e parë që portieri Hoxha përflitet për tradhëti ndaj bukuroshes shqiptare. Pak muaj më parë ai u përfol për një tradhëti me një punonjëse të jetës së natës.

Ishte Çiljeta ajo që publikoi videon krah tij, duke përgënjështruar zërat për ndarje. Historia e tyre e dashurisë numëron tashmë 3 vite dhe ndonëse në fillim e fshehën, çifti nuk i ka kursyer daljet bashkë në publik, duke u konsideruar si një nga çiftet më të bukura të showbiz-it.

Nuk e dimë se si do të shkojë historia e tyre këtë herë, por nëse ky do të jetë fundi na vjen keq që humbëm një dyshe shumë simpatike me një mbyllje kaq të shëmtuar.


 

FOTOT +18/ Ish-e dashura e deputetit kosovar tërbon rrjetin, publikon pamjet nudo teksa bën solar

Iva Aliko ka trazuar edhe një herë rrjetet sociale, teksa në Instastory ajo ka bërë publike pamje të nxehta…

E komentuar si ish-e dashura e një deputeti të Parlamentit të Kosovës, Iva ka tërhequr sërish vëmendjen, pas këtyre pamjeve plotësisht nudo.src=”https://www.botasot.info/media/botasot.info/images/2018/October/16/auto_32443547_174190923268265_1010214120911273984_n-620×7751539713882.png” alt=”Image” />
Image

Fryrësit e Listave të veteranëve të padëshiruar nga SHBA, kërkohet dorëheqja e tyre

Burime të ndryshme kanë bërë të ditur, që Administrata amerikane, duke e përfshirë edhe Ambasadën në Prishtinë, si dhe komponentin ushtarak, e kanë shkëputur bashkëpunimin dhe komunikimin me Ministrin e FSK-së, Rrustem Berisha si dhe me zëvendësministrin, Agim Çeku, pas ngritjes së akuzave për falsifikim të lisave të veteranëve. Sipas Prokurorisë, rreth 20 mijë veteranë të rrejshëm të Republikës së Kosovës, i kanë shkaktuar dëme shtetit në shumë prej 68.153.533.14 euro. Berisha e Çeku janë vartës të Qeverisë së drejtuar nga Ramush Haradinaj, i cili përveç përgjegjësisë zyrtare ndaj tyre, vazhdimisht ka insistuar se ishin rreth 60 mijë ushtarë të UÇK-së vetëm në Rrafshin e Dukagjinit. “Vetëm në Dukagjin ka pasë më shumë se 50-60 mijë njerëz në luftë”, kishte deklaruar ai në një emision televiziv.

Listat e veteranëve të rrejshëm, po dalin të jenë problem edhe më i madh se që është menduar më parë.

Kjo, pasi një muaj më parë Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë për 12 persona të cilët dyshohen se kanë falsifikuar me këto lista.

Në bankën e të akuzuarave do të ulen edhe Ministri i Forcës dhe Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, si dhe zëvendësi i tij, Agim Çeku.

Por, ky nuk është i vetmi problem që i ka dalë Qeverisë së kryeministrit Ramush Haradinaj.

Burime të ndryshme kanë bërë të ditur, që Administrata amerikane, duke e përfshirë edhe Ambasadën në Prishtinë, si dhe komponentin ushtarak, e kanë shkëputur bashkëpunimin dhe komunikimin me Ministrin e FSK-së, Rrustem Berisha si dhe me zëvendësministrin, Agim Çeku, pas ngritjes së akuzave për falsifikim të lisave të veteranëve.

Sipas Prokurorisë, rreth 20 mijë veteranë të rrejshëm të Republikës së Kosovës, i kanë shkaktuar dëme shtetit në shumë prej 68.153.533.14 euro.

Komisioni Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të veteranëve, invalidëve, pjesëtarëve dhe të internuarve të UÇK-së, drejtohej nga Agim Çeku, ndërsa aty bënte pjesë edhe ministri Rustem Berisha.

Përgjegjës edhe Haradinaj

Berisha e Çeku janë vartës të Qeverisë së drejtuar nga Ramush Haradinaj, i cili përveç përgjegjësisë zyrtare ndaj tyre, vazhdimisht ka insistuar se ishin rreth 60 mijë ushtarë të UÇK-së vetëm në Rrafshin e Dukagjinit.

“Vetëm në Dukagjin ka pasë më shumë se 50-60 mijë njerzëz në luftë”, kishte deklaruar ai në një emision televiziv.

Bazuar në deklaratën e kryeministrit, por edhe në rolin e tij si drejtues i ekzekutivit, atëherë i bie që përgjegjësia kryesore për fryrjen e listave, të bie mbi të.

Haziri: Kjo do të duhej të përbente një shqetësim serioz për institucionet

Analisti politik, Nexhat Haziri ka thënë për “Bota sot” se, nëse janë shkëputur komunikimin me ministrin e FSK-së, Berishën si dhe me zëvendësministrin, Çeku, kjo do të duhej të përbente një shqetësim serioz për institucionet e shtetit, në veçanti për qeverinë e Kosovës.

“Është e vërtetë që tashmë disa ditë është duke qarkulluar në media një informatë e tillë , dhe po që se është e vërtetë apo zyrtare kjo do të duhej të përbente një shqetësim serioz për institucionet e shtetit, në veçanti për qeverinë e Kosovës, sidomos tani kur kemi një pajtim të SHBA-ve që të filloj procesi i transformimit të FSK-së në Ushtri të Kosovës””, ka thënë ai për media.

Gjithashtu, Haziri pret që Haradinaj të reflektoj dhe t`i shkarkojë sa më parë nga detyra ministrin Berisha dhe Çekun.

“Unë pres që në këtë drejtim të reflektoj kryeministri Haradinaj, që nëse është zyrtare se Administrata amerikane, përfshirë Ambasadën në Prishtinë dhe komponentin ushtarak e ka shkëputur bashkëpunimin dhe komunikimin me ministrin e MFSK-së Rrustem Berisha dhe me zëvendësministrin e tij Agim Çeku, prej se janë shpallur aktakuza për veteranët e rrejshëm, duhet sa më parë ti shkarkoj nga detyra Ministrin Berisha dhe z/ministrin Ceku”, ka theksuar ai për “Bota sot”.

Për më tepër, ai ka shtuar se me vazhdimin e punës së këtyre zyrtarëve nuk mund të ketë bashkëpunim e as përkrahje nga partnerët kryesor siç janë SHBA-të, jo vetëm në procesin e formimit të Ushtrisë së Kosovës, por edhe në të tjera cështje të rëndësishme.

“Vazhdimi i punës së këtyre zyrtarëve qeveritar si drejtues të ministrisë së FSK-së, do ta lëndojnë procesin e nisur të transformimit të FSK-së në Ushtri të Kosovës, pasi me të tilla kritere, duke pasur njerëz me aktakuza, nuk mund të bashkëpunosh e as të kërkosh përkrahje nga partnerët kryesor siç janë SHBA-të jo vetëm në procesin e formimit të Ushtrisë së Kosovës por as edhe në procese të tjera çfarëdo qofshin ato”, ka deklaruar Haziri për “Bota sot”.

Tërnava: Ka dy anë të medaljes

Ndërsa, eksperti i sigurisë, Hajrullah Tërnava ka deklaruar për “Bota sot” se situatën e krijuar rreth kësaj çështjeje, të krijimit të FSK në ushtri, duhemi të shikojmë nga dy anët e medaljes, në njërën anë është se SHBA-ja ka konfirmuar pranimin për shnëddërrimin e FSK-së në ushtri dhe ana tjetër është ngritja e akuzave nga Prokuroria për listat e veteranëve të rrejshëm.

“Shtetet mike që na kanë ndihmuat të Çlirohemi nga armiku shekullor, sikur në këtë rast SHBA me aleatet e saj, dhe që përjetë i konsiderojmë miq, dhe kanë kontribuuar që ne sot të jemi të lirë, ata në çdo kohë do të qëndrojnë pranë nesh dhe do mundohen edhe në situata të paqes të na ndihmojnë. Me vetë faktin e një deklarimi diplomatik të SHBA-së, të tillë sikur janë shprehur, lë të nënkuptohet se, ju kur jeni në situatë që duhet të ju ndihmojmë, duhet edhe të na dëgjoni për angazhimet dhe ndihmën që duam të ju japim sikur miqtë tuaj që jemi. Situatën e krijuar rreth kësaj çështjeje të krijimit të FSK në ushtri, duhemi të shikojmë nga dy anët e medaljes. Kryeministri që ishte në vizite në Amerikë, me bisedat me zyrtare të lartë të Administratës amerikane, na e konfirmoi se Amerika po pranon shndërrimin e FSK me ligj në ushtri të Kosovës, me të njëjtin emër si FSK. Ndërkohë, nga Prokuroria Speciale akuzohen 12 eproret kryesor të luftës për mashtrime të „listave të rrejshme të veteranëve“ e në mesin e këtyre 12 eproreve gjenden edhe Ministri i FSK-së Rrustem Berisha dhe zëvendësministri Agim Çeku”, është shprehur Tërnava.

Për ekspertin e sigurisë, në situatën e tillë që është krijuar tani me këto akuza të Prokurorisë Speciale, ose duhet të marrin fund hetimet e këtyre akuzave ndaj „veteranëve të rrejshëm“ ose kjo akuzë të shpallet jo ligjore, meqë po pranohet se në mesin e 20 mijë veteranëve të rrejshëm ka edhe shumë ushtarë veteran të vërtetë që i njeh opinioni si të tillë.

Ndërsa, sa i përket shkëputjes së komunikimit me Ministrin dhe zëvendësministrin e tij, Tërnava ka thënë se ShBA-ja kërkon të zbatohen ligjet ekzistuese nëse dikush gjendet nën akuzën për vepra kriminale.

“Administrata amerikane, përfshirë Ambasadën në Prishtine, përfshirë komponentin ushtarake e ka shkëputur bashkëpunimin dhe komunikimin me ministrin e MFSK-se Rrustem Berisha dhe me zëvendësministrin e tij Agim Çeku, nga momenti i shpalljes se aktakuzave për veteran të rrejshëm. ShBA-ja është shtet demokratik i cili kërkon të zbatohen ligjet ekzistuese në fuqi, dhe nëse dikush gjendet nën akuzën për vepra të renda kriminale sikur në këtë rast me aktakuzën nga Prokuroria Speciale e Kosovës për „listat e veteranëve të rrejshëm“, ata kërkojnë që të dyshuarit e aktakuzës të shkarkohen nga postet e tyre të tanishme, deri në përfundimin e hetimeve nga prokuroria në fjalë, dhe gjykimit të tyre përfundimtar”, ka potencuar Tërnava për “Bota sot”.

Gjithashtu, ai ka shtuar më tutje, se Qeveria e Kosovës është dashur që të kërkojë dorëheqjen e Berishës dhe të Çekut, e në këto poste të emërohen persona të tjerë.

“Qeveria e Kosovës me ngritjen e kësaj aktakuze nga ana e Prokurorisë Speciale që nga dita e parë kur është procedua në gjykatë, është dashur që këtë rast ta spastroj, dhe ti kërkoj gjithsesi dorëheqjet e Ministrit dhe Zv. Ministrit të FSK, dhe në këto poste ti emëroj persona tjerë që do ti kryenin detyrat në vazhdim e sipër në këto poste sikur i ceka më lartë. Situata e tanishme e kësaj qeverie jo funksionale, e sidomos me këtë gabim që deri më tani e ka shukatë rastin, ishte dashur që të dorëhiqen, dhe të shkohet në zgjedhje të reja dhe të dilet nga ky ngërç nga i cili Kosova ditë e për ditë po ngulfatet dhe po hynë në kriza edhe më të mëdha të qeverisjes së këtij vendi”, ka deklaruar Tërnava për “Bota sot”.

Burjani: Personat e akuzuar do të duhej të japin dorëheqje

Kurse, njohësi i çështjeve politike dhe juridike, Blerim Burjani ka theksuar për “Bota sot” se, çështja e aktakuzave nuk mund të ndërlidhen me individët.

“Për këtë temë nuk ka të dhëna, SHBA e përkrahin FSK dhe transformimin kushtetues të ushtri, pra çështja e aktakuzave nuk mund të ndërlidhen me individët, prandaj SHBA e përkrahin FSK, përderisa personat e apostrofuar nga prokuroria do të trajtohen si rastet veçanta dhe të izoluara nga institucioni ku punojnë”, ka potencuar ai për “Bota sot”.

Gjithashtu, ka shtuar se personat nën aktakuzë duhet të japin dorëheqje prej posteve.

“Objektivisht personat nën aktakuzë duhet të japin dorëheqje prej posteve. Çështja e veteranëve është skandali me i madhe përveç fusnotës”, ka përfunduar Burjani për “Bota sot”.

Ndryeshe, Gjykata Themelore e Prishtinës, me datë 10 tetor të këtij viti, ka kthyer aktakuzën mbrapa në Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës në precizim.

“Është vendosur që aktakuza t’i kthehet në precizim dhe qartësim Prokurorisë Speciale të Kosovës pasi që nuk është përpiluar konform nenit 241 paragrafi 1 pika 1.4 e Kodit të Procedurës Penale të Kosovës”, thuhej në njoftimin e Gjykatës Themelore të Prishtinës.

Nga provat e siguruara deri më tani është vërtetuar se nga pagesat e kundërligjshme për veteranët luftëtarë të UÇK-së, buxheti i Republikës së Kosovës është dëmtuar në shumë prej 68.153.533.14 euro.

Gazeta “Bota sot”, të dielën nuk ka arritur të marr përgjigje nga institucionet e apostrofuara në këtë çështje.

Policia i gjeti armë e drogë djalit të Shefit të AKI-së, flet Anton Quni

Sot në media u raportua se u raportua se djali i shefit të AKI-së, Shpend Maxhunit i janë gjetur armë dhe substanca narkotike, në veturën që po e voziste, e që ishte e gjyshit të tij, babait të të parit të AKI-së.

Kallëzimi penal i bërë nga Policia e Kosovës, është proceduar në Prokurorinë Themelore të Prishtinës, e cila e ka konfirmuar këtë.

Zv.kryeprokurori i Prishtinës, Ibrahim Berishën, cili e ka konfirmuar se dje pasdite është dorëzuar në prokurori një kallzim penal lidhur me këtë çështje, mirëpo ai tha se nuk e di se për kë saktësisht bëhet fjalë.

“Dje policia e ka dorëzu kallëzimin penal për këtë çështje, por nuk i kam pa emrat, nuk e di kush ka qenë i përfshirë”, ka konfirmuar zv.kryeprokurori.

Berisha tha se Prokuroria tashmë është duke e hetuar këtë rast.

Lidhur me këtë, deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni, i cili është anëtar i Komisionit për Mbikëqyrjen e AKI-së, ka thënë për gazetën “Bota sot” se si Komision merren me mbikëqyrjen e zbatimit të ligjeve të AKI-së dhe jo të familjarëve të zyrtarëve të kësaj agjencie, derisa thotë se shpreson dhe beson që organet e drejtësisë do ta trajtojnë rastin sipas ligjit.

“Unë jam anëtar i Komisionit për Mbikëqyrjen e AKI-së dhe siç e dini ne jemi të mandatuar të mbikëqyrim zbatimin e ligjeve nga ana e AKI-së. Si Komision në asnjë rast nuk i mbikëqyrim familjarët e zyrtarëve të AKI-së. Sidoqoftë, unë shpresoj e për më tepër dua të besoj që organet e drejtësisë do ta trajtojnë këtë rast konform ligjeve të Kosovës që janë në fuqi”, është shprehur ai.

Quni shpreh shqetësimin e tij si prind dhe si deputet në lidhjen me përdorimin e substancave narkotike, derisa thotë se kjo dukuri duhet të trajtohet dhe që organet e drejtësisë të veprojnë pa u ndikuar nga autoritetet zyrtare.

“Ndërkaq, si prind dhe deputet dua të shprehi shqetësimin tim të thellë që rinia e jonë çdo ditë e më shumë po bien pre e rrjeteve që po i nxisin në përdorim apo trafikim të substancave të ndryshme narkotike si dhe po shfaqen edhe prirje të dhunshme nga ta. Nga kjo dukuri devijante nuk janë imun as fëmijët e zyrtarëve të lartë shtetëror. Prandaj, kjo dukuri do të duhej të trajtohej nga të gjitha dimensionet duke u siguruar që organet e drejtësisë të veprojnë të pandikuara nga autoritetet zyrtare edhe kur kemi të bëjmë me raste si ky që ju po i referoheni”, ka deklaruar deputeti Anton Quni

Deklarohen nga Gjykata Speciale: Ja si i mbrojnë dëshmitarët e kërcënuar në Kosovë

Javë më parë akuzat e ish deputeti të Kosovës, Gani Gecit ndaj presidentit Hashim Thaçi për vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit vërshuan opinionin publik.

Pas këtyre deklaratave gjithashtu u përfol se Gani Geci ishte kërcënuar.

Mirëpo sa po u ofrohet mbrojtje dëshmitarëve të cilët pritet të dëshmojnë në Gjykatën Speciale, flasin nga Prokuroria Speciale.

Zëdhënësi i Gjykatës Speciale Chriss Bennet ka thënë për gazetën “Bota sot” se mbrojtja e dëshmitarëve është një nga prioritetet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar.

“Ligji për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar parashikon mbrojtjen e viktimave dhe të dëshmitarëve në përputhje me standardet më të larta të drejtësisë penale ndërkombëtare. Për mbrojtjen dhe mbështetjen e dëshmitarëve është ngritur një zyrë e posaçme për t’iu dhënë ndihmën e përshtatshme dëshmitarëve që mund të jenë të rrezikuar për shkak të dëshmisë së tyre, madje edhe personave që mund të jenë të rrezikuar prej dëshmisë së dhënë nga dëshmitarët. Ndër masat për mbrojtjen dhe mbështetjen e dëshmitarëve përfshihen masa dhe marrëveshje sigurie që parashikohen në legjislacionin e Kosovës, mbajtja e seancave gjyqësore në kamera me dyer të mbyllura ose private, dhënia e dëshmisë nëpërmjet mjeteve elektronike ose mjeteve të tjera të posaçme dhe mbrojtja e identitetit” ka thënë ai.

Më tej, ata kanë përmendur edhe masat që u ofrohen dëshmitarëve për një siguri më të plotë.

“Gjithashtu, në Ligj kërkohet shprehimisht që Dhomat e Specializuara të Kosovës të garantojnë mbrojtjen e dëshmitarëve të cenueshëm, ndër të cilët viktimat e dhunës seksuale dhe gjinore dhe fëmijët. Ndër masat mbrojtëse gjyqësore që urdhërojnë gjykatësit janë caktimi i pseudonimeve, ndryshimi i

pamjes dhe i zërit, nxjerrja e vonuar e të dhënave identifikuese, dhënia e dëshmisë nëpërmjet videokonferencës dhe të tjera. Kjo temë trajtohet me hollësi në nenin 23 të Ligjit dhe gjithashtu në Rregulloren e Procedurës dhe të Provave” ka shtuar Bennet.

Në fund, Bennet ka shtuar se zhvillimet politike nuk ndikojnë në punën e saj

“Dhomat e Specializuara të Kosovës janë të përqendruara në zbatimin e mandatit të tyre në përputhje me Ligjin e miratuar për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar si dhe amendamentin kushtetues përkatës. Nuk kemi kurrfarë komenti në lidhje me zhvillimet politike” ka përfunduar Chriss Bennet.

Kjo video tregon të vërtetën e “sulmit” të serbëve në Istog. S’është ashtu siç thonë ata!

Policia e Kosovës ka konfirmuar sulmin ndaj pelegrinëve serbë në fshatin Studenicë të Istogut.

Gjatë ditës së sotme në fshatin Studenicë të Istogut janë sulmuar autobusët me pelegrinë serbë.

Sipas policisë, dy autobusët bartnin rreth 170 pelegrinë serbë, të cilët kishin leje për vizitën në Manastirin e Studenicës.

Ai ka thënë se sulmi ka ndodhur rreth orës 15:15 dhe jo në mëngjes siç raportuan mediat serbe.

Nga gjuajtja me gurë janë thyer dy xhama, por mediat serbe progandojnë dhe thonë se kjo ishte e organizuar, raporton Ballkani.info

“Kur kemi zbritur dhe kemi arritur tek autobusët na priti kaos i vërtetë. Ekstremistët shqiptarë krijuan barrikada me traktor, rimorkio dhe goma. Filluan të në gjuanin me gurë. Ishim të frikësuar. Luteshim, disa gra u shtrinë në dyshemenë e autobusit. Më pas ka arritur policia, shtatë a tetë vetura. Më pas i larguan barrikadat dhe ne u nisëm”, ka thënë një vajzë, por që nuk ka pranuar të flet me emër, raporton “blic”.
Në videon e gazetës serbe shihen disa të rinj që gjuajnë me gurë, por situata nuk shihet të ketë qenë ashtu siç pretëndojnë mediat serbe dhe vetë ata që ishin aty.As barrikadat nuk shihen në video, siç pretendojnë ata.

Shqiptarët e Kosovës vazhdojnë të jenë të pezmatuar në serbët, pasi që ata asnjëherë nuk kërkuan falje për krimet e bëra. Ishin shumë serbë fqinj që në kohën e luftës u bashkuan me forcat kriminale që shkaktuan vrasje, dhunime, tortura, etj.

“SHIK-u ka zgjeruar rrjetën e drogës, prostitucionit dhe kazinove”

Analisti politik, Faton Mehmeti ka hedhur akuza të rënda ndaj SHIK-ut dhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit.

Mehmeti përmes një shkrimi në Facebook, thotë se SHIK-u e ka kapur shtetin dhe në këtë mënyrë ka zgjeruar rrjetën e drogës, prostitucionit dhe kazinove.

Ai thotë se, Policia dhe AKI-ja janë në shërbim të klanit “Pronto”, kurse presidenti Thaçi është kreu i të gjitha të këqijave në Kosovë.

“SHIK-u ka kapur shtetin duke e zgjeruar rrjetën e drogës, prostitucionit dhe kazinove…këta janë Bosset pa të cilët as një shërbëtor në shkollë nuk mund të punësohet. Policia dhe AKI janë në shërbim të klanit “Pronto”, Hashimi është kreu i të gjithë të këqijave në këtë vend”, shkruan Mehmeti transmeton gazeta “Bota sot”.

Prokuroria lëshon fletarrestim për asamblistin e LVV-së, kjo është arsyeja

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje dhe asamblisti Egzon Azemi ka deklaruar se prokuroria ka lëshuar fletarrestim ndaj tij.
Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, Azemi ka shkruar se Policia e Kosovës ka shkuar në shtëpinë e tij për ta arrestuar.

“Policia e Kosovës, herët në mengjes erdhën tek shtëpia për të më arrestuar sepse Prokurorët e Lumezit e Kadrisë, kanë lëshuar fletë-arrest. Aty s’më gjetën dhe duke e ditur se sot kemi mbledhje të KPF-së, kanë ardhur te Komuna e Prishtinës, civil e të uniformuar. Tash jemi në mbledhje e mbase ende po presin jashtë”, ka shkruar Azemi.

Ai thotë se nuk do t’u përgjigjen ftesave të prokurorisë, pasi që sipas tij “asnjëherë nuk do të pranojnë gjykime politike”.

I kontaktuar nga Kallxo.com, vetë Azemi ka thënë se arsyetimi i policisë për arrestim ishte pjesëmarrja në protesta të dhunshme.

“Bëhet fjalë për protestat kundër Demarkacionit e ‘Zajednicës’, protesta të vitit 2016”, tha Azemi për Kallxo.com.